LONDÝN - Aj keď sa môže zdať, že krajinou s najväčším počtom časových pásiem je Rusko, Kanada, USA alebo Čína, nie je to tak. V skutočnosti ide o známy európsky štát. Dôvodom je jeho história, kolonializmus a globálny rozsah. Časové pásma ovplyvňujú rôzne kultúrne, politické a geografické dôvody.
Pri otázke, ktorá krajina má najviac časových pásiem, vám možno napadnú tie s najväčšou rozlohou. To ale nie je správne. Namiesto toho je lepšie premýšľať o tejto otázke z hľadiska histórie, kolonializmu a globálneho rozsahu, než z hľadiska samotnej pevniny. Krajinou s najväčším počtom časových pásiem je prekvapivo Francúzsko s dvanástimi (trinásť vrátane jeho územia v Antarktíde) časovými zónami, informuje Guinnessova kniha rekordov. Toto vysoké číslo je primárne spôsobené rôznymi územiami na celom svete, ktorým Francúzsko stále vládne, od Francúzskej Polynézie a ostrovov v Karibiku až po ostrovy v Indickom oceáne a západnom Pacifiku. A toto sú jeho jednotlivé časové pásma:
- UTC-10:00: väčšina Francúzskej Polynézie
- UTC-09:30: Markézske ostrovy
- UTC-09:00: Gambierove ostrovy
- UTC-08:00: Clippertonov ostrov
- UTC-04:00 (AST): Guadeloupe, Martinik, Svätý Bartolomej, Svätý Martin
- UTC-03:00 (PMST): Francúzska Guyana, Saint Pierre a Miquelon
- UTC+01:00 (SEČ): kontinentálne Francúzsko
- UTC+03:00:Mayotte, ostrovy v Indickom oceáne
- UTC+04:00: Réunion, Crozetove ostrovy
- UTC+05:00: Kerguelenove ostrovy, Saint Paul a Amsterdamské ostrovy
- UTC+11:00: Nová Kaledónia
- UTC+12:00: Wallis a Futuna
Myšlienkou geografických časových pásiem je rozdeliť zemeguľu na 24 častí - jedna časť je rovná jednej hodine dňa, pričom každá časť zodpovedá pätnástim stupňom. V praxi je to však komplikovanejšie. Je to preto, že miesta sa nezhodujú na časovom pásme striktne na základe pozdĺžnych čiar na mape, ale aj na základe rôznych kultúrnych, politických a geografických dôvodov.
Niektoré krajiny majú aj časové pásmo, ktoré je od väčšiny miest vzdialené len polhodinu. Nepál je možno najpodivnejší zo všetkých, pretože je pätnásť minút mimo synchronizáciu s väčšinou sveta. Výsledkom je, že svet má v súčasnosti 38 pozorovaných časových pásiem, nie 24. Väčšina štátov má jedno časové pásmo, približne 23 má dve alebo viac časových pásiem. Rusko a USA majú jedenásť časových pásiem, nasledujú Antarktída, Austrália a Spojené kráľovstvo s deviatimi časovými pásmami, potom Kanada so šiestimi.
Aj keď Čína pokrýva takmer päť geografických časových pásiem, používa pre celú krajinu iba jedno, a to Pekingský čas. Ujgurská autonómna oblasť Sin-ťiang na severozápade krajiny niekedy prechádza miestnym "časom Sin-ťiang", ktorý je o dve hodiny pozadu. India má tiež jediné časové pásmo napriek svojej obrovskej rozlohe a kolosálnej populácii.