BRATISLAVA - Téma e-kolobežiek už dlhodobo rezonuje spoločnosťou. Na jednej strane sú tu tí, ktorí ich milujú a pravidelne využívajú, na strane druhej odporcovia, ktorí sa stretávajú najmä s nedodržiavaním pravidiel a ohrozovaním bezpečnosti chodcov. V tejto súvislosti vznikla aj petícia, v ktorej sa autori iniciatívy snažia zakázať e-kolobežky na chodníkoch a peších zónach. Aj polícia upozorňuje na nedodržiavanie predpisov.
Na sociálnej sieti sa množia sťažnosti a videá, ktoré zobrazujú nebezpečné konanie e-kolobežkárov, ktorí svojou jazdou ohrozujú chodcov na chodníkoch a peších zónach. Viacerí dlhodobo nedodržiavajú predpisy platné pre jazdu na e-kolobežkách, kvôli čomu vznikla aj petícia, ktorá chce zakázať e-kolobežky na chodníkoch a peších zónach. Najnovšie video zachytáva troch mladíkov, ktorým sa nechce čakať na ceste a tak si dvaja z nich jazdu zrýchlia cez chodník, kvôli čomu chodkyňa v obave o svoju bezpečnosť radšej prejde z chodníka na trávu.
Aj polícia od nástupu popularity e-kolobežiek eviduje množstvo porušení predpisov a zranených chodcov. Jedným z posledných prípadov, o ktorom informovali, sa udial v Košiciach, kde e-kolobežkár prekročil maximálnu povolenú rýchlosť 10 km/h a šiel rýchlosťou 21 km/h.
Polícia pravidelne pripomína, že jazda na e-kolobežkách má svoje pravidlá. "S ich rastúcou popularitou pribúdajú prípady, keď dochádza k ohrozovaniu chodcov," konštatovala už minulosti hovorkyňa mestskej polície Barbora Krajčovičová. Keďže kolobežky s pomocným motorčekom sú považované za malé elektrické vozidlá a ľudia jazdiaci na nich za motoristov, v peších zónach nemajú podľa polície čo robiť. Najmä v prípade, ak im to neumožňuje príslušná dopravná značka. Platí to pre elektrokolobežky, bicykle či elektrobicykle.
Na elektrokolobežke sa smie jazdiť aj po chodníku, cestičke pre chodcov alebo priechode pre chodcov, avšak len po pravej strane. Kolobežkár však pri tom nesmie ohroziť a obmedziť chodcov, rovnako nesmie prekročiť rýchlosť chôdze. Platí to aj v prípade jazdy vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov.
archívne video
Ak kolobežkári idú v skupine, môžu jazdiť len jednotlivo za sebou. Počas jazdy je každý kolobežkár povinný držať riadidlá oboma rukami. Počas jazdy nesmie viesť alebo prepravovať psa či iné zviera, ani ťahať predmety, ktoré by mohli sťažiť vedenie kolobežky. Na e-kolobežke je povolená jazda výlučne len jednej osobe, v žiadnom prípade nie viacerým. Zabúdať netreba ani na to, že jazdiť na e-kolobežke sa môže len za triezva.