Nedeľa20. apríl 2025, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Vedci bijú na poplach: Vo vesmíre na nás číha väčšia hrozba ako asteroidy! Hrozí poriadna katastrofa

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

WASHINGTON – Vesmírny odpad, ktorý sa hromadí na nízkej obežnej dráhe Zeme, predstavuje čoraz väčšiu hrozbu pre existujúce satelity a vesmírne misie. Vedci varujú, že prevencia vzniku nového odpadu už nie je dostatočná a kľúčové je začať čistiť to, čo už vo vesmíre existuje.

Tisíce kúskov starých satelitov a rakiet padajú z obehu a vyvolávajú obavy z katastrof. Podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sa trosky vracajú na Zem čoraz častejšie, pričom niektoré z nich sa nespália. Nezmenšené satelity a časti rakiet sa priemerne vracajú do atmosféry Zeme viac ako trikrát denne. Pravdepodobnosť, že niektorý z týchto kusov zasiahne ľudí alebo budovy, bola kedysi zanedbateľná, vzhľadom na to, že 70 percent povrchu Zeme pokrýva voda. Avšak čím viac odpadu padá z neba, tým väčšie je riziko katastrofy. Vedci z vesmírnych agentúr varovali, že jednoducho zabrániť vzniku ďalšieho odpadu už nestačí, a jediným možným riešením je čistiť už existujúci odpad na nízkej obežnej dráhe Zeme. Odborníci tvrdia, že problém s odpadom je spôsobený fragmentáciou nefunkčných satelitov a častí rakiet z minulých misií, ktoré sa v priestore zdržujú dlhší čas. 

Minulý rok bolo napríklad detegovaných minimálne 3 000 nových kusov. Podľa správy sa v súčasnosti nachádza 1,2 milióna objektov väčších ako jeden centimeter. Všetky tieto objekty môžu spôsobiť katastrofálne škody existujúcim satelitom, posádkovým kozmickým lodiam a Medzinárodnej vesmírnej stanici. Existuje tiež viac ako 50 000 objektov väčších ako 10 centimetrov. Sledovacie siete aktuálne monitorujú 40 000 objektov, z ktorých 11 000 sú aktívne náklady, ako napríklad satelity a teleskopy.

Odborníci sa už dlhšie snažia zmierniť tento problém, aby sa predišlo Kesslerovmu syndrómu, pri ktorom sa nové trosky vytvárané rýchlejšie, než sa starý odpad prirodzene vráti na Zem. Orbity sa časom stávajú nebezpečnými a nepoužiteľnými, keďže trosky neustále narážajú do seba, fragmentujú a vytvárajú reťazovú reakciu. Nová správa ESA varuje: „Okolo 70 percent z 20 000 satelitov, ktoré boli kedykoľvek vypustené, zostáva dnes vo vesmíre, obiehajúc spolu so stovkami miliónov fragmentov, ktoré zostali po kolíziách, explóziách a úmyselných zničeniach.“ Agentúra zároveň vyzýva na komplexné a urgentné riešenia. Tento apel prichádza po tom, čo vedci odhalili, že Mars je už posiaty viac než siedmymi tonami vesmírneho odpadu, informuje portál USA Today. Zahŕňa to zabudnuté nástroje, zrútené kozmické lode a neaktívne zariadenia, ktoré už splnili svoju funkciu.

Tento odpad nielenže zamedzil hľadaniu mimozemského života – niekedy je ľudský odpad mylne považovaný za technológie mimozemšťanov na snímkach, ktoré sa posielajú späť na Zem – ale môže tiež ohroziť budúce skúmanie. Vedci tvrdia, že by mohol ovplyvniť vzorky zozbierané roverom Perseverance, ktorý takmer štyri roky preskúmava povrch v hľadaní stôp marťanského života a zbiera dôležité údaje na plánované budúce misie s ľudskou posádkou. Cagri Kilic, výskumný pracovník v oblasti robotiky na Západnej Virgínia University v USA, uviedol, že na povrchu Marsu zostalo deväť neaktívnych vesmírnych lodí, vrátane Vikingu 1, ktorý uskutočnil prvé úspešné pristátie v roku 1976 a šesť rokov posielal obrázky a údaje, kým neprestal fungovať.

Viac o téme: SatelityZemMarsVesmírny odpadVesmírne misie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu