BRATISLAVA - Už zo samotného slova „parazit“ mnohým ľuďom nabehne husia koža. Parazitizmus, ako stratégia života je najrozšírenejším spôsobom existencie na našej planéte. Žijú tak státisíce druhov mikroorganizmov, živočíchov, húb a rastlín.
Existencia parazitov je viazaná na iný organizmus - hostiteľa, bez ktorého nedokážu prežiť, tento vzťah je však na úkor hostiteľského organizmu. Najčastejšie sa vyskytujúce vonkajšie parazity u našich psov a mačiek sú blchy a kliešte, ktoré sú jedným z celosvetovo najvýznamnejších prenášačov rôznych patogénnych organizmov spôsobujúcich ochorenia ako borelióza, anaplazmóza, babezióza...
Ak sme už na našom psovi či mačke našli kliešťa, vieme ho vytiahnuť pomocou špeciálnej pinzety či háčiku. Včasným odstránením kliešťa výrazne znižujeme riziko možného prenosu patogénov. Nie je nutné s kliešťom točiť proti smeru hodinových ručičiek, stačí vytiahnuť smerom nahor tak, aby sme mu nezatrhli hlavičku. Kliešťa NIKDY vopred nenatierame olejom ani krémom - ak sa dusí, je schopný do rany vyvrátiť časť prednatrávenej, infikovanej krvi. Po odstránení kliešta ranku vydezinfikujeme a sledujeme.
Blchy sú pre naše mačky a psy ozajstným utrpením, v priebehu dňa môžu uštipnúť priemerne 4-10 krát a dokážu absorbovať krv zodpovedajúcu 15 násobku ich hmotnosti, v dôsledku čoho môže zviera trpieť anémiou. Uštipnutie je pre zvieratá bolestivé a dochádza k podráždeniu a lokálnemu poraneniu kože, čo v kombinácii s neustálym škrabaním môže viesť k zápalom a vzniku lysín – alergia na blšie uhryznutie (FAD). Blchy môžu spôsobiť ochorenie známe ako tularémia a sú jedným z hlavných prenášačov pásomnice psej.
Prevencia vo forme vhodného antiparazitika je vždy lepšia, účinnejšia, no najmä bezpečnejšia ako riešenie už vzniknutého ochorenia. Na výber je viacero spôsobov preventívnej ochrany:- Antiparazitné obojky – dlhodobo najpoužívanejší spôsob ochrany voči parazitom, účinná látka sa v malom množstve kontinuálne uvoľňuje na povrch tela psa, kde vytvára ochrannú bariéru, než sa vytvorí kompletná ochranná bariéra chvíľu môže to trvať až týždeň. Obojky sa označujú za jedny z najdlhodobejšie pôsobiacich antiparazitík.
- Pipety „Spot on“ – častá voľba chovateľov psov a mačiek. Pipeta sa obyčajne aplikuje pozdĺž chrbtovej osi zvieraťa, účinnosť je kratšia (obyčajne 1 mesiac)
- Šampóny a spreje – vyznačujú sa najmä účelným využitím pre okamžité odstránenie parazitov zo zvierat, účinnosť je však krátka (pozor, nezamieňať si s antiparazitným sprejom na odstránenie parazitov v interiéry)
- Ultrazvukové odpudzovače – fungujú na báze vysielania ultrazvukových impulzov, ktoré rušia (resp. paralizujú) blchy a kliešte v okolí, psy ani mačky tento zvuk nepočujú
Aj napriek vhodne zvolenému antiparazitiku je možnosť, že po istom čase si parazity vytvoria rezistenciu voči určitému druhu účinnej látky, vtedy je vhodné zvoliť antiparazitiká s inou účinnou látkou. Viac sa dozviete vo videu, kde Janka Hospodráová vyspovedla Roba Schemmer zo Super zoo.