Utorok, 28. marec 2023. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

Posledná blondína sa narodí v roku 2200, ryšavci už vtedy nebudú

Galéria fotiek (1)

LONDÝN - Ľudia s ryšavými vlasmi o sto rokov po zemi chodiť nebudú. Takých, ktorí sa môžu pýšiť prirodzene ryšavými vlasmi je čoraz menej a časopis National Geographic uvádza, že už iba dve percentá svetovej populácie majú červenkavé vlasy.


Mutácia, ktorá to ovplyvnila a ktorej sú nositeľmi, sa objavila pred tisíckami rokov, ale iba v indoeurópskej populácii. Ako spresnil portál idnes.cz, najrozšírenejšia je v krajinách severnej Európy.

Migrácia obyvateľstva spôsobila, že rasy sa premiešavajú a tým sa znižuje šanca, že sa stretnú dvaja "ryšavci" a budú mať spolu deti. Ak je ryšavý iba jeden z rodičov, je možnosť, že dieťa bude ryšavé, no iba za predpokladu, že druhý z rodičov je nositeľom génu pre blond vlasy. Vysvetľuje sa to tým, že gén pre ryšavosť je recesívny.

Najviac červenovlasých ľudí sa vzhľadom na veľkosť populácie rodí v Škótsku. Asi 40 percent Škótov má k tejto farbe génové predpoklady, napísal idnes.cz. Trinásť percent Škótov má naozaj ryšavé vlasy. Podľa jednej skupiny vedcov, ľudia s touto výraznou farbou vlasov do roka 2060 vymrú. Ich oponenti však tvrdia, že gén môže aj niekoľko generácií "driemať", teda neprejavovať sa, kým sa jeho nositelia nestretnú. Prirodzení blondiaci by mali svoju líniu zachovať ešte asi dvesto rokov. Vedci tvrdia, že posledná blondína sa narodí v roku 2200 vo Fínsku.


 
 

Najčítanejšie články