Najkrajšia dolina Slovenska je vyklčovaná: FOTO Ivanov zážitok pobúril tisícky ľudí, kam to speje?! | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Najkrajšia dolina Slovenska je vyklčovaná: FOTO Ivanov zážitok pobúril tisícky ľudí, kam to speje?!

Vrátna dolina.
Vrátna dolina.
Zdroj: Vrátna,
28.03.2019 20:00

VRÁTNA DOLINA – Mnohí návštevníci národného parku si na Vrátnu pamätajú ako na jednu z najkrajších dolín Slovenska. Bohužiaľ, zalesnené kopce sú už minulosťou. Svedčia o tom snímky z 24. marca, ktoré navodzujú pocit, že z Vrátnej sa stala mesačná krajina.


Vo Vrátnej doline nachádzajúcej sa na území národného parku platí tretí stupeň ochrany. Napriek tomu les nahradili holé miesta. „Prvé sekundy po príchode do Vrátnej popisujem ako silný šok. Cesta autobusom priniesla zdrvujúce pohľady na vyrúbané kopce,“ opisuje smutný pohľad Ivan.

Vrátna dolina.
Zdroj: FB/Nino Sadob

Lesy boli podľa jeho slov vyrezané a stromy popadané cez turistické chodníky. „Výstup cez Poludňový Grúň na Stoh priniesol pohľad na kedysi chránenú oblasť krásnych lesov - dnes úplne vykynožené obrovské pláne bez lesov pripomínajúcu severo-Írske kopce,“ rozpráva muž. Emocionálny zážitok bol podľa neho taký silný, že nemal ani silu na to, aby zdevastovaný les zachytil objektívom.

Vrátna dolina.
Zdroj: Ivan Mahdík

„Krajinu som nemal silu fotiť. Vyzerala hnusne, takže som robil len detaily na niektoré zasnežené kopce, na ktorých, našťastie, v tej výške stromy nerastú. Snáď tam niekoho nenapadne bagrovať a stavať obydlia. Tu na Slovensku už človek nevie, čo čakať,“ povedal Ivan, ktorý sa na druhý deň absolvoval prechod z chaty na Grúni cez Štefanovú. Tvrdí, že les bol takmer bez stromov, pôda bola povyvracaná a bolo vidieť stopy od drevo-ťažných strojov.

Vrátna dolina.
Zdroj: FB/Nino Sadob

Mrzí ho, že naše deti Vrátnu už nezažijú takú krásnu, aká bola kedysi. „Aspoň jednu fotku zničeného chodníka som mal silu urobiť. Bohužiaľ, toto celé chápem - peniaze. Keď mi v zime pani v agentúre ponúkla týždňový pobyt za zvýhodnenú cenu na Chopku za 1000 eur, nestačil som sa diviť, že čo dnes ľudia pokladajú za hodnotu - sedieť niekde na hotely s výhľadom na vyrúbané kopce a ani sa do tej krajiny nejdú prejsť,“ pohoršuje sa muž, ktorý sa pýta, kam to dnes speje?

Vrátna dolina.
Zdroj: FB/Nino Sadob

Gabriela Kalašová z Národného parku Malá Fatra tvrdí, že výruby vo Vrátnej doline súvisia so spracovaním vetrovej kalamity, ktorá postihla dolinu v zime roku 2017.

Vrátna dolina.
Zdroj: FB/Nino Sadob

Na Ivanov príspevok, ktorý bol zverejnený na Facebooku na stránke Tatry, reagovalo viac ako 2,3-tisíca ľudí. „Prestala som chodiť do Nízkych Tatier kvôli tomu, čo tam urobili s prírodou. Samé ubytovacie zariadenia, výrub aj po hodine, čo kráčate po turistickej značke. Neverila som, že toto sa udeje aj v Malej Fatre a vlastne deje sa to všade. Do prírody si má ísť človek oddýchnuť, v poslednom čase tam len trpím z pohľadu na mesačnú krajinu... Celé Slovensko sa musí spojiť!“ okomentovala Simona. „Presne pre toto do Nízkych Tatier nechodíme ani my. To nie je národný park, ale betónová džungľa s mizernými predraženými službami,“ napísala ďalšia žena. „Ja som v nízkych Tatrách nebol 15 rokov. Chcem si aspoň uchovať spomienku na to, aké boli...,“ poznamenal Tomáš.

Pamätáte si, ako vyzerala Vrátna pred výrubom?

43 % nie
áno 57 %

Hlasovalo: 2120


Autormi fotografií sú Nino Sadob a Ivan Mahdík.


Galéria

Vrátna dolina. Vrátna dolina. Vrátna dolina. Vrátna dolina. Vrátna dolina. Vrátna dolina.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články