Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Na Slovensku vzniknú štyri chránené areály a jedna prírodná rezervácia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR
27.01.2021 09:25

BRATISLAVA - Na Slovensku vzniknú štyri nové chránené areály - Devínske jazero, Čachtické Karpaty, Ostrovné lúčky a Široká, a prírodná rezervácia Oborínsky luh. Vyhlásila ich vláda na svojom stredajšom rokovaní. Status chránených území nadobudnú štyri chránené areály 1. marca, Oborínsky luh bude chránenou lokalitou od 1. februára.


Chránený areál Devínske jazero v okrese Malacky bude mať podľa ministerstva životného prostredia rozlohu 1268,89 hektára. Zóna C bude mat tretí stupeň ochrany a zóna A piaty. Vyhlásením Devínskeho jazera zanikne národná prírodná rezervácia Dolný les. Vyhlásením chráneného areálu Čachtické Karpaty v okrese Nové Mesto nad Váhom nadobudne územie jednotnú právnu ochranu. Zanikne tak národná prírodná rezervácia Čachtický hradný vrch a prírodná rezervácia Plešivec. Výmera by mala byť 703,50 hektára. Na území bude podľa ministerstva vyčlenená zóna D s druhým stupňom ochrany a zóna B so štvrtým.

Súčasťou chráneného areálu Ostrovné lúčky v okrese Bratislava s rozlohou 674,39 hektára budú tri územia európskeho významu. Ak sa Ostrovné lúčky vyhlásia, zaniknú tak prírodné rezervácie Ostrovné lúčky a Dunajské ostrovy. "Predmetom ochrany je aj zachovanie typického rázu lužnej krajiny, ktorá vznikla činnosťou rieky nížinného typu," uvádza envirorezort v materiáli. Pre chránený areál Široká v okrese Malacky bude platiť druhý stupeň ochrany.

Jeho výmera by mala byť 203,57 hektára. Chrániť bude jeden biotop národného a jeden biotop európskeho významu. Na východe Slovenska vznikne prírodná rezervácia Oborínsky luh v okrese Michalovce a Trebišov. Pre celé územie bude platiť piaty stupeň ochrany. Celková výmera rezervácie je 154,85 hektára. Ochránia sa vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy a dubovo-brestovo-jaseňové nížinné lužné lesy. Vládny kabinet rozhodol, že Oborínsky luh bude chráneným územím od 1. februára.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články