Utorok7. máj 2024, meniny má Monika, zajtra Ingrida

Bezpečnostná rada SR rozhodla: Vojakov do Sýrie pošleme iba na základe medzinárodného mandátu

Robert Fico Zobraziť galériu (2)
Robert Fico (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Bez mandátu na základe medzinárodného práva sa Slovensko nebude zúčastňovať na vojnových misiách v Sýrii. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR a vlády to dnes vyhlásil premiér Robert Fico.

Fico oznámil, že krajina je pripravená zareagovať na požiadavku Francúzska, ktoré v utorok (17.11.) oficiálne požiadalo štáty EÚ o podporu a pomoc pri vojenských operáciách v Sýrii a inde vo svete v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži. Po prvý raz tak aktivovalo článok 42.7 zmluvy EÚ podľa, ktorého majú ostatné štáty únie "povinnosť poskytnúť pomoc a podporu" tej členskej krajine, ktorá sa stala obeťou útoku.

„Slovensko má na niektoré aspekty, aj migračnej krízy možno iný názor ako niektoré iné krajiny, ale určite bude solidárne,“ uviedol Fico. „My sme solidárni v peniazoch, sme solidárni v technickej pomoci, v personálnej pomoci, a preto by bolo asi zlé povedať, že ak tu bude medzinárodný mandát, že Slovensko bude dávať od toho ruky preč,“ vysvetlil.

Predstava premiéra sa týka podľa jeho slov predovšetkým mierového použitia vojenských síl. Mierová misia by podľa neho mohla napríklad pôsobiť s cieľom vytvoriť v Sýrii oblasť, kde by sa mohli bezpečne sústreďovať utečenci.

„My nie sme schopní viesť vojnu ako krajina. Ale máme ženistov, máme profesionálov, ktorí vedia odstraňovať míny, výbušniny, máme ľudí, ktorí vedia pomáhať pri rekonštrukcii mostov, pri rekonštrukcii železníc, máme dobrých zdravotníkov, máme pripravenú poľnú nemocnicu, ktorú môžeme okamžite poskytnúť,“ menoval spôsoby, ako by mohlo byť Slovensko nápomocné.

O žiadosti o pomoc Francúzska informoval minister obrany Jean-Yves Le Drian. Táto pomoc by mohla mať podľa neho formu "buď spolupráce v rámci francúzskej intervencie v Sýrii či Iraku, alebo aj úľavy či podpory Francúzska v iných operáciách". Členské krajiny EÚ majú s Francúzskom viesť technické rokovania, aby spresnili charakter ponúkanej pomoci. 

Premiér zopakoval, že je našou povinnosťou mať čo najskôr veľmi jasnú a prísnu protiteroristickú legislatívu. „Na začiatku sú informácie. Ak budeme mať k dispozícii informácie, že niekto vyvíja aktivity, ktoré by mohli byť ukončené hanebným činom v podobe teroru, tak musia mať orgány činné v trestnom konaní dostatok veľmi jasných nástrojov, ktoré dokážu takéhoto človeka identifikovať ešte pred tým, ako niečo spácha,“ zdôraznil Fico. Je dôležité monitorovať takéhoto človeka ešte v štádiu prípravy a dostať ho pod úplnú kontrolu. Slovenský premiér v tejto súvislosti pozmenil svoje vyjadrenie o monitorovaní všetkých moslimov na území Slovenska. Podľa zákonov SR bude monitorovaná každá osoba, ktorá má byť monitorovaná. Každý jeden človek, u ktorého sú dôvody na monitorovanie, bude monitorovaný, dodal. 

Minister vnútra Robert Kaliňák zdôraznil, že monitorujeme všetkých, ktorých máme. Potvrdil, že došlo k zadržaniu niekoľkých osôb. „Sú a budú zadržaní a viac nepoviem,“ vyhlásil pre médiá. Pre bezpečnosť Slovenska boli tieto zákroky dôležité, zdôraznil. Slovenské napojenie na piatkové teroristické útoky sa podľa ministra vnútra zatiaľ nepotvrdili.
 

Viac o téme: Robert FicoBezpečnostná rada SR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu