Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

MIMORIADNE Švédska pobrežná hliadka objavila už štvrtý únik v plynovode Nord Stream

Zatiaľ nie je jasné, čo úniky vyvolaloGaléria fotiek (1)
Zatiaľ nie je jasné, čo úniky vyvolalo
Zdroj: SITA/Danish Defence Command via AP

ŠTOKHOLM - Švédska pobrežná hliadka objavila už skôr tento týždeň štvrtý únik plynu z poškodených plynovodov Nord Stream. Informoval o tom švédsky denník Svenska Dagbladet s odvolaním sa na hovorcu pobrežnej stráže.


Podľa EÚ aj európskych politikov stoja za poškodením plynovodov úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo. Rusko odmietlo, že by bolo za škody zodpovedné a naopak spomínalo Spojené štáty.

Na dne Baltského mora zaznamenali výbuchy

Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať v pondelok. Dánske úrady najskôr oznámili únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko potom v utorok varovalo pred dvoma únikmi z Nord Streamu 1. Škandinávski seizmológovia informovali, že v pondelok zaznamenali na dne Baltského mora výbuchy. Plyn uniká vo veľkom množstve na rôznych miestach blízko dánskeho ostrova Bornholm, a to v dánskych aj švédskych vodách.

Aj podľa dánskej predsedníčky vlády Mette Frederiksenovej sú úniky v plynovodoch dôsledkom "úmyselnej akcie". Dánsky minister pre energetiku Dan Jörgensen dodal, že veľkosť dier v poškodených plynovodoch, ktoré sú 70 až 80 metrov pod hladinou mora, je taká, že ich nemohla spôsobiť napríklad lodná kotva.

Stoltenberg: NATO bude na útoky proti kritickej infraštruktúre reagovať rázne

Všetky dostupné informácie o poškodení plynovodov Nord Stream naznačujú, že išlo o sabotáž, uviedol dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Severoatlantická aliancia by podľa neho na akýkoľvek úmyselný útok proti kritickej infraštruktúre spojencov reagovala jednotne a rázne. Poškodenie plynovodov Nord Stream v Baltskom mori podľa Stoltenberga vyvoláva hlboké obavy, úniky predstavujú riziko pre lodnú dopravu a spôsobujú značné škody na životnom prostredí.

Doterajšie informácie naznačujú, že ide o "dôsledok úmyselných, bezohľadných a nezodpovedných sabotážnych činov," uviedol v tlačovom vyhlásení Stoltenberg. "Ako spojenci sme sa zaviazali, že sa budeme pripravovať na nátlakové využívanie energií a ďalšie hybridné taktiky zo strany štátnych i neštátnych aktérov, odrádzať od nich a brániť sa im. Na akýkoľvek úmyselný útok proti kritickej infraštruktúre spojencov by sme reagovali jednotne a rozhodne," uviedol Stoltenberg.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články