Štvrtok2. máj 2024, meniny má Žigmund, zajtra Galina

Europarlament schválil reformu migračného a azylového systému: Predĺžil pravidlá boja proti sexuálnemu zneužívaniu

Europarlament
Europarlament (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Európsky parlament (EP) v stredu hlasoval za reformu azylového systému Európskej únie. Po rokoch diskusií a sporov tak poslanci schválili dohodnutý kompromis, ktorý výrazne sprísni súčasné predpisy týkajúce sa migrácie do EÚ. Iinformuje agentúra DPA a AFP.

Europoslanci schválili desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky dohodnutej s členskými štátmi EÚ vlani v decembri. Nariadenie o riadení azylu a migrácie stanovuje, že krajinám EÚ, ktoré sú vystavené migračnému tlaku, pomôžu ostatné členské štáty buď premiestnením žiadateľov o azyl na svoje územie, finančnými príspevkami alebo prevádzkovou a technickou podporou. Zároveň sa aktualizujú dublinské pravidlá, teda kritériá stanovujúce, ktorý členský štát je zodpovedný za posudzovanie žiadostí o medzinárodnú ochranu.

archívne video

Ostrihoňová chce ísť do europarlamentu, Sajfa priznáva: Útek do Bruselu a koniec kariéry?! (Zdroj: NL/Ján Zemiar)

Nariadením o krízových situáciách a vyššej moci sa stanovuje mechanizmus reakcie na náhly nárast počtu migrantov. Zaistí to podporu pre členské štáty, ktoré čelia výnimočnému prílevu migrantov. Nové pravidlá sa venujú aj "zneužívaniu" migrantov, čiže situácii, keď ich tretie krajiny alebo nepriateľské neštátne subjekty využívajú s cieľom destabilizovať EÚ.

Osoby, ktoré nespĺňajú podmienky na vstup do EÚ, budú pred vstupom podrobené preverovaciemu postupu vrátane identifikácie, zberu biometrických údajov a zdravotných a bezpečnostných kontrol počas najviac siedmich dní. Europoslanci prijali aj nové pravidlá o centralizovanom systéme pre informácie o odsúdeniach (ECRIS-TCN). 

V celej EÚ sa zavedie spoločný postup udeľovania a odnímania medzinárodnej ochrany. Vybavovanie žiadostí o azyl na hraniciach EÚ bude musieť byť v budúcnosti rýchlejšie, s kratšími lehotami v prípade nepodložených alebo neprípustných žiadostí. Údaje o osobách neoprávnene prichádzajúcich do EÚ vrátane ich odtlačkov prstov a podôb tváre od šiestich rokov sa budú uchovávať vo vylepšenej databáze Eurodac.

Rovnocenné normy prijímania

Členské štáty budú musieť zabezpečiť rovnocenné normy prijímania žiadateľov o azyl, napríklad pokiaľ ide o bývanie, vzdelávanie či zdravotnú starostlivosť. Registrovaní žiadatelia o azyl budú môcť začať pracovať najneskôr šesť mesiacov po podaní žiadosti. Podmienky obmedzenia slobody pohybu sa budú regulovať s cieľom odradiť žiadateľov od sekundárnych pohybov po EÚ.

Podľa nového rámca pre presídľovanie a prijímanie osôb z humanitárnych dôvodov členské štáty dobrovoľne ponúknu, že budú prijímať utečencov uznaných OSN z tretích krajín, ktorí by cestovali na územie EÚ legálnym, organizovaným a bezpečným spôsobom. Uvedený balík musia ešte formálne schváliť členské štáty a nové zákony nadobudnú účinnosť po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Začnú sa uplatňovať o dva roky.

Predĺžil pravidlá boja proti sexuálnemu zneužívaniu 

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu podporili predĺženie výnimky z pravidiel EÚ o ochrane súkromia, ktorá uľahčuje odhaľovanie materiálu sexuálneho zneužívania detí online, a to do 3. apríla 2026. Informuje o tom spravodajca.

Za predlženie súčasných pravidiel, teda výnimky týkajúcej sa elektronickej ochrany súkromia, ktorá umožňuje internetovým platformám dobrovoľne odhaľovať materiál sexuálneho zneužívania detí online, zahlasovalo 469 poslancov, 112 bolo proti a 37 sa zdržalo hlasovania. Výnimka sa predĺži do 3. apríla 2026, aby bolo možné dosiahnuť dohodu medzi inštitúciami EÚ o dlhodobom právnom rámci na prevenciu a boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí online.

Zároveň by sa malo dovtedy zosúladiť podávanie správ o dobrovoľných opatreniach, ktoré spoločnosti prijali na nájdenie problematického materiálu sexuálneho zneužívania detí online. Podľa Európskej komisie je vykazovanie, aké platí teraz, nekonzistentné, čo sťažuje posúdenie vplyvu súčasného zákona.

Spravodajkyňa pre túto oblasť, nemecká europoslankyňa Birgit Sippelová v tejto súvislosti upozornila, že sexuálne zneužívanie detí je "otrasný zločin" a EÚ musí zabrániť jeho šíreniu cez internet.

"Dohodli sme sa na predĺžení výnimky, ktorá umožňuje niektorým spoločnostiam používať technológiu na odhaľovanie materiálu sexuálneho zneužívania detí online. Stanovili sme však prísnu lehotu na ukončenie platnosti dočasného nariadenia s cieľom vyvinúť tlak na členské štáty, aby prijali pozíciu k stálemu nariadeniu," opísala situáciu poslankyňa.

Dočasná výnimka z právnych predpisov EÚ o rešpektovaní súkromia online má uplynúť v auguste 2024. Parlament už má stanovisko k návrhu trvalých pravidiel na predchádzanie a boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete, no členské krajiny (Rada EÚ) sa ešte nedohodli na svojom rokovacom mandáte. Predĺženie výnimky je potrebné, aby sa zabránilo právnemu vákuu.

Metsolová a von der Leyenová reagujú

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu privítali schválenie reformy azylového systému EÚ europarlamentom. Informujú vyjadrenia na sociálnej sieti X.

"Odovzdali sme robustný legislatívny rámec na riešenie migrácie a azylu v EÚ," uviedla Metsolová. Pripomenula, že rokovania o reforme trvali viac než desať rokov. "Dodržali sme však slovo. Rovnováha medzi solidaritou a zodpovednosťou," napísala.

"Migrácia je európska úloha, na ktorú je potrebné európske riešenie," napísala von der Leyenová. Presne to podľa jej slov prináša balík o migrácii a azyle. "Pre bezpečnejšie hranice, rýchlejšie a účinnejšie procesy a viac solidarity s členskými krajinami na vonkajších hraniciach (EÚ)," dodala. Europoslanci v stredu schválili desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky dohodnutej s členskými štátmi EÚ vlani v decembri.

Poľsko nesúhlasí

Poľsko nesúhlasí s mechanizmom Európskej únie na premiestňovanie migrantov, ktorý v stredu schválil Európsky parlament (EP) v rámci reformy azylového systému EÚ. Vyhlásil to v stredu poľský premiér Donald Tusk, informuje správa agentúry Reuters.

"Nájdeme spôsoby, aby sme aj v prípade, že migračný pakt vstúpi do platnosti v takmer nezmenenej podobe, ochránili Poľsko pred mechanizmom premiestňovania," povedal Tusk. Dodal, že krajiny EÚ sa musia zamerať na ochranu svojich vlastných hraníc.

Poľsko tvrdilo, že by malo byť vyňaté z takzvaného mechanizmu solidarity v novej legislatíve EÚ, keďže po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prijalo najväčší počet ukrajinských utečencov, pripomína Reuters. EP v stredu schválil desať legislatívnych textov k reforme európskej migračnej a azylovej politiky dohodnutej s členskými štátmi EÚ vlani v decembri.

Jedno zo schválených nariadení stanovuje, že krajinám EÚ, ktoré sú vystavené migračnému tlaku, pomôžu ostatné členské štáty buď premiestnením žiadateľov o azyl na svoje územie, finančnými príspevkami alebo prevádzkovou a technickou podporou.

Schválená reforma počíta aj s rýchlejším návratom neúspešných žiadateľov o azyl do krajín ich pôvodu. Po schválení v Európskom parlamente je potrebné, aby právne predpisy tento mesiac schválili členské krajiny EÚ. Následne budú mať dva roky na jej implementáciu.  

Viac o téme: PoslanciMigráciaEurópsky parlamentEurópskea únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu