°C

Streda, 20. január 2021. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Mysteriózny úkaz na FOTO: Keď zistíte, čo sa stalo s jazerom, onemiete!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Thinkcstock.com
13.06.2020 13:25

MAHÁRAŠTRA - Kráterové jazero v indickom štáte Maháraštra zmenilo zo dňa na deň farbu na ružovo. Experti majú vysvetlenie, musí ho však potvrdiť analýza vzoriek vody.


Jazero Lonar vzniklo pred približne 50.000 rokmi po náraze meteoritu. Nachádza sa 500 kilometrov od finančnej metropoly Indie Bombaja.

Čítajte aj: FOTO Zomrel jogín, ktorý vraj 80 rokov nejedol ani nepil: Skúmali ho lekári, vyrazil im dych

Experti uvádzajú, že jazero nezmenilo farbu vody prvýkrát, zmena však nikdy nebola taká rýchla. Fenomén vysvetľujú zmenou slanosti vody a výskytu rias, potvrdiť to však musí analýza vzoriek vody, napísala vo štvrtok agentúra AFP.

„Hladina vody v jazere sa za uplynulý rok dramaticky znížila, čím sa zvýšila jej slanosť aj teplota. To prispelo k premnoženiu rias,“ povedal vo videu zverejnenom na Twitteri geológ Gadžánan Kharát.

„Tieto riasy v teplejšom prostredí sčervenajú, čo spôsobilo, že jazero nabralo zo dňa na deň ružovú farbu,“ dodal.

Vedci odobrali z jazera vzorky vody, aby sa vo svojej teórii uistili.

Iné teórie hovoria, že na jazero môže vplývať nižšia úroveň znečistenia v dôsledku nižšej ľudskej aktivity počas koronavírusovej pandémie.

„Skutočný dôvod budeme vedieť po analýze, ktorú dokončíme v priebehu niekoľkých dní,“ povedal jeden z profesorov geografie na Univerzite Dr. Bábásáhéba Ámbédkara v Maháraštre.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články