Pondelok, 25. október 2021. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

Novela vysokoškolského zákona okliešťuje autonómiu univerzít, myslí si poslanec Habánik

Poslanec za Smer-SD Jozef Habánik
Poslanec za Smer-SD Jozef Habánik
Zdroj: TASR - Michal Svítok
26.02.2021 20:22

BRATISLAVA - Predložený návrh novely zákona o vysokých školách bezprecedentne okliešťuje akademickú samosprávu a inštitucionálnu autonómiu univerzít. Uviedol to poslanec strany Smer-SD a rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik. Ministerstvo by sa podľa neho malo v ďalšom procese prípravy vrátiť k dialógu so zákonnou reprezentáciou vysokých škôl. Informoval o tom hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút.


„Univerzity prichádzajú o odkaz novembra 1989 a predložený návrh je snahou o ich ovládnutie a podriadenie sa štátu,“ skonštatoval Habánik. Prijatím novely zákona podľa neho prídu verejné vysoké školy o časť existujúcich práv a budú plne podriadené ministerstvu školstva. Obáva sa, že minister si bude cez svojich nominantov v správnej rade politicky vyberať „vyhovujúcich“ rektorov na jednotlivých vysokých školách.

Návrh podľa rektora narúša tiež písomne deklarované záväzky našich univerzít vyjadrených v Magne Charte a ohrozuje ich pôsobenie v Európskom výskumnom a vzdelávacom priestore.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články