Pondelok, 5. december 2022. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas.

Odstrihnutie od Ruska môže trvať roky: Rastie riziko dlhej stagflácie, Európe hrozí recesia

David MalpassGaléria fotiek (1)
David Malpass
Zdroj: SITA/Issei Kato/Pool Photo via AP

WASHINGTON - Energetická diverzifikácia s cieľom odstrihnúť sa od ruských zdrojov by mohla trvať roky. To znamená riziko dlhšie trvajúcej stagflácie, teda obdobia ekonomickej stagnácie a vysokej inflácie a v prípade Európy riziko recesie. Uviedol to prezident Svetovej banky (SB) David Malpass.


Malpass vo svojom prejave na pôde Stanford University v stredu (28. 9.) povedal, že v prípade Európy je tu zvýšená pravdepodobnosť recesie, Čína zaznamenáva prudké spomaľovanie rastu a americká ekonomika za 1. polrok tohto roka vykázala pokles.

Peter Kažimír: V budúcom roku očakávame dvojcifernú infláciu a pokles reálnych miezd

Proces sa spomalil ešte pred nástupom pandémie koronavírusu

Takýto vývoj bude mať vážne následky pre rozvíjajúce sa ekonomiky, dodal šéf SB. Na súčasnú "dokonalú búrku" v podobe rastúcich úrokových sadzieb, vysokej inflácie a spomaľujúceho sa rastu je potrebné reagovať novými makro- a mikroekonomickými prístupmi, ktorých súčasťou sú napríklad lepšie cielené výdavky, povedal Malpass.

Zároveň uviedol, že podľa správy SB o vývoji chudoby (zverejnená bude na budúci týždeň) sa proces redukcie tohto javu po desaťročiach pokroku spomalil už v roku 2015, teda ešte pred nástupom pandémie nového koronavírusu.

Ministerstvo financií očakáva, že HDP stúpne o 1,9% v roku 2022 a o 0,6% v budúcom roku

Tá pritom uvrhla do extrémnej chudoby ďalšie desiatky miliónov ľudí. Navyše, správa poukazuje aj na pokles globálneho mediánového príjmu. Ten klesol o 4 %, čo predstavuje prvý pokles od začatia hodnotenia tohto ukazovateľa Svetovou bankou v roku 1990, dodal Malpass. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články