Utorok30. apríl 2024, meniny má Anastázia, zajtra

Česi sa pripravujú na ebolu, Obama sľúbil razantnejšie kroky v USA

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

PRAHA - Česká republika zavedie od budúceho týždňa v súvislosti s epidémiou eboly v krajinách Afriky vstupné kontroly na letiskách a v priebehu niekoľkých dní aktivuje vojenskú nemocnicu v obci Těchonín pod Orlickými horami v Pardubickom kraji. Po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu o tom včera v Prahe informoval predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

Podľa jeho slov členovia rady podporili návrhy rezortu zdravotníctva na zavedenie vstupného skríningu cestujúcich z lietadiel a zabezpečenie aktivácie Centra biologickej ochrany Těchonín. Správu priniesla spravodajská televízia ČT24. Spomínané armádne zariadenie v Pardubickom kraji je aj v európskom kontexte unikátne a využíva sa na karanténu vojakov pri návrate z medzinárodných misií.

Centrum vzniklo ako reakcia na teroristické útoky z 11. septembra 2001, pričom sa do neho postupne investovali takmer dve miliardy Kč. Trvalo poskytuje prácu trom desiatkam zdravotníkov, ktorí majú na starosti špeciálne laboratóriá s najvyšším stupňom ochrany. V zariadení je deväť lôžok jednotky intenzívnej starostlivosti a 20 lôžok pre štandardnú starostlivosť, ktorých počet sa môže zvýšiť o desať ďalších.

Všetky oddelenia centra sú zabezpečené proti šíreniu infekcie, a to na najvyšší možný stupeň. Na streche zariadenia je helioport. Hlavný hygienik ČR Vladimír Valenta vydá na základe včerajšieho rozhodnutia kompetentných v pondelok zvláštne opatrenie, v zmysle ktorého budú všetci cestujúci smerujúci na medzinárodné letisko v českej metropole povinní vyplňovať špeciálny dotazník. V tzv. príletovej karte musia uviesť základné informácie o svojej osobe, o pohybe v ostatných 42 dňoch (čo je dvojnásobok inkubačnej doby v prípade eboly), ako aj plánovaný pohyb v nasledujúcich 42 dňoch na území ČR.

Ak bude medzi pasažiermi cudzinec, ktorý v priebehu ostatných 42 dní navštívil západnú Afriku, podrobí sa priamo na letisku zdravotnému vyšetreniu, pri ktorom mu zmerajú teplotu a absolvuje rozhovor, prostredníctvom ktorého by mal sa s epidemiológom podeliť o svoju cestovateľskú anamnézu a kontakty.

Premiér pripomenul, že z Prahy ani do Prahy sa priamo do alebo z krajín najviac zasiahnutých ebolou nelieta. Do ČR však môžu aj zo zasiahnutej oblasti zamieriť ľudia, ktorí absolvujú prestup. Cieľom prijatých opatrení je poskytnúť zdravotníkom i hygienikom maximum informácií a byť pripravený na čo najrýchlejšiu reakciu na prípadné podozrivé prípady, vyplynulo zo Sobotkových slov.

Obama prisľúbil razantnejšiu reakciu vlády na obavy z eboly v USA

Prezident Barack Obama v stredu vyhlásil, že jeho vláda bude oveľa razantnejšie reagovať na prípady eboly v Spojených štátoch a varoval, že v ére častého cestovania by sa táto choroba mohla globálne rozšíriť, ak svet nebude reagoval na súčasnú epidémiu v západnej Afrike.

Informoval tiež, že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vyšle "tím rýchlej reakcie" do akejkoľvek nemocnice, v ktorej sa vyskytne nový prípad smrtiacej eboly. Podľa jeho slov by mal doraziť takýto tím z CDC na miesto do 24 hodín a pomáhať miestnej nemocnici krok za krokom s tým, čo treba urobiť.

Po približne dvojhodinovom stretnutí svojej vlády Obama zdôraznil, že pravdepodobnosť vzniku epidémie eboly v USA je "veľmi, veľmi malá", "nie je to ako chrípka, neprenáša sa to vzduchom", medzinárodné spoločenstvo však musí výraznejšie pomôcť africkým krajinám, kde vypukla jej epidémia. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Prezident sa pokúsil upokojiť obavy a strach Američanov po nakazení sa druhej zdravotnej sestry, ktorá sa starala o pacienta s ebolou v nemocnici v Dallase. Pacient minulý týždeň zomrel. Amber Joy Vinsonovú v stredu previezli z Presbyteriánskej nemocnice v Dallase do Univerzitnej nemocnice Emory v Atlante, ktorá je jednou zo štyroch nemocníc v USA so špeciálnou izoláciou pre pacientov s ebolou.

Iný pacient s ebolou liečený v nemocnici v Atlante, americký lekár, ktorý pracuje pre Svetovú zdravotnícku organizáciu v Sierre Leone, vydal v stredu po oznámení o nakazení druhej sestry v Texase, vyhlásenie. Uviedol v ňom, že sa zotavuje a chce, aby verejnosť vedela, že hoci je ebola vážne ochorenie, je možné sa z nej plne zotaviť a vrátiť do aktívneho života. Ide o jedného z troch amerických humanitárnych pracovníkov, ktorých priviezli do nemocnice v Atlante zo západnej Afriky. Zvyšní dvaja sa už zotavili z choroby.

Riaditeľ CDC Tom Frieden v stredu uviedol, že zdravotný stav prvej texaskej nakazenej sestry - Niny Phamovej - sa zlepšuje. Obe sestry sa starali o toho istého libérijského pacienta s ebolou, ktorý zomrel. 

Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu John Boehner povedal, že Obama by mal zvážiť dočasný zákaz cestovania do USA zo západoafrických krajín, kde je epidémia eboly i ďalšie opatrenia, pretože sa množia pochybnosti o bezpečnosti "nášho" systému leteckej dopravy.

Obama v stredu hovoril telefonicky s britským premiérom Davidom Cameronom, francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a talianskym premiérom Matteom Renzim. Obama im zdôraznil, že svet musí poskytnúť na riešenie epidémie financie a potrebných ľudí, pretože je to "ľudská tragédia, ale aj hrozba medzinárodnej bezpečnosti". V podobnom zmysle hovoril v utorok s japonským premiérom Šinzom Abem.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu