BRATISLAVA - Víkendové politické diskusie sú zatiaľ ešte stále realitou a príležitosť vystúpiť využil aj predseda vlády Robert Fico (Smer-SSD). Ten sa v štúdiu zamýšľal aj nad aktuálnym stavom liberálnej demokracie. Sám skonštatoval, že sa treba zamyslieť nad súčasným systémom na Slovensku, kde je podľa jeho názoru na Slovensku príliš vysoké množstvo politických strán. Zrak pri tejto debate uprel aj na Čínu či Vietnam, kde sa vraj aj "dokončí to, čo sa naplánuje".
Fico sa vyjadril k mnohým aktuálnym otázkam v rozhovore v relácii Sobotné dialógy pre verejnoprávnu STVR.
Fico tiež v relácii potvrdil, že Slovensko neplánuje na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia vo švajčiarskej Ženeve podporiť takzvanú pandemickú dohodu. Zároveň na ňom chce žiadať, aby sa dohoda neprijímala takzvaný globálnym súhlasom, ale aby sa o nej hlasovalo. Vláda o tom mala v piatok (16. 5.) rozhodnúť per rollam.
Liberalizmus zlyhal, pozitíva vidí v Číne a vo Vietname
"Liberalizmus a predstava liberálnej demokracie úplne zlyhala, je neefektívna a my musíme rozmýšľať, ako zefektívniť demokratické spôsoby riadenia štátu," povedal na úvod relácie premiér o jeho pohľadu na stav slovenskej demokracie. V tomto smere posielal chvály skôr na krajiny na východe ako Čína a Vietnam. "Oni si naplánujú veci a potom ich aj napĺňajú. My si môžeme plánovať, čo chceme, ale u nás sa každé štyri roky preruší kontinuita, keď príde nová vláda," vysvetľoval za mikrofónom Fico.
Podľa premiéra je na Slovensku problémom existencia vyše 100 politických strán. "Ako zúžiť okruh strán na tie, ktoré sú štandardné?" pýtal sa premiér.
Atentátnik je podľa Fica produktom opozície
Premiér okrem iného v záverečných častiach relácie načrel aj do témy atentátu na jeho osobu v Handlovej. Podľa jeho slov je atentátnik produktom opozície a niektorých médií a vraj už teraz kreuujú ďalšieho.
Premiér odmieta sankcie voči Rusku
Premiér odmieta sankcie voči Rusku, ktoré by poškodzovali Slovensko, preto by prípadné referendum o neuplatňovaní sankcií podporil. Deklaruje, že s prezidentom SR Petrom Pellegrinim má „normálne“ vzťahy. V otázke prešetrovania pandémie Fico naďalej stojí za splnomocnencom vlády Petrom Kotlárom. Fico sa vrátil aj k návšteve Moskvy, kde podľa jeho slov hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o otázke prímeria, ako aj o tom, ako môžu ostatné krajiny prispieť k mieru. Myslí si, že na vyriešenie sú kľúčové rokovania Putina a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Putin má podľa neho absolútnu podporu verejnosti v Rusku.
„Sankcie sú ako mor a ja odmietam sankčnú politiku,“ vyhlásil s tým, že sankcie skôr poškodili Európu. Rusko sa podľa neho uvaleným sankciám rýchlo prispôsobilo. Odmieta návrhy na nový masívny sankčný balík práve v čase, keď sa rokuje o mieri. Na odmietnutie sankcií Fico podľa svojich slov nepotrebuje referendum, ale ak by sa vyhlásilo, podporí ho. Ak sa objavia sankcie, ktoré by poškodzovali Slovensko, bude ich vetovať. S prezidentom má Fico „veľmi dobrú neformálnu komunikáciu“, informoval ho aj o stretnutiach, ktoré mal v Rusku. Zopakoval, že Pellegrini bol zvolený aj vďaka Smeru-SD, no rešpektuje jeho nezávislé postavenie.
Premiér chváli autokratické režimy, reaguje Šimečka
Na vystúpenie premiéra v rozhlase už reaguje aj opozícia na čele s Progresívnym Slovenskom. Michal Šimečka je znepokojený z toho, že predseda vlády podľa jeho slov "chváli autokratické režimy". "To sú neuveriteľné vyjadrenia od premiéra členskej krajiny EÚ. Robert Fico vyplakáva, vraj ho neférovo obviňujeme, že ťahá Slovensko preč z Európy a demontuje demokraciu. A potom sa takto sám prizná v priamom prenose," tvrdí Šimečka.
Jediný, kto vie zabezpečiť rýchlu výstavbu reaktora, sú USA
Pri posudzovaní pomeru ceny, kvality a bezpečnosti by pri výbere dodávateľa výstavby nového jadrového reaktora zvíťazilo Rusko, no vzhľadom na politickú situáciu by sa táto voľba nedala zrealizovať. Preto jediný, kto v súčasnosti dokáže zabezpečiť rýchlu výstavbu nového jadrového reaktora, sú USA. V súvislosti s nedávnym rokovaním so zástupcami spoločnosti Westinghouse to v sobotu v relácii STVR Sobotné dialógy povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).
„Urobíte si zoznam, priorita, poviete si, kvalita, cena, bezpečnosť, viete, kto vyhrá? Vyhrá Ruská federácia,“ uviedol Fico. „Keby sme pristúpili k takémuto rozhodnutiu, tak by nám v tom zabránili, nepochybne nám v tom zabránili. Musíme hľadať iného partnera. Myslíme si, že jediný, kto je dnes schopný doručiť výsledok v podobe rýchlej výstavby takéhoto bloku, jediný v tomto okamihu, sú Spojené štáty americké,“ dodal premiér.
Premiér kritizoval zámer EÚ zakázať dodávky do jadrových elektrární z Ruska
I keď o dodávateľovi ani o spôsobe financovania zatiaľ vláda nerozhodla, podľa predsedu vlády by mohlo ísť o tlakovodný jadrový reaktor AP1000 spoločnosti Westinghouse Electric s výkonom 1250 megawattov. Podľa premiéra by mohli byť lídrom projektu za viac ako desať miliárd eur Spojené štáty, ktoré by v optimálnom prípade spolupracovali na výstavbe aj s ďalšími krajinami so skúsenosťou v oblasti jadrových technológií, ako sú Francúzsko, Južná Kórea a po ukončení konfliktu na Ukrajine aj Rusko.
Premiér kritizoval zámer Európskej únie zakázať dodávky zemného plynu, ropy a paliva do jadrových elektrární z Ruska. „Zatiaľ je na stole iba stratégia Európskej komisie, ktorú ja označujem za stratégiu, ktorá je ideologická, politická, škodlivá pre konkurencieschopnosť Európskej únie, a bude zvyšovať ceny energií,“ upozornil Fico. Predseda vlády chce koordinovať postoje k navrhovaným obmedzeniam s ďalšími krajinami, ktoré dovážajú ruské palivá. Okrem iného upozornil na platnú zmluvu Slovenska s ruským Gazpromom, ktorá predpokladá platby za plyn až do roku 2035 aj v prípade, že ho Slovensko nebude odoberať.