Utorok, 6. december 2022. Meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz.

Parlament prerokuje možnosť hlasovať v referende aj v izolácii v zrýchlenom režime

Galéria fotiek (1)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Voliči, ktorí budú v izolácii alebo karanténe pre ochorenie COVID-19, by mohli v januárovom referende voliť špeciálne. Predpokladá to vládny návrh zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania v referende, ktorým poslanci Národnej rady (NR) SR odštartovali stredajšie rokovanie 75. schôdze. Plénum zatiaľ prebralo návrh na skrátené legislatívne konanie o tejto novele.


V skrátenom konaní žiada vláda poslancov prerokovať aj novú podobu reformy súdnej mapy. Obsahuje posun jej spustenia o päť mesiacov, teda od 1. júna 2023. Minister spravodlivosti Viliam Karas má tiež v pléne predstaviť návrh na voľbu predsedu Úradu pre verejné obstarávanie.

Bezprostredne po odhlasovaní zrýchleného režimu pristúpia poslanci k rokovaniu v prvom čítaní o oboch návrhoch. Po 14.00 h má plénum rokovať o novele zákona o profesionálnych náhradných rodičoch, ktorú vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.

NRSR prerokuje možnosť hlasovať v referende aj v izolácii v zrýchlenom režime

Možnosť špeciálneho spôsobu hlasovania v súvislosti s ochorením COVID-19 aj v referende týkajúcom sa predčasných volieb prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Parlament to v stredu odsúhlasil.

Legislatívna zmena umožňuje v prípade pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 špeciálnym spôsobom hlasovania voliť aj tým, na ktorých sa budú v čase referenda vzťahovať karanténne opatrenia. "Postup podľa tohto zákona sa uplatní, ak sa k 30. novembru 2022 vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR nariadi izolácia osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 alebo karanténa osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19," vysvetlilo Ministerstvo vnútra SR.

Zákon upravuje spôsob uplatnenia i priebeh špeciálneho spôsobu hlasovania, kreovanie špeciálnych volebných komisií a vytváranie príslušných voličských zoznamov, taktiež materiálne a personálne zabezpečenie.
 

Oprávnený volič, ktorý požiadal o špeciálny spôsob hlasovania v referende, hlasuje do prenosnej volebnej schránky, s ňou i s hlasovacími lístkami a obálkou za ním prídu dvaja členovia špeciálnej volebnej komisie. "Špeciálny spôsob hlasovania v referende sa nevykonáva v zdravotníckom zariadení, v ktorom sa poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť na lôžku," upozornil rezort vnútra.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články