°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

NATO v rozhovore s EÚ pred eurovoľbami: Hlavnou témou boli kybernetické hrozby

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
07.05.2019 06:30

BRUSEL - Špecializované počítačové pracoviská Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) sa spoločne zamerali na potenciálne kybernetické hrozby, ktoré by mohli ovplyvniť konanie májových volieb do Európskeho parlamentu (EP). Uviedla to v pondelok Európska komisia.


Koncom apríla Komunikačná a informačná agentúra NATO (NCI) s ohľadom na blížiace sa eurovoľby usporiadala spoločný pracovný seminár na tému "Analýza kybernetických hrozieb". Účastníkmi seminára boli aj odborníci z kybernetického priemyslu. Spolu s expertmi z NATO a EÚ diskutovali o opatreniach potrebných na boj proti možným hrozbám pre zariadenia a systémy, ktoré budú používané pri voľbách do Európskeho parlamentu. Tie sa uskutočnia v dňoch 23.-26. mája.

Podľa EK odborníci na tomto podujatí diskutovali o problematike dezinformácií a identifikovali viaceré techniky ako potenciálne hrozby pre priebeh volieb. Ide najmä o phishing, čiže zámerné podvodné vylákanie osobných údajov v rámci elektronickej komunikácie, alebo DDoS útoky, čiže koordinované akcie s cieľom zámerne znefunkčniť webové stránky, servery alebo online služby.

Odkazom spoločnej pracovnej skupiny EÚ a NATO je, že je potrebné sa naďalej zameriavať na vzdelávanie a výcvik hlavne v oblastiach, ako je ochrana pred útokmi "sociálneho inžinierstva", ku ktorým patrí napríklad phishing. Komisia v tejto súvislosti zdôraznila, že aj vládni úradníci z členských krajín EÚ a ich priemyselní partneri musia v tejto oblasti spolupracovať a zdieľať informácie o hrozbách z kybernetického priestoru.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články