°C

Piatok, 5. jún 2020. Meniny má Laura, zajtra Norbert.

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je hrôzostrašná: Za deň skoro 18-tisíc prípadov a svet má nové epicentrum

Donald Trump pripisuje vysoký počet prípadov masovému testovaniu Američanov.
Donald Trump pripisuje vysoký počet prípadov masovému testovaniu Američanov.
Zdroj: SITA/AP Photo/Kathy Willens,Alex Brandon, worldometers.info
27.03.2020 10:00

WASHINGTON - Spojené štáty americké majú najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete. Podľa najnovších údajov z portálu Worldometer je v USA už viac ako 85 600 pozitívnych testov, čo je viac ako v Číne (81 340) a v Taliansku (80 589). Spojené štáty majú už viac, ako 1 300 úmrtí spôsobených ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva, a v Číne ich je 3 292.


Čísla sú jasné a až desivo narastajúce. Podľa spomínaného portálu Worldometer, ktorý monitoruje aktuálne prípady na svojej stránke, je včerajší nárast prípadov v USA už takmer 18-tisíc denne a teda nemožno predpokladať, že by toto číslo po dnešku malo klesnúť. Dramatický nárast prípadov si však hlava Spojených štátov amerických vysvetľuje inak.

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je
Zdroj: worldometers.info

V postupnosti najvyššieho počtu úmrtí sa Američania tiež dostávajú každým dňom vyššie, kým predvčerom to bolo 1027, včera sa toto číslo zvýšilo na 1295.

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je
Zdroj: worldometers.info

Na čele s veľkým odstupom New York

Doterajšie štatistiky ukazujú, že takmer 40-tisíc prípadov evidujú v štáte New York, čo je najviac v Spojených štátoch ako takých. Nasleduje neďaleké New Jersey s 6 876 prípadmi, California, ktorá má 4 052 prípadov. Na štvrtom mieste je Washington (3 207 prípadov) a za ním sa nachádza štát Michigan (2 856 prípadov).

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je
Zdroj: worldometers.info

Už sú pred Čínou

Dohromady je tak v USA už viac ako 85-tisíc prípadov, čím predbehli aj Čínu, v ktorej bol identifikovaný prvý prípad tohto vírusu vôbec.

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je
Zdroj: worldometers.info

V Amerike v týchto dňoch rátajú nové prípady v tisícoch. Už počas začiatku dnešného dňa pribudlo viac ako 170 prípadov.

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je
Zdroj: worldometers.info

Trump sa bráni, že ide o množstvo testov

Americký prezident Donald Trump najnovšie čísla vo štvrtok popoludní na brífingu v Bielom dome pripísal "množstvu testov, ktoré robíme". Viceprezident Mike Pence uviedol, že testy na koronavírus sú dostupné vo všetkých 50 štátoch a celonárodne už vykonali 552-tisíc testov.

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je
Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon

Prezident chcel krajinu otvárať už do Veľkej noci

Trump by chcel znovu otvoriť krajinu do 12. apríla, čo sa však stretlo s kritikou. Na brífingu uviedol, že Američania sa musia vrátiť do práce - v dôsledku nového koronavírusu prišlo o zamestnanie 3,3 milióna Američanov - a krajina by mala fungovať ako predtým. "Môžeme si vziať časti našej krajiny, môžeme si vziať veľké časti našej krajiny, ktoré nie sú tak vážne ovplyvnené, a môžeme to urobiť takto," vysvetlil postupné uvoľňovanie s tým, že ľudia sa budú stále sociálne dištancovať, ako sa dá, a umývať si ruky a robiť iné preventívne opatrenia.

Trump v týchto dňoch okrem toho rozprával aj s prezidentom Číny Si Ťin-pchingom, kde vraj preberali dopad vírusu na našu planétu. "Čína si už viac-menej vyvinula silné uchopenie tohto vírusu. Momentálne úzko spolupracujeme," odkazuje Trump na Twitteri.

Alarmujúca situácia v New Yorku

V New Yorku je medzi zdravotníkmi kritická situácia, sestry sú nútené pracovať aj v prípade, že ich test je pozitívny, no zatiaľ nemajú príznaky. „Naša ambulancia je ako Petriho miska,“ opísal zdravotník Benny Mathew miestnosť urgentného príjmu. Personál nemocníc je „vystrašený na smrť,“ píše AP.

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je
Zdroj: SITA/AP Photo/Mary Altaffer

Sociálne dištancovanie na báze dobrovoľnosti

Šéf Bieleho domu tiež vo štvrtok napísal list guvernérom štátov, v ktorom uviedol, že jeho tím plánuje vydať federálne usmernenia pre sociálne dištancovanie, ktoré môžu niektorým regiónom odporučiť, aby uvoľnili obmedzenia. Nové usmernenia by podľa neho vytvorili zóny malého, stredného a vysokého rizika, ktoré by umožnili vláde radiť v otázkach "udržiavania, zvyšovania a uvoľňovania sociálneho dištancovania a ďalších zmierňujúcich opatrení, ktoré zaviedli".

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je
Zdroj: SITA/Diana Černáková

Hoci prezident stanovil 15 dní sociálneho dištancovania na spomalenie šírenia nového koronavírusu, jeho dodržiavanie je v podstate dobrovoľné a je na štátoch, či uplatnia alebo neuplatnia opatrenia, ako je napríklad obmedzenie pohybu, aby zabezpečili bezpečnosť svojich obyvateľov.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články