Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Aj jedna smrť je príliš: Politici riešia interrupcie a homosexuálov, ochrana žien ide bokom

Violu doslova ubili na smrť. Zobraziť galériu (2)
Violu doslova ubili na smrť. (Zdroj: Facebook-V.M.)

BRATISLAVA - Otrasný prípad na smrť dobitej Violy otvára, okrem iného, aj otázku ochrany žien. Okrem čudnej policajnej komunikácie sa k jej smrti, až na pár výnimiek, nevyjadril nikto z politikov. Dnes si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia na ženách.

Téma násilia na ženách je čoraz aktuálnejšia a prispel k tomu aj prípad zabitej Violy, ktorý otriasol nielen Bratislavou, ale celým Slovenskom. Okrem toho si 25. novembra pripomíname Medzinárodný deň odstránenia násilia páchaného voči ženám. 

MIMORIADNA SPRÁVA Policajná akcia na mieste, kde našli Violu! Objavili ďalší dôkaz 11 dní po čine

"Organizácia Spojených národov je odhodlaná skoncovať s akoukoľvek formou násilia voči ženám a dievčatám," povedal pri príležitosti tohto dňa generálny tajomník OSN António Guterres. Medzinárodný deň odstránenia násilia páchaného voči ženám pripadá na 25. novembra a vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN v decembri 1999.

Násilie voči ženám, do ktorého sa radia aj "najohavnejšie činy a aj najrozšírenejšie na svete", postihujú každú tretiu ženu, podotkol Guterres. Ide teda o ženu z vášho okolia alebo rodiny, o kolegyňu, priateľku, či dokonca o vás osobne, pokračoval.

Viola sa stala obeťou
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Facebook-V.M.)

"Znásilnenie sa naďalej používa ako odporná forma vedenia vojny," konštatoval. "To všetko musí prestať... a musí to skončiť okamžite," zdôraznil. Guterres v posolstve vyzval vlády, súkromný sektor, občiansku spoločnosť a ľudí vo všetkých kútoch sveta, aby sa rozhodne postavili proti sexuálnemu násiliu a nenávisti voči ženám.

Istanbulský dohovor sme odmietli

O predchádzaní násiliu na ženách hovorí aj Istanbulský dohovor. Ženy a dievčatá sú podľa neho vystavené najväčšiemu riziku rodovo podmieneného násilia. Zároveň odporúča do vzdelávania zakomponovať tému rovnoprávnosti mužov a žien a búrania stereotypov, či osvetu proti domácemu násiliu. Naši politici ho však odmietli ratifikovať a ako dôvod často uvádzali homosexuálov.

Poslancov sme sa pýtali, či si nemyslia, že bola chyba odmietnuť Istanbulský dohovor. Nie preto, že by to Violu zachránilo, ale preto, aby sa o násilí na ženách hovorilo viac a celospoločensky. Odpovede sme dostali len od ĽSNS a Borisa Kollára zo Sme rodina. 

"Spájať odmietnutie Istanbulského dohovoru s týmto prípadom je to isté, akoby ste tvrdili, že v krajinách, ktoré ratifikovali Istanbulský dohovor, nedochádza k žiadnemu znásilňovaniu, zneužívaniu alebo zabíjaniu žien. Je to absolútne mylná predstava. Náš štát nemusí prijímať žiadne pochybné dohovory, aby mohol do svojho právneho systému zakomponovať ustanovenia, ktoré zvýšia ochranu žien. Tento prípad bol otrasný a polícia, prokuratúra a súdy by mali navrhnúť a prijať exemplárne tresty pre tohto páchateľa," povedal pre Topky novozvolený hovorca Kotlebovej ĽS NS.

V podobnom duchu odpovedali aj zo Sme rodina. "Je naivné si myslieť, že keby sme Istanbulský dohovor neodmietli, Violku by tá obluda v ľudskom tele nenapadla! To nemôžete myslieť vážne a prosím, neobhajujte Istanbulský dohovor takýmto zavádzajúcim argumentom. Slovenský právny poriadok má v trestnom zákone jasne chránené ženy proti násiliu. Nezavádzajme ľudí a neklamme im, že jeho odmietnutie je súhlasom s násilím na ženách. SME RODINA kategoricky odmieta akékoľvek násilie a tobôž na ženách, ale rovnako tvrdo a nekompromisne vystupujeme proti Istanbulskému dohovoru," píšu Sme rodina. 

OSN zverejnila údaje

OSN v súvislosti s týmto medzinárodným dňom zverejnila aj takéto údaje:

  •  35 percent žien na svete sa stalo obeťami fyzického a/alebo sexuálneho násilia svojho partnera alebo úplne inej osoby (do toho nie je zarátané sexuálne obťažovanie)
  • len 52 percent vydatých žien, alebo žijúcich vo vzťahu na svete sa môže slobodne rozhodnúť o používaní antikoncepcie a zdravotnej starostlivosti v súvislosti s intímnym životom
  • takmer 750 miliónov žien a dievčat na svete bolo vydatých pred 18. rokom života. Vyše 200 miliónov žien a dievčat bolo nútených podstúpiť zásah označovaný slovným spojením mrzačenie ženských pohlavných orgánov
  • v roku 2017 bola na svete zavraždená každá druhá žena svojím partnerom alebo v rodine; pritom len každý 20. muž bol zabitý za podobných okolností;
  • 71 percent všetkých obetí obchodovania s ľuďmi na svete tvoria ženy a dievčatá, pričom tri štvrtiny z nich sú zneužívané pohlavne.

 

Korene tohto medzinárodného dňa siahajú do roku 1960 do Dominikánskej republiky, kde boli 25. novembra 1960 tri sestry Mirabalové - Patria Mercedes, María Argentina Minerva a Antonia María Teresa - zavraždené za to, že bojovali za svoje práva a stáli v opozícii proti vtedajšiemu diktátorovi Rafaelovi Leónidasovi Trujillovi (1891 - 1961; vládol v rokoch 1930 - 1961).

Ten vydal rozkaz na ich likvidáciu. Sestry sa stali symbolom boja za odstránenie násilia voči ženám. Obhajcovia práv žien pripomínali deň boja proti sexuálnemu násiliu na ženách od roku 1981. Niekoľko ďalších rokov daný jav nepútal väčšiu pozornosť medzinárodného spoločenstva. Pritom bitie žien, ich mučenie či iné formy násilného správania sa vyskytujú aj v súčasnosti. Medzinárodné, humanitárne aj mimovládne organizácie spojili sily, aby sa 25. november stal príležitosťou na väčšie informovanie verejnosti o násilí, ktorému sú ženy vystavené.

VZ OSN schválilo Deklaráciu o odstránení násilia páchaného voči ženám A/RES/48/104 dňa 20. decembra 1994. Neskôr, v roku 1999 v rezolúcii 54/134 vyhlásilo VZ OSN 25. november za Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného voči ženám.

Viac o téme: SmrťZnásilneniePolícia BratislavaIstanbulský dohovorViola Macáková
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu