Utorok30. apríl 2024, meniny má Anastázia, zajtra

Tak to je gól! Hackerský útok v parlamente má nečakaný zvrat: Uniklo meno vinníka, poslanec koalície prehodil kábel

Zrejme už je známe, kto prehodil povestný kábel v Národnej rade a znefunkčnil ju. Zobraziť galériu (4)
Zrejme už je známe, kto prehodil povestný kábel v Národnej rade a znefunkčnil ju. (Zdroj: Topky/Ramon Leško, TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Schôdza parlamentu, ktorú minulý týždeň prerušili pre kybernetický incident, bude pokračovať v utorok 8. novembra od 9.00 h. Informoval o tom dnes predseda NR SR Boris Kollár. Zároveň povedal, že polícia prešetruje, či incident spôsobila nedbanlivosť alebo úmysel. Najskôr sa hovorilo o hekerskom útoku, teraz už zrejme ide len o "prehodený kábel". Dokonca sa už hovorí aj o vinníkovi.

VIDEO Kollár a Pčolinský o štvrtkovom incidente a rokovaní NR SR

Predseda a podpredseda NR SR Kollár a Pčolinský ku kybernetickému útoku (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Podľa Kollára incident spôsobil jeden z poslancov, nechcel však povedať meno ani to, či je z koalície alebo opozície. K problému došlo v miestnosti kultúrneho výboru. "Je tam trestné oznámenie, polícia to vyšetrí," podčiarkol. Uvidí sa, či pôjde o priestupok, trestný čin a aký bude ďalší postup.

Je už známy vinník?

Podľa TV JOJ ide o konkrétneho poslanca, ktorý takpovediac "prehodil kábel". Ide o Roberta Haláka z klubu OĽaNO. Halák je navyše členom výboru pre kultúru a médiá v parlamente, o ktorom hovoril Kollár a kde malo k incidentu dôjsť.

Tak to je gól!
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Kollár prerušil minulý štvrtok schôdzu kvôli pomerne veľkým technickým problémom. Stalo sa tak potom, ako v parlamente prestali fungovať niektoré dôležité zariadenia, vrátane hlasovacieho.  Schôdza sa presunula až na 8. novembra. „Nemáme identifikovaný zdroj tohto problému, riešia to technici,“ povedal ešte vo štvrtok Kollár.

Napriek tomu, že podľa medializovaných informácií nešlo o hekerský útok, bolo podané trestné oznámenie a polícia vyšetruje, či incident spôsobila nedbanlivosť alebo úmysel.

Archívne VIDEO: Boris Kollár k údajnému hekerskému útoku na systém NRSR

Boris Kollár k údajnému hekerskému útoku na systém NRSR (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Ako informovali viaceré médiá, zlyhať mala stará technika, ktorá sa v rokovacej sále používa. „Nevyzerá to na hackerský útok, skôr to teda bola zlomyseľnosť. Čo som ja počul, na Výbore pre kultúru a médiá boli prepojené nejaké káble, ktoré prepojené nemali byť,“ povedal minister financií Igor Matovič v nedeľnej relácii TA3 V politike. Boris Kollár ešte v piatok informoval o tom, že technické problémy sa podarilo odstrániť.

Tak to je gól!
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

SaS chcela, aby schôdza pokračovala čím skôr 

Vzhľadom na vývoj situácie sa opozičná strana SaS dožadovala  toho, aby Kollár stanovil pokračovanie 75. schôdze na stredu 2. novembra, teda na dnes, keď bola aj riadne plánovaná. Zdá sa však, že predseda parlamentu ih nepočúvol a informoval, že bude pokračovať až 8. novembra.

"Je zrejmé, že v parlamente sa neodohral žiadny hekerský útok. Dokonca aj predseda OĽANO Igor Matovič tvrdí, že malo ísť len o zle prepojené káble. Nevidíme preto najmenší dôvod, aby sa schôdza odkladala až do 8. novembra. V tomto týždni je riadny harmonogram na rokovanie parlamentu. Národná rada je plne funkčná, čo dokazujú aj zasadania výborov a ich online prenos. Poslanci parlamentu a najmä Boris Kollár by si mali uvedomiť, že neporiadok, ktorý je v parlamente, sa len zvýši nedôvodnými prestávkami,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Liberáli považujú súčasné vedenie parlamentu za chaotické. „Chaos v parlamente nie je spôsobený len akože hekerským útokom, ale tým, ako Boris Kollár vedie schôdzu. Opakovane sa odkladajú hlasovania, prerušuje sa rokovanie a prepadávajú body. Navyše, Boris Kollára zneužíva svoju funkciu na to, aby manipuloval s parlamentnými procesmi s cieľom ovplyvniť výsledok hlasovania. Toto považujeme za neprijateľné,“ doplnil podpredseda SaS Branislav Gröhling.

VIDEO SaS sa ohradila voči Kollárovým slovám: Zemanová hovorí o chaose vo vedení parlamentu

SaS sa ohradila voči Kollárovým slovám: Zemanová hovorí o chaose vo vedení parlamentu (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

SaS sa ohradila voči Kollárovým slovám

SaS sa ohradila voči Kollárovým slovám. Šéfka poslaneckého klubu strany Anna Zemanová poznamenala, že hekerský útok sa nepotvrdil už minulý týždeň a funkčnosť hlasovania sa mala overiť skôr. Hovorí o chaose vo vedení parlamentu, v riadnej krajine by podľa nej predseda snemovne podal demisiu. Namieta tiež, že Kollár svojvoľne rozhodol o prerušení schôdze do 8. novembra. Šéf parlamentu sa odvolával na dohodu väčšiny.

Incidentom sa zaoberali aj členovia výboru na kontrolu činnosti NBÚ

Kybernetickým incidentom v parlamente sa v stredu zaoberali aj členovia Výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu. Inicioval ho Peter Cmorej minulý týždeň, keď ešte nebola známa príčina problému. Výbor nebol uznášaniaschopný, preto nemohol prijať uznesenie ani správu NBÚ. Predseda výboru Martin Beluský povedal, že prípadné školenie poslancov by mohlo byť na mieste.

Na stredajšie zasadnutie výboru prišli len traja členovia. Zhodli sa, že parlament aj NBÚ si splnili svoje povinnosti, keď parlament nahlásil úradu incident a ten ponúkol súčinnosť tak, ako bol povinný. Parlament posielal reporty NBÚ, ako sa vyvíja riešenie incidentu. "Už vo štvrtok poobede vedeli identifikovať, o aký problém ide, že nie je potrebná súčinnosť NBÚ," ozrejmil Beluský.

Člen výboru Marián Saloň povedal, že riaditeľ NBÚ Roman Konečný má na najbližšom rokovaní výboru predložiť správu, týkajúcu sa incidentu. Dodal, že nad zle zapojenými káblami sa dá pousmiať, no nikto v danom momente nevedel, čo sa deje. "Buďme radi, že to bolo len takto," povedal. Zdôraznil, že NBÚ nie je zodpovedný za stav infraštruktúry v NR SR, to si musí parlament vyriešiť sám.

Beluský zároveň informoval, že zákon o kybernetickej bezpečnosti ukladá každému prevádzkovateľovi základnej služby vykonať kybernetický audit každé dva roky. Zabezpečovať ho má nezávislý audítor, ktorý v správe vyhodnotí stav a uloží opatrenia. "Otázka je, či má parlament audit, ja takú informáciu nemám. Ak ho nemá, je na čase ho urobiť, aby sa odhalili všetky ďalšie slabé uzly, ktoré sú v systéme, aby sa nič takéto v budúcnosti neopakovalo," povedal Beluský.

Viac o téme: NR SRBoris KollárHekeriOĽaNORóbert HalákParlamentKybernetický incident
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu