Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

Dedinka, z ktorej by si mohli vziať príklad aj ostatné: Na Slovensku by to nikdy neschválili!

Indonézania milujú fajčenie Zobraziť galériu (3)
Indonézania milujú fajčenie (Zdroj: thinkstock.com)

BONE-BONE - Bone-Bone, skrytá v horách centrálnej Indonézie, sa so svojimi domčekmi a mešitami podobá na iné malé dediny na súostroví. Avšak s jednou výnimkou: v mene boja proti tabaku je tam všade zakázané fajčiť, hoci Indonézania patria k najväčším fajčiarom na svete.

"Ďakujeme vám, že nefajčíte, povedzte "nie" cigarete," stojí na paneli pri vjazde do dedinky na ostrove Sulawesi. Bone-Bone sa stala prvou indonézskou obcou, ktorá úplne zakázala fajčenie. "Kochajte sa krásami krajiny a čerstvým vzduchom našej dediny," oznamuje iný palenl. 

Desať rokov odvtedy, čo vstúpil do platnosti tento nezvyčajný zákaz, nenájdete medzi 800 obyvateľmi dediny žiadneho fajčiara. Zmena však nenastala zo dňa na deň. V roku 2000 začala obec tým, že zakázala predaj cigariet. O tri roky neskôr bol vydaný zákaz fajčenia na verejných miestach a v roku 2006 bol absolútny zákaz fajčenia rozšírený aj na domácnosti. Pokial si prípadný fajčiar zapáli doma, hrozia mu v prípade udania sankcie. Tie najčastejšie určuje starosta obce. Väčšinou ide o všeobecne prospešné práce, ako je upratovanie mešity tejto veľmi zbožnej moslimskej dediny. Niektorí previnilci boli dokonca nútení sa verejne ospravedlniť. 

Dedinka, z ktorej by
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Mnohí dedinčania sa od doby, čo boli nútení prestať fajčiť, cítia lepšie. Napríklad kováč Amir, otec deviatich detí, fajčil 40 cigariet denne. Teraz si uvedomuje výhody života bez cigariet. "Ušetrím peniaze a dokonca môžem platiť školné za svoje deti," hovorí. 

Dedinka, z ktorej by
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Starostu obce Muhammada Idrisa viedli k zavedeniu zákazu fajčenia hlavne ekonomické dôvody. Niektoré chudobné rodiny nemohli posielať deti do školy, pretože ich otcovia minuli príliš veľa peňazí na cigarety a navyše sa aj deti potom stávali závislými na tabaku. "Išiel som na univerzitu s ďalšími trinástimi študentmi z dediny, ale len šesť z nich získalo diplom. Ostatní nedoštudovali, lebo peniaze na školné minuli na cigarety," vysvetľuje. 

Príklad Bone-Bone nasledoval tucet ďalších dedín. Boj proti tabaku je ale v Indonézii, kde zhruba tretina obyvateľov fajčí, okrajovým javom. Podľa expertov tu choroby spojené s fajčením ročne usmrtia viac ako 200-tisíc ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Indonézii fajčia viac ako dve tretiny mužov, čo je najviac na svete. Ženy tu fajčia výrazne menej. Cigarety sú tu lacné, stoja v prepočte menej ako jedno euro. Reklama na ne je všadeprítomná a fajčiari sú len málo informovaní o nebezpečenstve, ktoré fajčenie predstavuje pre ich zdravie. Tabakový priemysel je v Indonézii veľmi vplyvný a lukratívny. Na uliciach sú často vidieť deti, ako fajčia cigarety nazývané kretek s klinčekmi. Vlani indonézske ministerstvo priemyslu schválilo o 50 percent vyššiu produkciu cigariet na najbližšie štyri roky. 

Viac o téme: CigaretyFajčenieIndonéziaZákaz fajčenia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu