Utorok30. apríl 2024, meniny má Anastázia, zajtra

Čaplovič dostane ďalšiu petíciu učiteľov, tentoraz podpornú

Dušan Čaplovič
Dušan Čaplovič (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – K ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi smeruje ďalšia petícia učiteľov. Minulý týždeň priniesli Nové školské odbory na Úrad vlády SR hárky s takmer 56-tisíc podpismi pod požiadavkami za lepšie podmienky v školstve.

Taktiež sa na ministerstve školstva zastavili rodičia z Iniciatívy za dobré školy s 1 100 podpismi pod hromadnou pripomienkou k novelám zákonov o odbornom vzdelávaní a o financovaní škôl, ktoré označili za likvidačné pre neštátne školy. Dnes sa k Čaplovičovi chystajú riaditelia stredných odborných škôl a donesú 10 881 podpisov, aby vyjadrili podporu jeho legislatívnym návrhom.

„Priznávam, že je to neštandardná petícia, ale nikto nás k tomu nenútil,“ povedal riaditeľ SOŠ technickej Čadca František Kajánek. Podpisovú akciu inicioval spolu s ďalšími piatimi riaditeľmi odborných škôl v Žilinskom kraji - Dopravnej akadémie Žilina, Spojenej školy Martin, SOŠ lesníckej Jozefa Dekreta Matejovie Liptovský Hrádok, SOŠ technickej Námestovo a Spojenej školy Kysucké Nové Mesto.

Riaditelia vítajú novely zákonov o odbornom vzdelávaní a o financovaní škôl. Hovoria, že súčasný stav stredoškolského vzdelávania je neúnosný. Požiadavky firiem na počty a kvalitu budúcej pracovnej sily podľa nich nemôžu odborné školy spĺňať v plnom rozsahu, pretože nedokážu garantovať počty prijímaných žiakov na požadované odbory.

„Na základe uvedených skutočností podporujeme a súhlasíme s pripravovanými zmenami, podľa ktorých budú samosprávne kraje určovať počty prijímaných žiakov do prvých ročníkov stredných škôl, s cieľom vytvárať najoptimálnejšiu stratégiu pre plánovanie potrieb regiónu,“ uvádza petičný výbor. Na zozbieranie takmer 11-tisíc podpisov stačili riaditeľom štyri dni, zapojili aj pedagógov na školách. „Využili sme každú príležitosť, dlhodobo pôsobíme v oblasti stredoškolského vzdelávania, navzájom spolupracujeme niekoľko rokov,“ poznamenal Kajánek. Ako uviedol, do kariet im zahrala aj konferencia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

Pripravované novely zákonov o odbornom vzdelávaní a o financovaní škôl vyvolali rozsiahlu polemiku. Ich konečné znenie, ktoré vyplynulo z medzirezortného pripomienkového konania, rezort stále nezverejnil, pritom už v pondelok by sa mala návrhmi zaoberať tripartita. Na rozdiel od stredných odborných škôl sa neštátnym školám avizované kompetencie pre VÚC nepáčia.

Ak Čaplovičove návrhy prejdú, VÚC by mohli od januára 2013 rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých stredných školách. Keďže sú samé zriaďovateľmi štátnych škôl, kritici tvrdia, že návrh umožní VÚC likvidovať súkromné a cirkevné školy. Ministerstvo zdravotníctva v pripomienkovom konaní dokonca označilo zmenu za protiústavnú. Viacero subjektov v pripomienkovom konaní upozorňuje na neexistujúcu prognózu vývoja pracovného trhu, od ktorej sa má odvíjať stanovovanie počtu prvých ročníkov v stredných školách už od roku 2013.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu