Pondelok29. apríl 2024, meniny má Leo, Lea, zajtra Anastázia

Medzi mladými ľuďmi sa šíri nákazlivá "choroba", ktorá z nich robí zombie: Platia životmi

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: http://pc.zoznam.sk/)

AUGSBURG - Jedným z najnovších prírastkov nemeckého jazyka sa stalo slovo "smombie", ktoré vzniklo spojením slov smartphone (chytrý telefón) a zombie. Tento termín popisujúci užívateľov inteligentných telefónov, ktorí sú do nich natoľko zabraní, že nevnímajú svoje okolie, sa v Nemecku v novembri stal "mladým slovom roka", napísal spravodajský server The Guardian.

Rusko kráľovstvom vražedných selfie: Otrasná kopa blbých nápadov, ľudia takto platili životom

A táto choroba sa šíri ako prudko nákazlivá. Nedávna štúdia 14.000 chodcov v Amsterdame, Berlíne, Bruseli, Paríži, Ríme a Štokholme zistila, že 17 percent ľudí používa chytré telefóny pri chôdzi. Najnáruživejšími užívateľmi sú ľudia vo vekovej skupine 25 až 35 rokov a takmer štvrtina z nich vykazovala známky správania typického pre smombie.

Nemecké mesto Augsburg sa preto teraz rozhodlo tejto novej verejnej hrozbe postaviť. Potom, čo niekoľko smombií spôsobilo dopravné nehody bezstarostným a bezohľadným prechádzaním cez električkové koľaje, sa mestskí činitelia rozhodli nainštalovať nové dopravné svetlá - priamo na zemi. Zatiaľ sú tieto pozemné semafory na dvoch priechodoch v Augsburgu, na troch miestach ich testuje tiež Kolín. Tvorí ich 16 červených LED svetiel, každé veľké asi ako pivná tácka.

Ľudia sú v názore na ich prínos rozpoltení. Katja Lechnerová cez jeden z novo vybavených priechodov denne prechádza cestou na univerzitu. "Áno, naozaj sú jasne vidieť a blikajú, keď sa blíži električka," povedala. "Ale to nikoho nezastaví v prechádzaní, keď sa ľudia ponáhľajú, aby chytili svoj spoj," dodala s tým, že 10.000 eur na ich inštalovanie mohlo ísť radšej na vzdelanie. S tým ale nesúhlasí kaderníčka Arzu Arazová, ktorá býva neďaleko so svojou sedemročnou dcérou. "Tie svetlá sú ideálne pre deti, okamžite si ich všimnú," argumentuje.

Ausburg a Kolín nie sú jedinými nemeckými mestami, ktoré sa snažia nejako reagovať na "inváziu smombíkov". V Mníchove, kde pred časom zabila električka 15-ročné dievča so slúchadlami na ušiach, boli na najnebezpečnejších priechodoch pre chodcov nainštalované špeciálne vysielače, ktoré do inteligentných telefónov vybavených zodpovedajúcou aplikáciou nazvanou jednoducho "Bacha!", vyšlú varovanie.

V Spojených štátoch medzitým mestá, ako sú Portland, Seattle a Cleveland, experimentovali s "hovoriacimi" autobusmi, ktoré varujú chodcov. A mesto Rexburg v štáte Idaho dokonca zaviedlo pokuty vo výške 50 dolárov za písanie na mobilnom telefóne pri chôdzi. Tematický park v čínskom Čchung-čching sa nechal inšpirovať experimentom amerického Washingtonu a vytvoril špeciálny pruh pre chodcov s mobilom v ruke.

Nemecký Augsburg chce nechať svetlá na mieste na skúšobnú dobu, a potom sa opýtať vodičov električiek, ich cestujúcich i chodcov, aby rozhodli o tom, či pozemné výstražné svetlá rozmiestni aj na ďalších priechodoch. "Nejde iba o chytré telefóny. Tie priechody sú tu také rušné a nebezpečné, že už sme si zvykli na škrípanie električkových bŕzd," povedal Sebastian Hrabak, majiteľ reštaurácie Schwarze Kiste pri električkovej stanici Haunstetterstrasse. "Ale odvtedy, čo tu minulý týždeň nainštalovali tie nové svetlá, tu nebola ani jedna nehoda."

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu