BELEHRAD - Srbskí odborári sa dnes po prvý raz pripojili k protikorupčnému protestu zvolanému študentmi presne pol roka po nešťastí v meste Novi Sad, kde pri zrútení betónového prístrešku pri nádražnej budove zahynulo 16 ľudí. Tisíce demonštrantov sa zhromaždili v tomto meste na severe krajiny a v Belehrade. Píše o tom agentúra AFP.
Tragédia z 1. novembra v Srbsku vyvolala rozsiahle protestné hnutie. Jeho účastníci incident považujú za symbol korupcie v štátnej správe, ktorej dôsledkom sú potom okrem iného nekvalitne vykonané stavby.
Protesty vedú študenti, ktorí pred niekoľkými mesiacmi začali tiež blokádu univerzít. V súvislosti s nešťastím v meste Novi Sad rezignoval premiér Miloš Vučević.
Niekoľko tisíc ľudí, vrátane rodín, dôchodcov a mladých, sa dnes skoro popoludní za zborového pieskovca vydalo z rôznych častí Belehradu pred budovu vlády. Niektorí mávali srbskými vlajkami, iní vlajkami odborov.
"Sme tu preto, aby sme bojovali za lepšie pracovné a životné podmienky pracovníkov. Od začiatku sledujem aktivity študentov a podporujem ich. Je dôležité, aby študenti a pracovníci postupovali spoločne a bojovali za lepšiu budúcnosť," povedala agentúre AFP 46-ročná ekonómka Milica Petrovičová, ktorá pracuje v súkromnom sektore v Belehrade.
Autom priamo cez demonštrantov
Počas protestu v Novom Sade sa vodič pokúsil prejsť autom cez zhromaždený dav. Zastavila ho až polícia, pričom muži zákona ho následne aj zadržali.
Stúpajúce nepokoje
V predvečer demonštrácie srbskí študenti na sociálnej sieti Instagram oznámili, že sa ich hnutie "radikalizuje" a že použijú "nové prostriedky nátlaku", bez uvedenia podrobností.
Podľa agentúry AFP sa očakáva, že vláde predloží požiadavku na zmenu pracovného práva, najmä pokiaľ ide o právo na štrajk. Mnohí z vyučujúcich, ktorí študentov podporujú, sú už niekoľko mesiacov bez výplaty kvôli nejasným zákonom, ktoré vedenie škôl umožňujú neplatiť im, aj keď neštrajkujú.
Päť najväčších odborov v krajine prijalo výzvu študentov stretnúť sa k protestu pred budovou vlády v srbskom hlavnom meste v deň polročného výročia nešťastia, ktoré pripadá na Medzinárodný deň práce.
"Študenti nás zjednotili," povedal AFP deň pred demonštráciou Željko Veselinović, líder odborového zväzu Sloga (Jednota). "Za 20 rokov odborovej činnosti sa ešte nestalo, aby týchto päť odborov stálo na demonštrácii vedľa seba," zdôraznil odborár.
Podľa údajov odborových zväzov je v Srbsku z celkovo 2,36 milióna zamestnancov približne 500-tisíc združených v odboroch. Väčšinu z nich zastupuje päť odborových zväzov, ktoré sa pripojili k dnešnej demonštrácii. Predtým počas dňa sa pred stanicou v Novom Sade zhromaždilo niekoľko tisíc ľudí, aby uctili pamiatku obetí o 11: 52, teda v čase nešťastia, uviedla podľa AFP agentúra Beta.