Firemný výstup na Rysy sa skončil celoslovenskou hanbou: FOTO Naštvali ochranárov aj turistov | Topky.sk

Nedeľa, 21. júl 2019. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Firemný výstup na Rysy sa skončil celoslovenskou hanbou: FOTO Naštvali ochranárov aj turistov

Zdroj: Tip čitateľa
09.07.2018 11:00

BRATISLAVA - Aj na prvý pohľad malý prešľap môže vyvolať v spoločnosti veľké emócie. V ostatných dňoch sa o tom presvedčili zamestnanci istej firmy, ktorí počas júnového výstupu na Rysy upevnili v Tatranskom národnom parku (TANAP) na skalu tabuľu so svojimi menami a zanechali na nej aj kovovú zdrž ako pamiatku. Po tom, čo začala fotografia kolovať na internete, zosypali sa na ich hlavy rozhorčené komentáre a ich čin ešte môže mať dohru. Mala by ho preveriť inšpekcia životného prostredia.


Vaše tipy

"Posielam fotografiu pamätnej tabule, ktorú na "takmer himalájskom" vrchole nechali zamestnanci súkromnej firmy. Je to hanba... Na Rysy chodia rodiny s deťmi a odmenou sú maximálne horalky a čaj. Títo páni však urobili asi svoje životné maximum, tak o tom musíme všetci vedieť," napísal nám čitateľ Petr a nebol jediný.

Firemný výstup na Rysy
Zdroj: Tip čitateľa

Snímka bola zverejnená minulý piatok aj na facebookovej stránke TANAPu s popisom: "No comment... toto ste nám poslali ako aktualitu... skupina zamestnancov pri výstupe na jeden z tatranských štítov po sebe zanechala takúto "milú" pamiatku...".

Firemný výstup na Rysy
Zdroj: FB/TANAP.ORG - Tatranský národný park

Reakcie na seba nenechali dlho čakať a pod príspevkom sa začali objavovať komentáre žiadajúce odstránenie tabule a vyvodenie dôsledkov pre zamestnancov firmy, ktorí si mali svoj čin najprv dobre premyslieť.  "Ľudská hlúposť je nekonečná...," napísal Miroslav. "Každý si robí, čo chce. Nikto nechce nič rešpektovať a potom sa sťažuje, že jeho nik nerešpektuje," dodal Richard, no v iných komentároch by sa našli aj oveľa tvrdšie slová.

Firemný výstup na Rysy
Zdroj: FB/TANAP.ORG - Tatranský národný park

Firemný výstup na Rysy
Zdroj: FB/TANAP.ORG - Tatranský národný park

K incidentu sa mal vo vlákne na sociálnej sieti vyjadriť aj konateľ firmy Michal Stanko: "...po pravde, neviem, ako na toto reagovať. Brali sme to ako recesiu a napriek tomu, že sme všetci už dospelí chlapi, ani mne osobne nenapadlo, aké by to mohlo mať následky. Preberiem to s "vinníkmi" a zistím, aké sú možnosti. Ja osobne to spraviť nemôžem, ani onoho pamätného dátumu som to na vrchol nedosiahol. Vzdal som to tak 150 metrov pred cieľom. Dám vedieť." Podľa TV JOJ za čin prebral plnú zodpovednosť a uviedol, že škody napravia.

Firemný výstup na Rysy
Zdroj: FB/TANAP.ORG - Tatranský národný park

Popol na hlavu si sypal aj jeden zo zamestnancov, ktorý bol účastníkom akcie: "Tá tabuľka bola braná čisto z recesie, niečo ako ČSAD zastávka na chate pod Rysmi. Ak by niekto z nás vedel, aké to bude mať následky, tak sa tam ani tabuľka, ani kovová zdrž neocitne. Išlo o to, že sme to brali ako firemnú akciu a chceli sme našu firmu reprezentovať (aj keď to v tomto prípade nedopadlo najlepšie, priznávam)." Dodal, že po nich nezostal v Tatrách ani jeden cigaretový špak a navyše pomohli z chaty pod Rysmi zniesť všetky krosná. Zároveň všetkých poprosil, aby túto záležitosť už prestali riešiť a zamysleli sa nad tým, aké sú podľa neho skutočné problémy našich lesov.

Firemný výstup na Rysy
Zdroj: FB/TANAP.ORG - Tatranský národný park

Nebude to však také jednoduché. "Postupujeme to orgánom životného prostredia na inšpekciu, aby priestupcov prešetrili. Obzvlášť je nám ľúto, keď si ľudia takýmto spôsobom stavajú pomníky v národnom parku," povedal pre TV JOJ riaditeľ správy TANAPu Pavol Majko.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články