BRATISLAVA - Pred bránami spoločnosti Volkswagen Slovakia vládol pokoj – až kým jeden zo zamestnancov nezvesil dúhovú vlajku, ktorá bola vyvesená pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, bifóbii a transfóbii. Tento krok, ktorým chcel vyjadriť nesúhlas s vyvesením symbolu LGBTI komunity pred závodom, mu však zmenil život. Doslova. Dostal hodinovú výpoveď.
Volkswagen chcel 17. Mája vyvesením dúhovej vlajky vyjadriť podporu diverzite a rešpektu voči všetkým ľuďom bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, bifóbii a transfóbii. No nie každý zamestnanec sa s týmto postojom stotožnil.
Petrovi Janekovi, robotníkovi vo výrobe, sa to nepáčilo natoľko, že vlajku fyzicky odstránil. Podľa firmy sa tak nestalo prvýkrát – ide vraj už o druhý incident, pričom ten prvý sa ešte minulý rok riešil len dohovorom. Tentoraz však prišla rýchla reakcia: hodinová výpoveď za porušenie interných pravidiel a zákonných predpisov.
"Vo všeobecnosti platí, že spoločnosť Volkswagen Slovakia má jasne písomne nastavené hodnoty a etické zásady. Ku všetkým ľuďom pristupujeme s rešpektom bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo iné zákonom chránené charakteristiky, ako je etnický alebo sociálny pôvod, farba pleti, pohlavia, náboženstva a podobne," uviedla firma vo svojom stanovisku pre Denník N.
Dotknutý zamestnanec uviedol, že svojím konaním vyjadril nesúhlas s vyvesením dúhovej vlajky pred podnikom, v ktorom pracuje. Tvrdí, že nemá nič proti homosexuálom, avšak nesúhlasí s tzv. politickou LGBTI ideológiou.
Janek uviedol, že dúhovú vlajku zvesil „šetrným spôsobom“ a nijako ju nepoškodil. Jeho konanie však zaznamenali bezpečnostné kamery, po čom zakročila súkromná bezpečnostná služba. Janek sa následne pokúsil vlajku odhodiť na strom, aby sa k nej pracovníci SBS nedostali. Neskôr s ním spísali záznam o incidente, ktorý podľa vlastných slov odmietol podpísať, keďže v ňom bolo uvedené, že vlajku odcudzil – čo zásadne popiera.
Europoslanci poslali generálnemu riaditeľovi otvorený list
Za pracovníka sa postavili europoslanci za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha a Erik Kaliňák, ktorí vedenie Volkswagenu vyzvali na osobné stretnutie. V otvorenom liste generálnemu riaditeľovi firmy žiadajú „kultivované a obojstranne prijateľné riešenie situácie“. „Pán Janek možno mohol použiť iné spôsoby ako dať najavo svoj politický nesúhlas s tým, že aj v jeho mene firma demonštruje svoj postoj k LGBTI ideológii a mohol na to využiť kanály firemnej komunikácie.
Sme však toho názoru, že to bola v prvom rade firma, ktorá nepostupovala správne, a to nielen v prípade umiestnenia sporného symbolu „v mene všetkých zamestnancov“, keď to zjavne nebolo v mene všetkých zamestnancov, ale predovšetkým tým, že voči pánovi Janekovi použila absolútne neadekvátnu sankciu – hodinovú výpoveď,“ píšu europoslanci v liste.