Streda1. máj 2024, dnes je Sviatok práce,

Otvorená spoveď egyptskej novinárky: Čo sa v krajine skutočne deje!

Zobraziť galériu (7)
(Zdroj: SITA)

KÁHIRA - Egypt posledných dní nie sú len násilné zásahy ozbrojených zložiek proti protestujúcim civilistom. Ako opísala egyptská reportérka Múna Savílámová, ozbrojené Moslimské bratstvo zapaľuje a ničí kostoly, mešity, policajné stanice a ďalšie vládne budovy. Rozohnilo ho zvrhnutie prezidenta Muhammada Mursího a následné zničenie jeho protestných táborov v Káhire. Podľa Savílámovej konala armáda na začiatku júla správne, keď sa rozhodla Mursího zosadiť. Prezident mal podľa nej rok na to, aby ukázal, že dokáže zjednotiť celý Egypt, predvádzal ale pravý opak. Teraz našu krajinu ovládlo násilie a ja sa bojím vychádzať von z domu, dodala novinárka.

Múna sa aktívne zúčastnila aj revolúcie na začiatku roka 2011, pri ktorej zvrhli vtedajšieho prezidenta Husní Mubaraka. Tento rok 30. júna opäť vyšla do ulíc a rovnako ako ostatní požadovala predčasné voľby a ochranu od armády. "Medzinárodné médiá hovoria, že v Egypte došlo k vojenskému prevratu, myslím, že nemajú pravdu. Veď zosadenie Mursího požadovalo 30 miliónov Egypťanov v uliciach a teraz vznikla dočasná civilná vláda," uviedla egyptská reportérka.

"Keby sme považovali 30. jún za vojenský prevrat, bol by tým pádom vojenským prevratom aj 25. január 2011, po ktorom sa dostal k moci Mursí," dodala. Múna pracuje v štátnej televíznej stanici Nile TV a za svoju reláciu Peace in Focus, v ktorom spovedá známe osobnosti, získala už niekoľko ocenení.

Otvorená spoveď egyptskej novinárky:
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

Otvorená spoveď egyptskej novinárky:
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

Centrom protestov sa stalo najmä káhirské Ramsesovo námestie. Niektorí z demonštrantov tu tento piatok podľa egyptskej novinárky mávali aj vlajkami teroristickej siete al-Kájda. Na otázku, kto môže za súčasné násilie v krajine, má jasnú odpoveď: Muhammad Mursí a jeho stúpenci. "Husní Mubarak odstúpil za 18 dní, aby sa vyhol ešte väčšiemu krviprelievaniu, Mursí sa ale chce stále udržať pri moci. A jeho priaznivci verejne vyhlasujú, že budú v násilných protestoch po celej krajine vrátane Sinaja pokračovať do tej doby, než bude Mursí opäť vo funkcii. To je terorizmus," myslí si Savílámová.

Čo by mohlo situáciu v krajine upokojiť? Podľa egyptskej novinárky by mala vzniknúť vláda zmierenia, ktorá nebude zahŕňať politické strany založené na náboženstve. Vrahovia by sa mali dostať pred súd a krajine by mal vládnuť prezident všetkých Egypťanov. "Ústava z roku 2012 by mala byť doplnená o články pojednávajúce o rovnakých právach, o zákaze diskriminácie, o ochrane ľudských práv, demokracie a sociálnej spravodlivosti," uviedla. Ako dodala, Moslimské bratstvo by malo byť v Egypte zakázané, a dokonca aj vyhlásené za teroristickú organizáciu.

Aj podľa egyptského študenta Múhaba Samího došlo k vyhroteniu násilia kvôli tomu, že sú niektorí priaznivci islamistického Moslimského bratstva ozbrojení a neváhajú útočiť na bezpečnostné zložky. "Egyptské úrady priaznivcov Mursího vyzvali, aby pokojne opustili svoje protestné tábory, oni tieto výzvy ale ignorovali. V stredu sa rozhodli zasiahnuť s použitím slzného plynu, boli ale prekvapení tým, že sa z tábora ozvala streľba ostrými nábojmi. To následne viedlo k toľkým obetiam," opísal pre ČTK Samí.

Otvorená spoveď egyptskej novinárky:
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

Otvorená spoveď egyptskej novinárky:
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

Za posledných pár dní podľa neho v krajine vypálili vyše 30 kostolov a 50 policajných staníc, popolom tiež ľahlo veľké množstvo vládnych budov. "Zomrelo veľké množstvo ľudí, bolo medzi nimi ale aj vyše 60 policajtov a vojakov, čo ukazuje, že nešlo len o mierumilovné protestné tábory," myslí si egyptský študent. Islamisti podľa neho odmietajú rokovať o akomkoľvek zmiere v krajine, presvedčili sa o tom aj predstavitelia medzinárodného spoločenstva, ktorí v uplynulých týždňoch do krajiny prišli.

V Egypte podľa neho ale zatiaľ nevypukla občianska vojna. "Ide o konflikt medzi Moslimským bratstvom a všetkými ostatnými - umiernenými moslimami, kresťanmi, armádou, políciou a ďalšími. Ak ale použijeme slovo vojna, tak je to vojna proti terorizmu," uzavrel Muháb Samí.

Otvorená spoveď egyptskej novinárky:
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

V káhirskej mešite ležia
Zobraziť galériu (7)
 (Zdroj: SITA)

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu