Nedeľa5. máj 2024, meniny má Lesana, Lesia, zajtra Hermína

Maďari odsúdili ďalších utečencov za prekročenie hraníc

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BUDAPEŠŤ/SEGEDÍN - Ďalších 13 ľudí odsúdili dnes v maďarskom Segedíne za trestný čin zakázaného prekročenia uzavretej štátnej hranice.

Ako informovala tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na hovorkyňu tamojšieho súdu Eriku Prágaiovú Juhászovú, šiestich obžalovaných vyhostili z Maďarska na jeden rok a siedmich na dva roky. Medzi obžalovanými bolo desať občanov Sýrie, dvaja Afganci, ako aj jeden občan Iraku.Všetci sa v katastri obcí Mórahalom, respektíve Ásotthalom dostali na maďarské územie cez diery vyrezané inými osobami v plote na maďarsko-srbskej hranici. Tak obžalovaní, ako aj ich právni zástupcovia vzali rozsudky na vedomie, takže sú právoplatné.

Maďarom sa kvóty nepáčia: Zvažujú napadnutie rozhodnutia na súde

Maďarská vláda bude iniciovať parlamentnú diskusiu o systéme prerozdelenia utečencov v rámci Európskej únie na základe kvót. Pri nej sa chce oboznámiť so stanoviskami jednotlivých parlamentných strán o tejto otázke, a to ešte skôr, ako rozhodne o prípadnom súdnom napadnutí rozhodnutia o kvótach.

Odznelo to dnes na tlačovej konferencii ministra zodpovedného za riadenie úradu vlády Jánosa Lázára v Budapešti. Podľa jeho názoru je, ako píše tlačová agentúra MTI, systém kvót typickým príkladom "morálneho imperializmu", ktorý "Nemecko vnucuje Európe". Maďarská vláda ho považuje za mimoriadne chybný, podčiarkol maďarský minister. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán poskytne dnes popoludní na mimoriadnom rokovaní kabinetu pre národnú bezpečnosť informácie o svojich rokovaniach v Nemecku, kde sa zúčastnil na zasadnutí bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) a stretol sa i s jej lídrom Horstom Seehoferom, ako aj v Bruseli, kde bol medzi účastníkmi stredajšieho mimoriadneho summitu EÚ. Na rokovaní by sa malo hovoriť aj o ochrane maďarsko-chorvátskej štátnej hranice, dodal Lázár.

Podľa názoru Budapešti možno vonkajšie hranice Schengenu ochrániť, avšak ak si Rakúsko želá čosi iné, potom musí niesť dôsledky, vyhlásil Lázár. Tieto jeho slová boli reakciou na fakt, že rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann na stredajšom summite v Bruseli zdôrazňoval: Ak má byť plot cenou za zastavenie prisťahovalcov, potom nech ich Maďarsko radšej prepustí cez svoje územie. Toto konštatovanie označil Lázár za nebezpečné poukazujúc na možnosť, že na chorvátsko-maďarskej hranici sa môže nachádzať hoci 30.000-40.000 ľudí. Maďarská vláda kancelárove slová posudzuje, vyplynulo z jeho slov.

Druhý muž maďarskej diplomacie Levente Magyar dnes v Budapešti reagoval na slová niekdajšieho generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) Javiera Solanu, ktorý na politiku maďarskej vlády v predmetnej otázke reagoval verejne slovami: "Nechcem už viac hovoriť o Maďarsku, pretože mi je z toho zle" a "znervózňuje ma to". Solana navyše vyjadril názor, že inštitúcie EÚ reagujú dobre na utečeneckú krízu, avšak členské krajiny nedostatočne. Za "malicherné" označil Solana rozhodovanie o prijatí utečencov na základe ich vierovyznania a kritizoval v tejto súvislosti maďarského premiéra Viktora Orbána. Levente Magyar v reakcii na to konštatoval, že Maďarsko nevpustili do Európskej únie európski byrokrati, ale krajina má miesto v únii vďaka histórii a výsledkom práce maďarských občanov.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu