°C

Piatok, 3. júl 2020. Meniny má Miloslav, zajtra Prokop.

VOĽBY 2020 Klus a Raši diskutovali aj o Kotlebovi: Padali obvinenia aj vzácna zhoda

Richard Raši, Marian Kotleba, Martin Klus
Richard Raši, Marian Kotleba, Martin Klus
Zdroj: archív
01.02.2020 15:23

BRATISLAVA – Predstaviteľov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) nie je potrebné ignorovať, ale konfrontovať. V politickej relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli predseda poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus a podpredseda vlády pre investície a informatizáciu a podpredseda strany Smer–sociálna demokracia (Smer–SD) Richard Raši.


V otázke, čo stojí za príčinou nárastu preferencií strany Mariana Kotlebu, sa diskutujúci vzájomne obviňovali. Akúkoľvek formu spolupráce so stranou ĽSNS Klus a Raši vylúčili. Podľa Klusa je potrebné voličom ĽSNS demonštrovať, že riešenia, ktoré ĽSNS ponúka vo svojom volebnom programe, by viedli k veľkým deficitom verejných financií.

Míting kotlebovcov sa zmenil na agresiu: VIDEO Napadnutí členovia PS/SPOLU skončili na polícii

Za nárast podpory strany, ktorá je označovaná za extrémistickú, zodpovedná podľa Klusa predovšetkým strana Smer a posledných 12 rokov jej vládnutia. Klus tvrdí, že voličmi ĽSNS sú najmä ľudia, ktorí stratili nádej. „Bol som prvý, ktorý šiel do diskusie s Mariánom Kotlebom, ktorý ako župan nasľuboval veľa a neurobil nič. Netreba ignorovať. Treba ich konfrontovať. Za to, čo neurobili, za to čo sľúbili a za to, čo sa im nepodarilo naplniť,“ vyhlásil Martin Klus.

S jeho postojom čiastočne súhlasí aj Richard Raši (Smer–SD). Tvrdí však, že na náraste preferencií kotlebovcov má podiel aj rétorika niektorých opozičných politikov. „Volič, ktorý prichádza ku Kotlebovi, je volič, ktorý hľadá únik, pretože počúva, čo niktoré opozičné strany hovoria. Pokiaľ Andrej Kiska (Za ľudí) vyhlási, že našou morálnou povinnosťou je pomôcť stovkám alebo tisíckam migrantom, ľudia, ktorí sú vystrašení z možnej migračnej krízy, sa presúvajú k extrémistom,“ povedal Raši.

Richard Raši
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Podľa neho je potrebné voličom ĽSNS opakovať, že Marián Kotleba už mal možnosť predsedať Banskobystrickému samosprávnemu kraju a výkon jeho funkcie nepriniesol pozitívne výsledky a tento kraj na to doteraz dopláca. Na otázku, prečo sa v predvolebných videách Smeru vôbec nespomína Marián Kotleba, Raši odpovedal, že je to súčasťou ich stratégie, ktorú však nebude konkretizovať.

Martin Klus
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Politici sa v diskusii venovali aj téme Brexitu. Obaja zdôraznili, že po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) bude dôležité najmä dobré nastavenie podmienok budúcej spolupráce medzi EÚ a Britániou a medzi Britániou a Slovenskom.


Galéria

Richard Raši, Marian Kotleba, Richard Raši Martin Klus Marian Kotleba

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články