Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Sťažnosť Čentéšovi zrejme nepomôže, zhodujú sa Madej a Procházka

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Ústavná sťažnosť voči rozhodnutiu prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý odmietol vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, Čentéšovi zrejme nepomôže. Predpokladá to predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Róbert Madej (Smer-SD) aj jeho podpredseda vo výbore Radoslav Procházka (KDH).

"Myslím si, že pán prezident sa rozhodol, že proste docenta Čentéša nevymenuje, a tie právne aspekty sú mu v zásade ľahostajné a myslím si, že to tak aj zostane," uviedol Procházka. Zdá sa mu logické, že Čentéš pripravuje sťažnosť, ak má pochybnosť, že prezidentovo rozhodnutie nie je v súlade so všeobecným záväzným výkladom Ústavného súdu SR. "Je prirodzené, že chce, aby sa k tomu Ústavný súd vyjadril znovu," nazdáva sa Procházka.

"Neočakávam úspech pána Čentéša v jeho ďalšej sťažnosti, pretože pán prezident mal možnosť vymenovať ho alebo nevymenovať," povedal Madej. Dodal, že okolo voľby generálneho prokurátora bolo už toľko folklóru, že "ďalšia ústavná sťažnosť ani nepridá, ani neuberie". Šéf ústavnoprávneho výboru zároveň zdôraznil, že rešpektuje rozhodnutie hlavy štátu, aj akékoľvek konania na Ústavnom súde SR a jeho rozhodnutia. Podľa Madeja je v každom prípade potrebná nová voľba generálneho prokurátora.

Tá by sa mohla uskutočniť už na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 29. januára. "Nie je to vylúčené. Hovorme o najbližších schôdzach," poznamenal. Madej nevidí žiadnu prekážku v tom, aby predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) vypísal nové voľby a určil lehoty na predkladanie návrhov na kandidátov. "Ale je to kompetencia pána predsedu Národnej rady a do toho ja vstupovať nemôžem," doplnil.

Procházka predpokladá, že Smer-SD si zvolí svojho kandidáta na šéfa prokurátorov vo februári. "Avizoval som už pred niekoľkými mesiacmi na svojom blogu, že prezident Čentéša nevymenuje a že Smer sa bude snažiť zvoliť svojho kandidáta vo februári. A zatiaľ sa ten scenár, ktorý som narysoval, napĺňa," podotkol Procházka.

Prezident SR Ivan Gašparovič odôvodnil rozhodnutie nevymenovať Čentéša 2. januára. Ako dôvody uviedol politizáciu voľby šéfa prokurátorov, kauzu Sasanka, vyhlásenia bývalej premiérky Ivety Radičovej, viaceré podania na Ústavný súd SR, zmenu rokovacieho poriadku, skartovanie výpovede Igora Matoviča o korupcii v politike či podozrenia z korupcie v súvislosti s voľbou. Čentéš čakal na rozhodnutie hlavy štátu od 17. júna 2011, teda od zvolenia do funkcie vtedajšou vládnou koalíciou.

Čentéš po oboznámení sa s prezidentovými odôvodnením avizoval ústavnú sťažnosť. Podľa neho totiž prezidentove dôvody nespĺňajú kritériá stanovené v uznesení pléna Ústavného súdu. "Podľa tohto uznesenia prezident môže odmietnuť moje vymenovanie do funkcie generálneho prokurátora iba z takých dôvodov, ktoré sa musia vzťahovať na moju osobu, teda nie na proces voľby. Dôvody musia byť natoľko závažné, že dôvodne spochybňujú moju schopnosť vykonávať funkciu generálneho prokurátora SR. Takéto dôvody nesmú byť svojvoľné," uviedol Čentéš.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu