°C

Nedeľa, 7. marec 2021. Meniny má Tomáš, zajtra Alan, Alana.

Krvavý útok vlčej svorky na Orave: FOTO Pastierovi ostali oči pre plač, ovce zbieral po celom chotári

Útok vlčej svorky v Žaškove
Útok vlčej svorky v Žaškove
Zdroj: Reprofoto/Noviny.sk
19.08.2020 08:54

ŽAŠKOV – Vlci na Orave skántrili viac ako tridsať oviec. Vlčej svorke v zabíjaní nezabránil ani elektrický plot. Telá zvierat zbierali pastieri po celom chotári.


Podľa televízie Joj, ktorá o incidente v Žaškove informovala, ide už o druhý podobný prípad v tejto oblasti. Vlci aj s mláďatami sa tentokrát pustili do stáda oviec. Tvorilo ho približne 200 oviec.

Zvrátený čin pri Bardejove: Z FOTO ukameňovaného bociana sa tisnú slzy do očí

Útok vlčej svorky v
Zdroj: Reprofoto/Noviny.sk

Ako povedal pastier PD Žaškov Vladimír Svitko, vlčia svorka vylámala oplotok. Stalo sa to zhruba tridsať minút po polnoci. „Vbehlo asi 5 až 6 vlkov medzi jahňatá družstevné,“ opísal Svitko. „Keď som zapol baterku, videl som, ako tie vlky behajú pomedzi jahňatá. Medzi tie jarky vbehli. Boli potrhané aj oplotky. Elektrický ohradník nepomohol,“ dodal pastier.

Útok vlčej svorky v
Zdroj: Reprofoto/Noviny.sk

Podľa tamojšieho zootechnika Alexandra Podmanického našli kopu uhynutých oviec. „Podľa inventúry nám chýba 26 kusov. Všetky sme ani nedohľadali, bolo to roztratené po chotári,“ povedal Podmanický.

Útok vlčej svorky v
Zdroj: Reprofoto/Noviny.sk

Dospelé jedince ovce zabili, mladé len ranili. „Tri veľké a boli aj menšie, lebo boli nepochytané, že jahňa bolo chytené odspodu. Bolo len chytené a neuhynulo,“ spomenul Svitko.

Útok vlčej svorky v
Zdroj: Reprofoto/Noviny.sk

Štrnásť ťažko ranených oviec odporučil veterinár utratiť. „Ľúto mi to je, lebo sa človek o to stará, aj tí družstevníci, kým to od toho jahniatka vychovajú,“ dodal pastier.

Družstvo ráta s veľkými škodami. „250 až 300 eur za jeden kus. 38 kusov plus kafilerka, lebo to musíme zaplatiť. Budeme žiadať, či nám štát niečo uhradí,“ doplnil zootechnik.


Galéria

Útok vlčej svorky v Útok vlčej svorky v Útok vlčej svorky v Útok vlčej svorky v Útok vlčej svorky v

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články