BERLÍN - Blok nemeckých kresťanskodemokratických strán CDU/CSU sa so sociálnymi demokratmi (SPD) dohodol na vytvorení vládnej koalície, potvrdil v stredu na tlačovej konferencii budúci kancelár Friedrich Merz. Sľubuje, že nová vláda „posunie krajinu vpred“. Informujeme podľa správ agentúr DPA a AFP.
Aktualizované 20:48 Nemecké opozičné strany v stredu po ohlásení koalície medzi blokom kresťanskodemokratických strán CDU/CSU a sociálnymi demokratmi (SPD) ostro skritizovali predstavenú koaličnú dohodu. Informujeme podľa správ agentúry DPA. Felix Banaszak ako jeden z popredných predstaviteľov Zelených v reakcii na predstavenú dohodu poznamenal, že „táto fraška, ktorú sme práve videli, neodzrkadľuje situáciu.“ Nemecko a svet podľa jeho názoru vzdorujú trom hlavným problémom: klimatickej kríze, erózii poriadku založeného na pravidlách a nárastu pravicového extrémizmu. Budúci koaliční partneri však podľa neho neposkytli „ani najmenšiu reakciu“ na žiadnu z týchto kríz. Namiesto toho plánujú zmierniť klimatické ciele, zdôraznil Banaszak.
Európa sa môže spoľahnúť na Nemecko, vyhlásil Merz pri predstavovaní koaličnej dohody. „Budúca koalícia bude reformovať a investovať, aby Nemecko zostalo stabilné, bolo bezpečnejšie a opäť hospodársky silnejšie,“ doplnil budúci kancelár a šéf CDU, ktorý vo funkcii nahradí končiaceho Olafa Scholza (SPD).
Šesťdesiatdeväťročný Merz sa ďalej zaviazal „do značnej miery ukončiť nelegálnu migráciu“ do Nemecka a prisľúbil prísne hraničné kontroly a „repatriačnú ofenzívu“ zameranú na osoby, ktoré sa v krajine zdržiavajú nelegálne. Práve migrácia bola jednou z hlavných tém predvolebnej kampane a sporným bodom medzi budúcimi vládnymi stranami. Podľa koaličnej dohody bude budúca nemecká vláda naďalej podporovať Ukrajinu a spolupracovať so Spojenými štátmi americkými.
Nastupujúca koaličná vláda plánuje tiež zaviesť prepracovaný a spočiatku dobrovoľný model vojenskej služby, pričom sa chce inšpirovať Švédskom. Systém registrácie sa podľa dohody má zaviesť ešte tento rok. „Vytvárame novú, atraktívnu formu vojenskej služby, ktorá je spočiatku založená na dobrovoľnej službe,“ píše sa v dohode.
Ľudia poberajúci dávky v nezamestnanosti by mali podliehať prísnejším pravidlám
Koalícia sa ďalej dohodla na znížení daní pre ľudí so strednými a nižšími príjmami, znížení dane z príjmu právnických osôb, znížení cien energií, podpore odvetvia elektromobilov a zrušení kontroverzného zákona o dodávateľskom reťazci. Ľudia poberajúci dávky v nezamestnanosti by zasa mali podliehať prísnejším pravidlám. SPD by mala mať v novej vláde siedmich ministrov, CDU šiestich a CSU troch. Z popredných rezortov by mala CDU prevziať ministerstvo hospodárstva a zahraničných vecí, zatiaľ čo SPD povedie ministerstvá financií, obrany a spravodlivosti a CSU ministerstvo vnútra.
Koaličné rokovania sa začali niekoľko týždňov po predčasných voľbách z 23. februára, v ktorých zvíťazil blok CDU/CSU so ziskom 28,5 percenta hlasov. SPD zaznamenala najhorší povojnový výsledok so ziskom 16,4 percenta hlasov. Tým sa prepadla až na tretie miesto za Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorú podporilo 20,8 percenta voličov a v percentuálnom vyjadrení si zdvojnásobila voličskú podporu. S AfD však ostatné parlamentné strany odmietajú spolupracovať, označujúc ju za krajnú pravicu a hrozbu pre demokraciu.
Konečnú dohodu budú musieť schváliť delegáti straníckeho zjazdu CDU
Vznik novej nemeckej vlády podľa Politico urýchlili kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti so zavádzaním vysokých ciel a jeho postoj k vojne na Ukrajine. Merz chce byť podľa portálu čo najrýchlejšie schopný reagovať na tieto nové výzvy. Hlavnými spornými bodmi v koaličných rozhovoroch medzi CDU/CSU a SPD boli fiškálna a migračná politika. Kresťanskí demokrati presadzovali program znižovania daní pre podniky a redukciu sociálnych dávok pre nezamestnaných a tiež migrantov spolu s tvrdšími zásahmi na hraniciach. SPD sa v oblasti migrácie prikláňala k umiernenejšej politike, pričom požadovala vyššie dane pre ľudí s najvyššími príjmami.
Konečnú dohodu budú musieť schváliť delegáti straníckeho zjazdu CDU a väčšina z približne 350.000 členov SPD. Šéf kresťanských demokratov Friedrich Merz si želal vytvorenie novej vlády do veľkonočných sviatkov. Do funkcie by ho mohol parlament potvrdiť možno už začiatkom mája, napísala AP.