Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

Kalavská v tom má jasno: Vždy by mala vyhrať odbornosť, až potom politika

Andrea Kalavská Zobraziť galériu (3)
Andrea Kalavská (Zdroj: TASR – Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Na prvom mieste má byť odbornosť, až potom politika. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to na margo zákona, ktorý mal zabezpečiť reformu slovenských nemocníc, tzv. stratifikáciu, uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). Tri zákony z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, týkajúce sa nielen reformy, ale napríklad aj povinného očkovania detí, zastavil predseda Smeru-SD Robert Fico telefonátom desať minút pred rozhodnutím poslancov.

Šéfka rezortu zdravotníctva zopakovala, že Fico argumentoval presunutie zákonov na ďalšiu schôdzu parlamentu tým, že pri hlasovaní by nemali dostatočnú politickú podporu. "Nebol tam ani náznak odbornosti," komentovala telefonát Kalavská s tým, že ju tento krok prekvapil a nepovažuje ho "za štandardný". Priznala, že zvažovala, čo by sa stalo, keby si telefonát od predsedu Smeru-SD desať minút pred hlasovaním nevšimla. Tiež uviedla, že nikdy nemala jednoznačnú podporu poslancov Smeru-SD k návrhu stratifikácie.

Kalavská tvrdí, že pri získavaní podpory pre zákon naprieč politickým spektrom sa "maximálne snažila". Pripustila, že nie všetky zákony sú dokonalé, ale hovorí, že sa pri tvorbe zákona o stratifikácii ministerstvo snažilo "o to najlepšie". Stále je ochotná o ňom diskutovať. Poslancom rozpošle list, v ktorom im znova pripomenie potrebu podpory tejto legislatívnej úpravy z dôvodu neudržateľnosti zdravotníckeho systému. Poďakovala sa opozičným aj koaličným poslancom za konštruktívnu kritiku a pripomienky, vďaka ktorým sa podľa jej slov podarilo návrh reformy zlepšiť. Stretnúť by sa chcela aj s Ficom.

Andrea Kalavská
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková)

Kalavská nesúhlasí s tým, že by ambíciou zákona o reforme nemocníc bolo odovzdať slovenské zdravotníctvo do rúk súkromného investora. "Určite to nie je pravda. Absolútne to vylučujem," reagovala na tvrdenia šéfa Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára. Ten hovorí, že zákon bol písaný pre súkromného investora. "Toto nie je pro-Penta, toto nie je pre súkromného investora," zdôraznila s dôvetkom, že cieľ je presne opačný, a to zachovať slovenské zdravotníctvo v rukách štátu.

Šéfka rezortu zdravotníctva pevne verí, že napokon parlamentom prejde aj zákon o povinnom očkovaní detí, keďže kolektívna imunita na Slovensku klesá. Zdôraznila, že MZ SR sa zaoberá návrhom zákona, ktorý by odškodnil tie deti, u ktorých by sa prejavili prípadné vedľajšie účinky očkovania. Na margo svojej politickej budúcnosti zopakovala, že sa väčšmi cíti komfortnejšie v pozícii lekárky ako političky. Priznala, že ju oslovilo ju niekoľko politických strán. Pravdepodobnosť, že by sa po voľbách v roku 2020 vrátila do politickej funkcie, je podľa jej slov "extrémne nízka".

Ministerka Kalavská chce riešiť problém očkovania zlým nástrojom, myslia si demokrati

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská chce riešiť problém očkovania zlým nástrojom. Informovala o tom v nedeľu Demokratická strana (DS) s tým, že považuje očkovanie za mimoriadne účinný a históriou preverený spôsob ochrany ľudstva pred infekčnými chorobami a epidémiami. Aj k súčasnej dobe podľa demokratov patrí, že vedecké poznatky sa snaží nahradiť paveda, nevynímajúc význam očkovania. O to viac preto podľa mimoparlamentnej strany treba apelovať na zodpovednosť, vzdelávať a mobilizovať ľudí proti hlúpostiam.

Kalavská v tom má
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Topky/Maarty)

Poslanci Národnej rady SR, ktorí po odchode z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) vstúpili do Demokratickej strany, však považujú za správne, že ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská stiahla z rokovania parlamentu novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. "Práve preto, že máme rovnakú obavu z poklesu miery kolektívneho zaočkovania občanov na Slovensku ako ministerka, si nemyslíme, že je správne riešiť tento problém cez obmedzenie prístupu nezaočkovaných detí do predškolských zariadení," povedala poslankyňa Jana Kiššová, ktorá je zároveň volebnou líderkou a prvou podpredsedníčkou Demokratickej strany.

Garant Demokratickej strany pre zdravotníctvo Adam Hochel v tejto súvislosti upozorňuje, že už samotný návrh zavádza výnimky, za akých to má byť nezaočkovaným deťom umožnené. Tým sa zároveň vytvára priestor na korupciu lekárov, ktorí budú o týchto výnimkách rozhodovať. Podľa Hochela oveľa účinnejší tlak na rodičov sa vyvinie vtedy, ak budú znášať náklady na liečenie chorôb, na ktoré ochoreli ich deti z dôvodu nezaočkovania. „Očkovanie na Slovensku sa uhrádza z verejného zdravotného poistenia. Nie je dôvod, aby sa z verejného zdravotného poistenia platila nezodpovednosť rodičov, ktorí podľahli skresleným informáciám až fámam o škodlivosti očkovania," uzavrel Hochel.

Viac o téme: Ministerstvo zdravotníctvaSlovenskoOdbornosťAndrea Kalavská
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu