Sobota6. december 2025, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

USA označili za nevhodné vyjadrenia ministra obrany Bosny a Hercegoviny

Zukan Helez
Zukan Helez (Zdroj: SITA/Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)

ZÁHREB - Veľvyslanectvo Spojených štátov v Sarajeve v piatok kritizovalo vyjadrenia ministra obrany Bosny a Hercegoviny (BaH) Zukana Heleza zo začiatku týždňa. Chorvátsku poslankyňu Európskeho parlamentu Željanu Zovkovú a predstaviteľa amerického think-tanku Heritage Foundation Maxa Primoraca nazval „ustašovskými bastardmi“, čo obaja dôrazne odsúdili ako nenávistné prejavy. Píše o tom agentúra HINA.

Oddelenie pre verejné záležitosti veľvyslanectva v krátkom vyhlásení uviedlo, že takéto komentáre sú nevítané a odvádzajú pozornosť od toho, na čo by sa mali lídri BaH sústrediť – podporu stability a prosperity. Minister Zukan Helez sa v piatok pokúsil ospravedlniť svoje poznámky na platforme Facebook. V príspevku napísal, že Primorac a Zovková majú „ustašovské gény“. Televíznemu moderátorovi neskôr povedal, že sú to „ustašovskí bastardi“, a Zovkovú označil za „poloretardovanú“.

Helez reagoval na komentáre Maxa Primorca z Heritage Foundation, ktorá je blízka administratíve prezidenta USA Donalda Trumpa. Primorac pred Podvýborom pre Európu amerického Kongresu tento týždeň povedal, že v BaH Bosniaci diskriminujú Chorvátov, a navrhol tam vytvorenie chorvátskej entity, ktorá by ukončila takéto praktiky. Neskôr Primorac vo videovyhlásení vysvetlil, že reštrukturalizácia Bosny a Hercegoviny podľa vzoru Belgicka a Švajčiarska by mohla balkánsku krajinu stabilizovať. Helezov výbuch označil za primitívny a „otrasný“.

Viac o téme: USABosna a HercegovinaZukan HelezVyjadrenia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu