Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Koronavírus sa šíri svetom: Ako je naň pripravené Slovensko? Odborníci to povedali narovinu

Koronavírus je novou hrozbou Zobraziť galériu (2)
Koronavírus je novou hrozbou (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA – Koronavírus je hrozbou pre celý svet. V pondelok vo Fakultnej nemocnici v Trnave hospitalizovali Slovensku, ktorá sa vrátila z Talianska, kde evidujú už zhruba dvesto ochorení na vírus šíriaci sa z pevninskej Číny. Ukázalo sa, že žena je v poriadku a výsledky s podozrením na koronavírus sú negatívne. Je však Slovensko na nový vírus pripravené?

Čítajte aj: MIMORIADNE V Trnave hospitalizovali ženu s podozrením na koronavírus

Cestujúcich z Talianska budú na bratislavskom letisku kontrolovať

Od utorka (25. 2.) budú kontrolovaní všetci pasažieri prilietajúci do Bratislavy z Talianska. Pokyn vydal  premiér Peter Pellegrini. Slovensko tak reaguje na aktuálnu situáciu v Taliansku, kde evidujú už približne dvesto ochorení na koronavírus. „Každý cestujúci na palube lietadla z Talianska do Bratislavy bude musieť vyplniť dotazník, na základe ktorého ho budeme vedieť v prípade potreby aj po prílete na Slovensku identifikovať a v prípade potreby vyhľadať,“ uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorý je poverený riadením rezortu zdravotníctva.

VIDEO Vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa zrealizovalo špeciálne cvičenie pre prípad kontaktu s pacientkou, ktorá by mohla byť nakazená novým koronavírusom.

Banská Bystrica: V nemocnici pripravili cvičenie pre prípad výskytu koronavírusu

Odborníci sú nepretžite k dispozícii

Dovolenkári, ktorí strávili posledné dni na severe Talianska, môžu v prípade potreby a získania bližších informácií k ochoreniu COVID-19 kontaktovať odborníkov na telefonických linkách, ktoré rezort pre tento účel zriadil. „K dispozícii sú nonstop telefonické linky zriadené na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (0917 222 682, 0918 659 580, 0917 426 075, 0948 495 915, 0905 903 053, 0911 763 203, 0918 389 841, 0911 908 823, 0905 342 812), takisto e-mailová adresa (novykoronavirus@uvzsr.sk), kde odborníci poskytujú potrebnú konzultáciu,“ povedal Pellegrini.

Pasažier s podozrením na koronavírus bude po prílete izolovaný na infekčnom. „V prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19, bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenia do nemocnice,“ doplnil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Po januárovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve zdravotníctva pod vedením premiéra sa vykonali nasledujúce opatrenia:


  • cvičenia vo vybraných nemocniciach
  • cvičenia na vybraných hraničných priechodoch
  • cvičenie na letisku M. R. Štefánika v Bratislave
  • zriadili sa telefonické infolinky 24/7 a e-mailová adresa na otázky verejnosti
  • laboratórna diagnostika sa robí od 3. februára v Národnom referenčnom centre pre chrípku pri ÚVZ SR, výsledky sú známe do niekoľkých hodín

„Na požiadavku hlavného hygienika Slovenskej republiky na zasadnutí krízového štábu som dal pokyn vyhradiť sumu 400.000 eur na dokúpenie ešte kvalitnejšej prístrojovej techniky na laboratórnu diagnostiku širokého spektra vírusových aj mikrobiálnych ochorení,“ uviedol Pellegrini.

Slovensko je na nový koronavírus pripravené

Na Slovensku nový koronavírus nebol k dnešnému dňu potvrdený. Všetkých 63 vzoriek bolo negatívnych. Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR situáciu pozorne sledujú a v prípade potreby sú pripravené aj v spolupráci s inými rezortmi pristúpiť k ďalším potrebným opatreniam. „Slovensko tak podrobne sleduje situáciu týkajúcu sa ochorenia COVID-19 a je pripravené ju zvládnuť v prípade, že sa na našom území jeho výskyt potvrdí. Situáciu máme pod kontrolou, uskutočňujeme všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany ľudí,“ povedal premiér.

Čítajte aj: Všetky vzorky odobraté na Slovensku v súvislosti s koronavírusom boli negatívne

ÚVZ SR vydal usmernenie, ktoré je priebežne aktualizované podľa nových zistení. „Usmernenie bolo zaslané všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva a kľúčovým rezortom s cieľom informovať o správnom manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. Na Úrade verejného zdravotníctva SR sme tiež vypracovali postup na laboratórnu diagnostiku ochorenia a návod na odber biologického materiálu,“ uviedol Mikas.

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave sú zriadené aj informačné tabule s témou prevencie proti novému koronavírusu, cestujúci tiež majú k dispozícii dva druhy letákov pre osvetu a informovanosť. Rezort zdravotníctva sa o situácii na letisku informuje a pristupuje operatívne k potrebným krokom.

Odporúčania pre cestovateľov

Zdravotný stav je potrebné kontrolovať počas 14 dní od príchodu z oblasti zasiahnutej ochorením COVID-19 (kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, horúčka).

V tomto čase je dôležité myslieť na prevenciu. „Pri kýchnutí si treba zakryť nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú treba následne zahodiť do koša, rovnako je potrebné si často umývať ruky mydlom a vodou,“ pripomenul hygienik.

Čítajte aj: MIMORIADNA SPRÁVA Koronavírus je už v Rakúsku a Chorvátsku, prvé potvrdené prípady

Ak je podozrenie, že by osoba mohla byť nakazená koronavírusom a ešte sa u nej neprejavili žiadne symptómy, na jej vlastné rozhodnutie je možné podstúpiť domácu izoláciu na 14 dní v samostatnej izbe a v domácnosti zvýšiť intenzitu dezinfekcie povrchov a používať ochranné prostriedky. „V prípade bezpríznakových osôb ide o štandardný postup aj v iných európskych krajinách bez potreby zavedenia prísnych karanténnych opatrení,“ dodal Mikas.

V prípade výskytu klinických príznakov do 14 dní po návrate z cudziny je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze. Ak je nevyhnutné poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti osobe s klinickými príznakmi, je potrebné kontaktovať operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. „Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19, pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby,“ uzavrel Mikas.

Viac o téme: SlovenskoTalianskoNákazaCestujúciKontrolaLetyPrevenciaCOVID-19
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu