BRATISLAVA - To, čo v prvých týždňoch svojho mandátu začala vykonávať administratíva staronového prezidenta USA Donalda Trumpa, sa len tak nevidí. Na bizarné ekonomické ťahy, clá, vyhlásenia o Grónsku či Kanade si pýtajú svoju daň. Posledný prieskum v Kanade priniesol pre Európsku úniu síce príjemné, no aj tak šokujúce výsledky, ktoré pretvárajú doterajšie chápanie sveta a geopolitiky. Respondenti v Kanade totiž podľa záverov prieskumu vážne uvažujú nad vstupom do Európskej únie a USA dávajú košom!
archívne video
Na čisto hypotetickú možnosť, že by sa Kanada mohla v budúcnosti stať 28. štátom Európskej únie, upozornil portál Euractiv, ktorý sa odvoláva na prieskum agentúry Abacus Data. Podpora takéhoto členstva je v zámorí prekvapujúca, no zároveň aj nie. Medzi Kanaďanmi je však vyššia, ako v Spojenom kráľovstve a násobne vyššia, ako pripojenie k USA.
Podľa prieskumu je za vstup do Únie až 46 percent Kanaďanov. Takmer každý druhý Kanaďan by tak podporil vstup do EÚ, pričom 29 percent je proti a 25 percent sa nevie rozhodnúť.
Fínsko a Švédsko v neďalekej pamäti
Sú tu isté paralely. Situácia totiž mierne pripomína posledné roky, kedy napríklad aj Švédsko a Fínsko dlhé desaťročia už od 2. svetovej vojny presadzovalo nezávislosť a po ruskej agresii v roku 2022 sa zakrátko stali členmi NATO. Aj keď ide o dva rôzne spolky, tieto spoločenské nálady rušia akékoľvek precedensy a pevné pravidlá, ktoré sme doteraz rešpektovali a žili s nimi dlhý čas.
Príčiny? Prevažne Trump
Na otázku, prečo sa takto rýchlo menia spoločenské nálady Kanaďanov, ktorí majú za svojho južného suseda vyspelé USA, možno hľadať odpovede aj u Trumpovej administratívy. Ten svojími šokujúcimi vyhláseniami o tom, že by chcel z Kanady 51. štát USA a po tom, čo pohrozil aj vysokými clami, nespôsobuje práve dôveryhodnosť medzinárodného partnerstva, a tak sa každý snaží hľadať svoju cestu, EÚ nevynímajúc.
Trumpov ostrý slovník by tak paradoxne mohol prispieť nie k tomu, že Kanada raz bude 51. štát USA, ale skôr 28. štát EÚ. Sú tu však komplikácie, keďže Kanada sa geograficky nenachádza v Európe, no zákon je veľmi nejednoznačný v tom, ako sa vykladá slovné spojenie "európska krajina".
Dokonca ani samotná Európska komisia možnosť vstupu Kanady do EÚ jednoznačne nevylučuje. Na zamyslenie je taj to, že samotný prieskum sa uskutočnil ešte predtým, než Trump splnil svoje hrozby a uvalil hrozivé clá na kanadský tovar. Dá sa teda predpokladať, že ďalší prieskum by tieto silnejúce protiamerické nálady len potvrdil.
Kanada predbehla Spojené kráľovstvo
Prieskum z januára navyše ukázal, že za opätovný vstup Británie do EÚ je 45 percent Britov – čo je síce rozdiel v rámci štatistickej odchýlky, no Kanaďania podľa týchto čísel túžia po európskom spoločenstve viac.
Paula Pinho ako hovorkyňa Európskej komisie na závery prieskumu reagovala pozitívne: "S výsledkami takéhoto prieskumu sme poctení. Ukazuje to atraktivitu EÚ. Svedčí to o tom, že veľmi veľká časť kanadskej verejnosti si váži EÚ a jej hodnoty."
A čo legislatíva? Je také niečo vôbec možné?
V záujme tejto témy si treba hneď v úvode povedať, že Kanada je federálny štát, ktorý je riadený ako parlamentná demokracia a konštitučná monarchia na čele s aktuálnym kráľom Karlom III.
Európske zmluvy tvrdia, že o členstvo sa môže uchádzať každý európsky štát, ktorý rešpektuje európske hodnoty. Tento "európsky štát" však v zákone nie je jednoznačne definovaný, a tak rozhodnutie zostáva na Európskej komisii a súčasných členských krajinách.