Piatok5. december 2025, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

SaS považuje výroky Roberta Kaliňáka o Špecializovanom trestnom súde za nehorázne

SaS nesúhlasí s prípadným zrušením Špecializovaného trestného súdu (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Opozičná SaS považuje výroky ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) k Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS) v súvislosti s prípadom Daniela Bombica za nehorázne. Obáva sa zrušenia súdu. Vyplýva to z vyjadrení poslancov Národnej rady (NR) SR Márie Kolíkovej a Ondreja Dostála (obaja SaS) na pondelkovej tlačovej konferencii.

„Návrh zákona sme zatiaľ takýto žiadny nevideli. To je pravda. Treba to však vnímať naozaj veľmi veľmi pozorne, pretože vieme, že úvahy na začiatku tejto vlády boli zrušiť aj ŠTS,“ poznamenala Kolíková.

Upozornila pritom na zrušenie viacerých inštitúcií, ako Národnej kriminálnej agentúry či špeciálnej prokuratúry. Myslí si, že koalícia sa pri tom opierala o klamstvá. V tejto súvislosti poukázala na to, že Daniela B. vzal do väzby Najvyšší súd, nie ŠTS. „Je zjavné, tak ako to bolo pri hanebnej novele trestných kódexov, že tu poslúžia akékoľvek klamstvá na to, aby sa likvidovali inštitúcie, ktoré sú spôsobilé stíhať korupciu efektívne,“ dodala.

Mária Kolíková
Zobraziť galériu (3)
Mária Kolíková  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Dostál v súvislosti s tvrdeniami Kaliňáka hovoril o možnom porušení ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. „V slušnej krajine by sa nemohlo stať, že minister, ktorého advokátska kancelária zastupuje stíhaného a už obžalovaného extrémistu, bude verejne vyvíjať tlak na súd, ktorý rozhoduje o jeho klientovi, a tým vlastne zneužívať svoje postavenie v prospech svojho osobného záujmu v prospech svojho klienta,“ podotkol.

Ondrej Dostál
Zobraziť galériu (3)
Ondrej Dostál  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Ani opoziční kresťanskí demokrati by nesúhlasili s možným rušením ŠTS. Nevidia na to dôvod. Uviedol to podpredseda opozičného KDH Viliam Karas novinárom v NR SR. Kritizoval aj vyjadrenie Kaliňáka. Považuje za neprípustné, aby člen vlády zaútočil na nezávislú inštitúciu súdnej moci, osobitne v prípade, keď jeho advokátska kancelária zastupuje danú osobu. „Ide o prekročenie červenej čiary,“ dodal.

Kaliňák sa v televíznej diskusnej relácii vyjadril k väzbe Daniela Bombica, ktorý je obžalovaný z extrémistickej trestnej činnosti. Myslí si, že nemá byť väzobne stíhaný. Jeho pobyt vo väzbe považuje za jeden z najškandalóznejších prípadov od konca vlády Eduarda Hegera. V tejto súvislosti hovoril o porušovaní rozhodnutí zo strany ŠTS. Upozorňoval na možné rozhodovanie pod tlakom médií. Myslí si, že sa preto treba zamyslieť, či je ŠTS produktívnou zložkou justičného systému.

Kaliňák kritizoval rozhodnutia ŠTS, súd na vyjadrenia politikov nereaguje

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) kritizoval počas nedeľnej (28. 9.) diskusnej relácie Politika 24 na Joj 24 rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Spochybnil opodstatnenosť existencie tejto špecializovanej súdnej inštancie. Zo súdu uviedli, že ŠTS nebude reagovať na vyjadrenia politikov.

Kaliňák podrobil kritike rozhodnutia súdu o väzbe Daniela Bombica, ktorý čelí obžalobe z extrémistickej trestnej činnosti. Väzobné stíhanie považuje minister za škandalózne. Súd podľa neho podlieha tlaku médií. „Je treba zamyslieť sa nad tým, či je vôbec produktívnou zložkou justičného systému,“ povedal Kaliňák v diskusnej relácii.

„Špecializovaný trestný súd sa k vyjadreniam politikov vyjadrovať nebude,“ uviedol súd vo svojom stanovisku.

Viac o téme: Robert KaliňákSaSŠpecializovaný trestný súd (ŠTS)
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu