MOSKVA - V Rusku sa stupňuje nespokojnosť s prílivom migrantov zo Strednej Ázie, najmä z moslimských krajín. Podľa britského denníka The Telegraph sa čoraz viac priaznivcov ruského prezidenta Vladimira Putina obáva, že Moskva začína pripomínať západoeurópske mestá s vysokým podielom prisťahovalcov.
Známym šíriteľom týchto názorov je telegramový blog Rybar s viac než 1,3 milióna sledovateľov, ktorý upozornil na prudké demografické zmeny v okrajovej štvrti Kotelniki. Práve tam mali migranti fyzicky napádať miestnych obyvateľov a zakladať nelegálne náboženské objekty, vrátane nepovolených mešít, píše The Telegraph.
Kremeľ obhajuje migrantov ako nevyhnutnosť
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však pred kritikou varuje. Podľa neho je prítomnosť pracovnej sily zo zahraničia pre Rusko nevyhnutná, a to najmä v čase, keď krajina čelí závažnej demografickej kríze. Populácia starne, ubúda, a bez prisťahovalcov by sa ekonomika mohla ocitnúť v problémoch.
Prieskum ukazuje značnú nechuť verejnosti
Napriek tomu nálady v spoločnosti nie sú priaznivé. Prieskum Levada Centra ukázal, že až 56 % Rusov by najradšej úplne zastavilo alebo aspoň obmedzilo vstup migrantov z regiónu Strednej Ázie. Len v roku 2022 získalo ruské občianstvo veľké množstvo občanov Tadžikistanu, čo vyvolalo ďalšie obavy z narastajúceho etnického napätia. Prezident Putin však naďalej verejne obhajuje islam ako súčasť ruskej kultúry a zdôrazňuje potrebu zahraničných pracovníkov pre chod krajiny.
Krvavý útok a tvrdšie zákony
Situácia sa ešte vyostrila po teroristickom útoku v koncertnej sále Crocus City Hall, kde údajne islamisti z Tadžikistanu zabili 145 ľudí. V dôsledku toho vláda urýchlene prijala nové zákony, ktoré umožňujú rýchlejšie vyhosťovanie cudzincov. Táto tragédia tak rozprúdila diskusie nielen o bezpečnosti, ale aj o vplyve migrácie na spoločenskú stabilitu.
Obvinenia zo zahraničného zasahovania
Niektorí ruskí influenceri a komunálni politici idú ešte ďalej – tvrdia, že za vlnou migrácie môžu byť západné štáty, ktoré sa tým snažia oslabiť Rusko zvnútra. Moskovský poslanec Andrej Medvedev dokonca vyslovil podozrenie, že ide o britskú spravodajskú operáciu s cieľom vytvárať chaos, podporovať špionáž a narúšať chod dôležitých logistických uzlov v krajine.
Napätie tak v Rusku naďalej narastá – medzi realitou demografickej krízy a obavami z možnej sabotáže zvonka.