Pondelok25. september 2023, meniny má Vladislav, zajtra Edita

Letecká doprava sa vlani začala zotavovať: Dosiahla 2/3 úrovne spred pandémie

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

LONDÝN - Svetová letecká doprava sa v minulom roku začala zotavovať a dosiahla viac než dve tretiny z úrovne spred nástupu pandémie a v porovnaní s rokom 2021 vzrástla o vyše 64 %. Poukázalo na to začiatkom týždňa Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA). Informovala o tom agentúra Reuters.

Ako IATA uviedla, v roku 2022 predstavovala svetová letecká doprava celkovo 68,5 % z objemu pred pandémiou a oproti minulému roku vzrástla o 64,4 %. Práve rok 2022 bol rokom, v ktorom sa cestujúci po zrušení protipandemických opatrení vo väčšej miere vracali k leteckej preprave, najmä v letných mesiacoch. Rok 2022 tak začal postupne mazať miliardové straty leteckých spoločností z rokov 2020 a 2021. Šéf IATA Willie Walsh očakáva, že zotavovanie bude pokračovať aj v tomto roku, zvlášť po tom, ako čínska vláda koncom minulého roka zrušila politiku nulovej tolerancie voči ochoreniu COVID-19.

Proces zotavovania komplikuje cestovanie do a z Číny

Výrazný rast dopravy zaznamenali v minulom roku najmä európske a americké letecké spoločnosti. Európske aerolínie zvýšili za celý minulý rok objem dopravy oproti roku 2021 o 132,2 % a severoamerické o 130,2 %. Podľa analytikov a zástupcov leteckých spoločností však úplné zotavenie na predpandemickú úroveň bude závisieť od toho, do akej miery sa zotaví cestovanie do a z Číny. Viaceré štáty, ako Francúzsko, zaviedli pre cestujúcich z Číny povinné testovanie, čo vyvolalo protesty v leteckom sektore. Časť aerolínií informovala, že v nasledujúcich mesiacoch opätovne otvoria niektoré linky do Číny. Počet letov však bude nižší než pred nástupom pandémie.

Viac o téme: EkonomikaPandémiaZotavenieKoronavírusLetecá doprava
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu