Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Všetci z neho boli zhnusení: Krutá skúsenosť slovenského moderátora!

Michal Sabo
Michal Sabo
Zdroj: Instagram MS
12.10.2021 14:00

BRATISLAVA - V posledných dňoch sa veľa hovorí o psychických problémoch a starostlivosti o duševné zdravie. 10. októbra bol totiž Svetový deň duševného zdravia. Svoju traumu, ktorú mu spôsobili reakcie detí aj dospelých, opísal aj moderátor Michal Sabo.


Michal Sabo je známy z rozhlasového éteru a tiež bol moderátorom súťaže krásy. Okrem toho bol aj výrazným ekologickým aktivistom a práve v tejto sfére našiel aj svoje ďalšie uplatnenie. Na sociálnych sieťach sa však stále venuje aj celospoločenským problémom. 

Počas Svetového dňa duševného zdravia sa so sledovateľmi na sieti Instagram podelil o príhodu z dvora materskej školy. Keď prechádzal okolo, učiteľka práve okrikovala malé dievčatko, ktoré si sadlo na zem. Veta "Natala, si normálna?" sa mu zdala neprimeraná a pomyslel si, že môže byť dokonca základom budúcej traumy. 

Pod jeho príspevkom sa rozhorela diskusia a ľudia sa delili o podobné nepríjemné zážitky z detstva. Samotný Michal sa potom rozhodol zvrejniť ďalší post pod názvom LEPRA RAPAVÁ. SVRAB. STRAŠIAK. Ako dieťa mal totiž atopickú dermatitídu. Ide o kožné ochorenie prejavujúce sa šupinkami a červenými škvrnami.

Všetci z neho boli

„Vypočul som si v škôlke od detí hocičo. Skutočne hocičo. Deti vedia byť kruté,” prezradil Sabo. No ešte viac ho zrejme zabolela reakcia dospelých. „Mal som 4 – 5 rokov a videl som, ako si ma rodičia spolužiakov zhnusene premeriavali a ako mne pred očami potomkom zakazovali, aby sa so mnou hrali. Viete si predstaviť, ako približne sa cíti dieťa, s ktorým sa takmer nikto nehrá, lebo…?” opísal svoju skúsenosť. 

Obdobie materskej školy má tak spojené najmä s nepríjemnými momentmi. „Žiaľ, aj od samotného personálu som schytal toľko, že som sa do skorej puberty nebol schopný vyzliecť do trička s krátkym rukávom bez toho, aby som sa nehanbil, nezakrýval, prípadne nekontroloval, či náhodou nemám na rukách nejaký fľak,” uviedol moderátor. 

Všetci z neho boli

Dnes už ekzém nie je jeho každodenným problémom, ale neznamená to, že by už nikdy nepocítil prejavy svojej diagnózy. „Akonáhle nastane stresujúce obdobie, hneď ma prezradí, pretože koža a psychika sú spojené nádoby. Aj to je dôvod, prečo si na svoje duševné zdravie dávam mimoriadny pozor,” zdôraznil a dodal:. „Slová vedia raniť. Veľmi. Hlboko.”


Galéria

Michal Sabo

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články