°C

Pondelok, 6. júl 2020. Meniny má Patrícia, Patrik, zajtra Oliver.

EÚ predĺžila sankcie voči Severnej Kórei: Uvalila ich aj na Turecko za vrty pri pobreží Cypru

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Zdroj: TASR/AP Alexei Nikolsky
16.07.2019 07:25

BRUSEL - Európska únia EÚ v pondelok predĺžila svoje sankcie voči Severnej Kórei za jej jadrový program. Informovala o tom agentúra DPA.


Rada EÚ pre zahraničné veci v pondelok potvrdila zoznam osôb a organizácií, na ktoré boli uvalené zákaz cestovania a zmrazenie majetku. Nachádza sa na ňom 57 osôb a deväť inštitúcií, podieľajúcich sa na jadrovom alebo raketovom programe KĽDR. EÚ okrem toho aplikovala rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sankcionujú 80 osôb a 75 inštitúcií.

Sankcie voči Severnej Kórei sú najprísnejšie, aké kedy EÚ uvalila na nejakú krajinu. Pomocou nich sa má dosiahnuť úplná, overiteľná a nezvratná denuklearizácia Kórejského polostrova. Tá zahŕňa stiahnutie alebo zničenie všetkých existujúcich jadrových zbraní.

Problémová ťažba zemného plynu

Ministri zahraničných vecí EÚ rozhodli o zavedení balíka sankcií voči Turecku za jeho ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, ktorý je členskou krajinou EÚ. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie šéfov diplomacií Únie. Ministri vo vyhlásení ďalej uviedli, že vzhľadom na "pokračujúce a nové nelegálne vrty vykonávané Tureckom" prerušuje EÚ rokovania o dohode o leteckej doprave a vyzvali Európsku investičnú banku, aby "preskúmala" svoje pôžičky tejto krajine.

Zároveň varovali Ankaru, že exekutíva EÚ pripravuje  dodatočné "cielené opatrenia" na potrestanie Turecka, ktoré začalo prístupové rokovania v roku 2005. Dve turecké lode sprevádzané vojnovými plavidlami začali v júni robiť prieskumné vrty pri pobreží etnicky rozdeleného Cypru. EÚ už predtým uviedla, že tieto vrty porušujú zvrchovanosť Cypru a medzinárodné právo. Podľa cyperských vládnych predstaviteľov Turecko neuznáva Cyprus ako štát a tvrdí, že mu patrí 44 percent výlučnej ekonomickej zóny tohto ostrova.

Cyperskí Turci žijúci na severovýchode ostrova v medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republike požadujú pričlenenie ďalších 25 percent zóny. Cyprus je etnicky rozdelený po tureckej invázii v roku 1974. Do EÚ vstúpil v roku 2004, ale plné výhody z členstva má len medzinárodne uznávaný juh ostrova. Turecko tvrdí, že chráni svoje práva a práva cyperských Turkov na ložiská uhľovodíkov v tejto oblasti. Cyperskí predstavitelia však obviňujú Turecko, že využíva cyperských Turkov na dosiahnutie svojho cieľa, ktorým je kontrola nad východnou časťou Stredozemného mora.

Južný Cyprus
Zdroj: dromedar.zoznam.sk

Ľahostajná reakcia Ankary

Vláda v Ankare v utorok oznámila, že zavedenie balíka sankcií voči Turecku za jeho ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru nebude mať vplyv na aktivity Turecka súvisiace s ťažbou plynu vo východnom Stredozemí. Vo vyhlásení tureckého ministerstva zahraničných vecí sa podľa agentúry Reuters tiež uvádza, že Turecko má v úmysle zintenzívniť svoje aktivity v oblasti ťažby plynu.

Turecký rezort kritizoval Európsku úniu, že svojím rozhodnutím z pondelka "koná, ako keby cyperskí Turci neexistovali". Toto rozhodnutie podľa Ankary dokazuje zaujatosť Únie v cyperskej otázke. Ankara zopakovala, že svojimi aktivitami chráni svoje práva a práva cyperských Turkov na ložiská uhľovodíkov v tejto oblasti. 

Cyperskí predstavitelia však obviňujú Turecko, že využíva cyperských Turkov na dosiahnutie svojho cieľa, ktorým je kontrola nad východnou časťou Stredozemného mora. Týmto svojím vyhlásením Ankara reagovala na rozhodnutie šéfov diplomacií EÚ z pondelka, keď rozhodli o zavedení balíka sankcií voči Turecku za jeho ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, ktorý je členskou krajinou EÚ.

Ministri vo vyhlásení ďalej uviedli, že vzhľadom na "pokračujúce a nové nelegálne vrty vykonávané Tureckom" prerušuje EÚ rokovania o dohode o leteckej doprave a vyzvali Európsku investičnú banku, aby "preskúmala" svoje pôžičky tejto krajine. Zároveň varovali Ankaru, že exekutíva EÚ pripravuje dodatočné "cielené opatrenia" na potrestanie Turecka, ktoré začalo prístupové rokovania v roku 2005.

Dve turecké lode sprevádzané vojnovými plavidlami začali v júni robiť prieskumné vrty pri pobreží etnicky rozdeleného Cypru. EÚ už predtým uviedla, že tieto vrty porušujú zvrchovanosť Cypru a medzinárodné právo.


Galéria

Kim Čong-un Južný Cyprus

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články