BRATISLAVA - Slovensko v pondelok zasiahli silné búrky sprevádzané prívalovými dažďami a silným vetrom. Na východe krajiny spôsobili rozsiahle povodne a vo viacerých obciach museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Na západnom Slovensku sprevádzal búrky silný vietor. Zábery po pondelkovom a nočnom vyčíňaní počasia sú priam apokalyptické.
Aktualizované 12:10 V 18 obciach boli vyhlásenné II. a III. stupne povodňovej aktivity (SPA)
Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR eviduje ako najviac zasiahnutý povodňami Prešovský a Banskobystrický kraj V okresoch Prešov, Bardejov a Kežmarok vyhlásili III. SPA z dôvodu prívalovej povodne starostovia obcí Brežany (kde bola následne starostom obce vyhlásená aj mimoriadna situácia, Malý Šariš, Žipov, Hrabkov, Ondrašovce, Bajerov, Hervartov, Župčany a Krížovany.
"Starosta obce Ihľany vyhlásil (okres Kežmarok) mimoriadnu situáciu z dôvodu prívalovej povodne, ktorá spôsobila zaplavenie miestnych komunikácií, lesných ciest, záhrad a pivníc," informovala Tlačový odbor MV SR. Dodáva, že v obci Gerlachov v okrese Bardejov a obci Rokycany boli po upokojení situácie a vykonaní záchranných prác dňa odvolané III. SPA. V oboch obciach zostali vyhlásené II. SPA.
Druhý stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený aj v obci Jurské v okrese Prešov. V okresoch Revúca a Banská Bystrica došlo k obdobnej situácii. Po vykonaní prvotných záchranných prác boli odvolané III. SPA a ponechané II. SPA v meste Revúca, obci Lubeník a v obci Mokrá Lúka. V obci Hrochoť a v obci Sebedín-Bečov starostovia vyhlásili III. stupeň povodňovej aktivity, ktorý trvá.
„Máme tu opäť búrkovú sezónu, ktorá so sebou prináša aj takéto bleskové povodne. Rád by som sa poďakoval všetkým zasahujúcim zložkám, dobrovoľným a štátnym hasičom, ale aj obyvateľom obcí za pomoc pri záchranných prácach. Čoraz extrémnejšie výkyvy počasia testujú našu pripravenosť, preto robíme maximum, aby sme v týchto skúškach obstáli,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Záchranné práce zahŕňali najmä odčerpávanie vody a nánosov z pivníc a domov, odstraňovanie nánosov bahna a kameňov z ciest a miestnych komunikácií, čistenie rigolov a uvoľňovanie hatí z konárov. Na tieto záchranné práce boli nasadené najmä kapacity obcí – dobrovoľní hasiči a obyvatelia. V mnohých prípadoch zasahovali aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru.
Slovensko zasiahli prívalové povodne a búrky
Na Slovensku udreli v pondelok silné búrky. Tie popoludňajšie sprevádzal na východe Slovenska hustý dážď, silný vietor a na niektorých miestach aj krúpy. Prívalová povodeň spôsobovala výrazné problémy, pričom vo viacerých obciach museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Večer sa presunuli búrky skôr na západ Slovenska, kde síce boli búrky intenzívne, no s menšími škodami. Celkovo za včerajší deň udrelo viac ako 20-tisíc bleskov.
Ako informoval Slovenský hydormeteorologický ústav (SHMÚ), počas pondelkového popoludnia intenzívne búrky zasiahli najmä povodie horného Hrona a Popradu. "V západnej časti Poľany a Levočských vrchov boli zaznamenané krátkodobé úhrny zrážok od 80 do 120 mm. Takto vysoké zrážkové úhrny nie sú zvyčajné a takmer s určitosťou predstavujú riziko vzniku okamžitej hydrologickej odozvy a povodňových javov, obzvlášť na a v blízkosti menších tokov, čo sme v dotknutých lokalitách aj pozorovali," uvádzajú meteorológovia. Počas noci prešiel od juhozápadu kompaktnejší systém prehánok a búrok najmä severnou polovicou územia, zrážky ale boli nižšej intenzity.
Zatopený Prešov a okolité obce
V pondelok popoludní došlo vplyvom silnej búrky k zatopeniu vo viacerých častiach mesta Prešov, informoval Dobrovoľný hasičský zbor mesta Prešov. Mesto vyhlásilo, že situáciu má pod kontrolou s tým, že v teréne zasahovali dobrovoľní aj štátni hasiči, rovnako ako príslušníci Mestskej polície. Odčerpávali vodu a monitorujú najviac zasiahnuté lokality ako Mirka Nešpora, ulice Terchovská, Za Kalváriou či Bajkalská. "Spoločnosť MP Kanal service zabezpečuje čistenie uličných vpustí a kanalizácie," informovalo mesto. Podľa iMetea v meste spadlo od 35 do 45 mm zrážok.
Jedny z najsilnejších búrok sa odohrali v okolí Prešova, kde spadlo pri búrkach od 40 až do 70 mm zrážok. Najviac zasiahnuté sú obce Križovany, Žipov a Rokycany, kde podľa dát spadlo od 70 do 80 mm zrážok. V Malom Šariši malo spadnúť až 63 mm, v Župčanoch 52 mm zrážok. Smerom k západu boli zrážky slabšie, ale stále výdatné. Intenzívne zrážky spôsobili problémy a vytopili niekoľko obcí. Voda sa liala ulicami aj v obci Ondrašovce.
V obci Fintice sprevádzali búrky aj krúpy. Niektoré boli veľké ako vlašské orechy.
Nadšenci, ktorí sledujú počasie na východnom Slovensku, uviedli, že výrazné zrážkové úhrny a bleskové povodne západne od Prešova zapríčinil jav zvaný ako train effect, pri ktorom dochádza k postupu viacerých konvektívnych buniek jednou oblasťou za sebou. "Táto situácia nebola výnimočná intenzitou ale rozsahom. Pás obnovujúcej sa konvekcie sa pomaly propagoval smerom na juh, pričom generoval veľké množstvo zrážok v páse od Jarovníc až za Rokycany, čo predstavuje zhruba plochu 20x15 km s úhrnmi zrážok prevažne nad 40 mm za 2 hodiny. Lokálne sa ale vyskytovali aj vyššie úhrny, napríklad v Krížovanoch spadlo za 3 hodiny vyše 70 mm," informoval Meteo Východ.
V Rokycanoch vyhlásili mimoriadnu situáciu
V obci Rokycany v okrese Prešov vyhlásili v pondelok po popoludňajšej búrke mimoriadnu situáciu. Informovala o tom starosta obce Róbert Šoltis s tým, že približne desať domov v miestnej osade je aktuálne neobývateľných. „Skúšame teraz vyriešiť ubytovanie, suché oblečenie a aj nejakú vodu, tiež musíme uvoľniť mosty, keďže sú zatarasené a hlásia ďalší dážď. Bola to naozaj dosť veľká voda, prehnala sa osadou, ale aj ďalšou časťou našej obce,“ priblížil starosta.
Voda podľa miestnych splavila aj niekoľko áut. „Všetko máme zaplavené, švagrinej zobralo aj auto, nemáme kde spať, všetko nám vzala voda, aj mne museli pomáhať, aby som sa z domu dostala. Bolo to veľmi rýchle, asi hodinu to trvalo, začalo to okolo 19.00 h, voda sa valila zhora celou ulicou,“ priblížila miestna obyvateľka Monika Gaborová. Miestny dobrovoľný hasič doplnil, že v osade zaplavilo viacero domov. „Vyťahovali sme aj rómskych občanov, ktorí boli uviaznutí vnútri, zranení ale neboli,“ dodal.
Apokalypsa v ďalších obciach v okrese Prešov
Intenzívne pondelkové popoludňajšie zrážky zasiahli aj obec Brežany, kde starosta obce vyhlásil najvyšší - tretí stupeň povodňovej aktivity. Voda sa valila ulicami aj do dvorov rodinných domov.
Prívalová povodeň v Brežanoch s vysokou pravdepodobnosťou spôsobila veľké škody.
Obec Brežany sa poďakovala všetkým, ktorí pomáhali pri záchranných prácach a zverejnila zábery zo zatopených ulíc.
Zasiahnuté sú aj obce Hrabkov, Ondrašovce, Žipov, Križovany a Bajerov v okrese Prešov. Starostovia všetkých spomenutých obcí vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Polícia hlásila po búrkach obmedzenú prejazdnosť z dôvodu intenzívnych zrážok.
Vo vode plávali chladničky aj odpad
Výdatné zrážky zaznamenala aj obec Jarovnice v okrese Sabinov, v ktorej sa nachádza najväčšia rómska komunita, informuje iMeteo.sk. Jarovnice ležia v údoli Malej Svinky, pričom tento tok sa po výdatných dažďoch zvykne rozvodniť a potom berie všetok odpad, ktorí ľudia zanechajú na brehoch. Vo vode sa tentoraz plavili chladničky, skrinky a takmer všetok odpad.
Narušená vozovka na Spiši
Polícia upozornila na narušenú vozovku v časti obce Mlynky na Spiši. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach ešte v noci na sociálnej sieti informovalo, že v pondelok (2. 6.) došlo na ceste druhej triedy v lokalite Rakovec v smere od Spišskej Novej Vsi k podmytiu vozovky v dôsledku búrky.
Pred jednou z chát sa zosunula pôda, v dôsledku čoho je vozovka výrazne narušená. "Situácia si pravdepodobne vyžiada dočasnú uzáveru a zriadenie obchádzky. Ak týmto úsekom potrebujete prejsť, zvýšte opatrnosť alebo zvoľte alternatívnu trasu," uviedla polícia.
Ako v utorok dopoludnia informovala polícia, na miesto zosuvu dnes dorazili pracovníci s technikou a pustili sa do opravy. "Podľa správcu cesty nedošlo k poškodeniu vozovky. Odtrhla sa iba nespevnená krajnica, ktorú dnes dosypú, spevnia lomovým kameňom a následne zhutnia drveným asfaltom," priblížila košická krajská polícia s tým, že ak nenastanú komplikácie, oprava bude ukončená ešte dnes a cesta opäť plne prejazdná.
Hasiči zasahovali na východe na viacerých miestach
Hasiči zasahovali v súvislosti s počasím počas pondelňajšieho (2. 6.) večera a utorňajšieho rána v Prešovskom a Košickom kraji na viacerých miestach. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Miroslava Knišová, profesionálni a dobrovoľní hasiči zasahovali v Prešovskom kraji celkom 17-krát.
Hasiči zo stanice Prešov a Sabinov zasahovali päťkrát, z Humenného a Medzilaboriec dvakrát a jeden výjazd mali hasiči zo Svidníka. Po jednom výjazde mali členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí Prešov, Župčany, Šarišské Michaľany, Hendrichovce, Rokycany, Sedlice, Kojatice, Chmiňany a Nová Ľubovňa. „Išlo o čerpanie vody z pivníc rodinných domov, odstraňovanie popadaných stromov, uvoľňovanie priepustov a monitoring vodných tokov,“ uviedla Knišová. Celkom zasahovalo 25 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 51 členov dobrovoľných hasičských zborov a bolo nasadených 28 kusov hasičskej techniky.
„Od včerajšieho do dnešného rána evidujeme v Košickom kraji štyri výjazdy príslušníkov Hasičského a záchranného zboru súvisiacich s veterným a daždivým počasím. Všetky výjazdy súviseli s popadanými stromami na vozovke. Najviac - dva výjazdy - evidujeme v Rožňavskom okrese, po jednom prípade výjazdu v okrese Košice-okolie a Michalovce,“ doplnil hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach Jozef Bálint.
Večerné a nočné búrky na západe Slovenska
Ako informoval portál o počasí iMeteo.sk, k výraznejšiemu rozvoju búrok začalo dochádzať v oblasti Podunajskej nížiny, kde sa jednotlivé búrkové bunky začali zhlukovať do výraznejšieho systému. Prvé silné búrky sme zaznamenali v okolí Šale a Galanty, kde mal byť vietor najsilnejší a poryv vetra dosiahol 82 km/h. "Po včerajšej silnej búrke evidujeme viacero popadaných stromov v rôznych častiach mesta. Momentálne mapujeme všetky postihnuté lokality a v spolupráci s technickými službami postupne zabezpečujeme ich odstránenie," informoval v utorok ráno primátor Galany Peter Kolek.
Výraznejšie búrky sa však tvorili aj za Trnavou a postupne sa na celom Považí vyskytol silnejší vietor s nárazmi od 40 do 60 km/h. Najsilnejši vietor v tejto oblasti zasiahol obec Červeník, kde poryv vetra dosiahol 64 km/h.
Okrem vetra boli búrky sprevádzané aj výdatným lejakom. Ten priniesol do severozápadnej polovice Slovenska úhrny od 10 do 30 mm zrážok. Najvýdatnejšie napršalo počas búrky v Nitre, kde v severných častiach mesta spadlo od 30 do 40 mm zrážok. Pod vodou je aj frekventovaná mestská časť Nitry - Klokočina.
Vodiči v utorok ráno hlásili Medzi Golianovom a Veľkým Lapášom v okrese Nitra na na ceste asi 10-15 cm blata a vyzývali k opatrnosti.