Piatok20. jún 2025, meniny má Valéria, zajtra Alojz

AKTUÁLNE Rada STVR rozhodla o tom, kto bude viesť verejnoprávne médium

Súboj o post šéfa STVR začal. Zobraziť galériu (3)
Súboj o post šéfa STVR začal. (Zdroj: TASR/Martin Baumann, Peter Frolo, STVR)

BRATISLAVA - Novou generálnou riaditeľkou (GR) STVR sa stala Martina Flašíková. Po vypočutí kandidátov o tom voľbou na svojom pondelkovom rokovaní rozhodla Rada STVR, majúca podľa aktuálnej legislatívy zákonnú kompetenciu voliť a odvolávať šéfa telerozhlasu.

Aktualizované 16:16 - Flašíková získala sedem hlasov, dva hlasy dostal od členov rady Igor Slanina. „Dekrét novej generálnej riaditeľke odovzdáme v utorok (13. 5.) v priestoroch kreatívneho centra STVR v Bratislave,“ informoval predseda rady Jozef Krošlák. Počas pondelkového rokovania sa okrem zvolenej kandidátky so svojimi projektami riadenia a rozvoja STVR predstavili ďalší štyria kandidáti - Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina. Kandidáti mali v rámci vypočutia maximálne 30 minút na prezentáciu projektov, rovnako maximálne polhodina bola vyhradená na následné otázky rady.

Flašíková v súčasnosti pracuje ako šéfka televíznej sekcie STVR, vo verejnoprávnej televízii pracovala už v minulosti, v rámci kariéry v audiovizuálnom prostredí sa tiež venovala producentskej činnosti. Vo svojom projekte chce zachovať súčasné programové služby, chce však zefektívniť a zdynamizovať programovú a spravodajskú ponuku, zvýšiť podiel detskej tvorby vo vysielaní aj prostredníctvom nového rodinného seriálu. V rámci nástrojov financovania STVR mieni zriadiť špecializovaný útvar pre grantové výzvy z eurofondov. Jej zámerom je prepojiť STVR s TASR a vytvoriť národné spravodajské centrum.

Vypočutie bolo možné sledovať prostredníctvom online prenosu, členovia rady napokon schválili aj prítomnosť poslancov Národnej rady, ktorí však nemali právomoc interaktívne vstupovať do procesu vypočutia. Proti vylúčeniu fyzickej prítomnosti verejnosti na híringu protestovala opozícia, rada argumentovala, že zabezpečením audiovizuálneho online prenosu je naplnená zákonná požiadavka na sprístupnenie vypočutia pre verejnosť. Výberové konanie na post GR súviselo so zmenou zákona, ktorým sa od vlani dovtedajšia RTVS zmenila na STVR a skončil sa zároveň mandát GR Ľuboša Machaja. Aktuálne znenie zákona zároveň dáva rade právomoc voliť a odvolávať riaditeľa.

Rezort kultúry verí, že STVR bude pod vedením Flašíkovej nezávislé a transparentné médium

Ministerstvo kultúry (MK) SR verí, že pod vedením novej generálnej riaditeľky STVR Martiny Flašíkovej sa verejnoprávne médium stane nezávislým a transparentným. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie MK SR Petra Bačinská.

„Ministerstvo kultúry vníma zmeny v riadení STVR ako príležitosť posilniť dôveru verejnosti v objektívne, profesionálne a zodpovedné vysielanie,“ skonštatovala Bačinská. Poznamenala, že rezort kultúry bude aj naďalej podporovať kroky smerujúce k posilneniu transparentnosti a k tomu, aby STVR plnila svoje poslanie v prospech celej spoločnosti.

Novou generálnou riaditeľkou STVR sa stala Martina Flašíková. Po vypočutí kandidátov o tom tajnou voľbou na svojom pondelkovom rokovaní rozhodla Rada STVR, majúca podľa aktuálnej legislatívy zákonnú kompetenciu voliť a odvolávať šéfa telerozhlasu.

Flašíková získala sedem hlasov, dva hlasy dostal od členov rady Igor Slanina. „Dekrét novej generálnej riaditeľke odovzdáme v utorok (13. 5.) v priestoroch kreatívneho centra STVR v Bratislave,“ informoval predseda rady Jozef Krošlák. V rámci híringu predstavili svoje projekty riadenia a rozvoja STVR celkovo piati kandidáti.

Zvolenie Martiny Flašíkovej je podľa hnutia Slovensko zlá správa pre objektívnosť

Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií. Konštatuje to vo svojom stanovisku, ktoré poskytol jeho hovorca Matúš Bystriansky.

Za „škandalózny“ považuje hnutie aj spôsob výberu nového riaditeľa STVR. Kritizuje, že verejnosti nebolo dovolené klásť kandidátom otázky. Pripomína tiež, že nová riaditeľka je dcérou Fedora Flašíka, ktorý založil médium eReport, ktoré je nekritickým voči vláde. „Vybrať práve Flašíkovu dcéru za šéfku rozhlasu a televízie je určite obrovské riziko, že čoskoro to bude len obyčajná jedna vládna propaganda,“ odkázal líder hnutia Slovensko Igor Matovič.

Novou generálnou riaditeľkou STVR sa stala Martina Flašíková. Po vypočutí kandidátov o tom tajnou voľbou na svojom pondelkovom rokovaní rozhodla Rada STVR, majúca podľa aktuálnej legislatívy zákonnú kompetenciu voliť a odvolávať šéfa telerozhlasu.

Flašíková získala sedem hlasov, dva hlasy dostal od členov rady Igor Slanina. „Dekrét novej generálnej riaditeľke odovzdáme v utorok (13. 5.) v priestoroch kreatívneho centra STVR v Bratislave,“ informoval predseda rady Jozef Krošlák. V rámci híringu predstavili svoje projekty riadenia a rozvoja STVR celkovo piati kandidáti.

Nová GR STVR predložila kvalitný projekt, s Radou to však bude mať ťažké

Projekt zvolenej generálnej riaditeľky (GR) STVR Martiny Flašíkovej je pomerne kvalitne spracovaný, otázkou však je, ako dokáže víziu v projekte pretaviť do reality. Po pondelkovom vypočutí a voľbe GR STVR to uviedli predstaviteľky strany PS Zora Jaurová a Dana Kleinert, členky Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá.

Jaurová si myslí, že nová riaditeľka to bude mať ťažké, poukazuje na to, že aktuálny zákon dáva zvýšené právomoci Rade STVR. „Ten riaditeľ je plne závislý na Rade a vlastne nemôže byť úplne autonómny,“ uviedla. „V tejto chvíli mi neostáva nič iné len jej držať palce, aby si dokázala zachovať čo najväčšiu autonómnosť a čo najviac dokázala zo svojho modernizačného projektu presadiť,“ uviedla.

Poukázala tiež na spojenie Flašíkovej so spravodajským webom eReport. „To veľmi zotázňuje všetko to, čo sa v jej projekte dočítame o nezávislej a nestrannej profesionálnej žurnalistike,“ upozornila. Kleinert skritizovala formát verejného vypočutia, ktorý nedal možnosť na fyzickú prítomnosť verejnosti, prítomní poslanci Národnej rady SR zasa nemohli klásť otázky. „Stratili sme tak možnosť v odbornej diskusii prebrať otázky týkajúce sa vízií jednotlivých kandidátov,“ dodala.

Novou generálnou riaditeľkou STVR sa stala Martina Flašíková. Po vypočutí kandidátov o tom tajnou voľbou na svojom pondelkovom rokovaní rozhodla Rada STVR, majúca podľa aktuálnej legislatívy zákonnú kompetenciu voliť a odvolávať šéfa telerozhlasu.

Flašíková získala sedem hlasov, dva hlasy dostal od členov rady Igor Slanina. „Dekrét novej generálnej riaditeľke odovzdáme v utorok (13. 5.) v priestoroch kreatívneho centra STVR v Bratislave,“ informoval predseda rady Jozef Krošlák. V rámci híringu predstavili svoje projekty riadenia a rozvoja STVR celkovo piati kandidáti.

Pätica uchádzačov

V pondelok popoludní by mal byť známy nový generálny riaditeľ (GR) STVR. Na svojom pondelkovom rokovaní má Rada STVR od 10.00 h v programe vypočutie kandidátov a následne i voľbu GR. Oznam o programe je na webe rady. Na pozíciu generálneho riaditeľa STVR kandiduje pätica uchádzačov - Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina. Mená kandidátov zverejnila rada na svojom predchádzajúcom zasadnutí na konci apríla.

Kandidáti budú mať v rámci vypočutia maximálne 30 minút na prezentáciu projektov, rovnako maximálne polhodina je vyhradená na následné otázky rady. Vypočutie bude možné sledovať prostredníctvom online prenosu.

Výberové konanie na post GR súvisí so zmenou zákona, ktorým sa od vlani dovtedajšia RTVS zmenila na STVR a skončil sa zároveň mandát GR Ľuboša Machaja. Aktuálne znenie zákona zároveň dáva rade právomoc voliť a odvolávať riaditeľa.

Verejnosť vypočutia kandidátov na šéfa STVR nie je v pôsobnosti prokuratúry

Hovorkyňa Generálneho prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová ozrejmila, že verejné vypočutie kandidátov radou v rámci voľby generálneho riaditeľa nie je postupom orgánu verejnej správy v administratívnom konaní, teda nie je spôsobilým predmetom dozoru prokurátora. „Prokuratúra preto nedisponuje žiadnym prostriedkom dozoru, ktorým by mohla zasiahnuť do procesu verejného vypočutia kandidátov na riaditeľa Slovenskej televízie a rozhlasu,“ priblížila hovorkyňa.

Prokurátor zároveň nie je v zmysle zákona o prokuratúre oprávnený „nad rámec spôsobilého predmetu dozoru“ podávať výkladové stanoviská k právnym predpisom iným orgánom vrátane výkladu verejnosti vypočutia kandidátov. 

Generálnej prokuratúre doručili podnet na preskúmanie zákonnosti postupu Rady STVR pri zabezpečení verejnosti jej rokovania vo vzťahu k verejnému vypočutiu kandidátov na generálneho riaditeľa. O podaní podnetu informovala minulý týždeň opozičná strana SaS. Kritizuje, že iné osoby nemôžu prísť na rokovanie rady osobne a verejnosť rokovania sa realizuje iba cez online prenos. Strana preto chcela, aby GP preverila, či rada postupuje v súlade so zákonom. Rada STVR vtedy informovala, že podľa zákona o STVR nie je povinná plniť podmienku verejnosti jej zasadnutí formou fyzickej prítomnosti osôb.

Na vypočutí kandidátov budú prítomní aj poslanci NRSR

Na pondelkovom rokovaní Rady STVR, na ktorom vypočujú kandidátov na generálneho riaditeľa (GR), sa napokon zúčastnia osobne aj poslanci Národnej rady (NR) SR, členovia výboru NR SR pre kultúru a médiá Karol Farkašovský (SNS), Tomáš Szalay (SaS), Zora Jaurová a Dana Kleinert (obe PS). Ich prítomnosť schválili členovia rady ešte pred vypočutím kandidátov. O umožnenie poslancom fyzicky sa zúčastniť na híringu požiadal predsedu rady Jozefa Krošláka v piatok (9. 5.) predseda parlamentného mediálneho výboru Roman Michelko (SNS).

Člen rady Igor Gallo navrhol rozšíriť možnosť fyzickej prítomnosti aj o verejnosť. „Toto rokovanie nie je bežným rokovaním, v záujme transparentnosti by sme mali možnosť zúčastniť sa verejnosti schváliť,“ upozornil. Člen rady David Lindtner reagoval, že verejnosť môže sledovať vypočutie prostredníctvom audiovizuálneho online prenosu, čím je naplnená zákonná požiadavka. „Neviem, o čo bude toto vypočutie viac transparentné, ak tu bude niekto fyzicky prítomný, bez možnosti interaktívne vstupovať do procesu vypočutia,“ upozornil. Gallov doplňujúci návrh rada neschválila. Prvou kandidátkou, ktorá predstúpi pred radu, bude Martina Flašíková.

Hnutie Slovensko namieta voľbu šéfa STVR, považuje ju za frašku

„Ako inak by mohli kandidáti presvedčiť verejnosť o svojej nezávislosti a odbornej pripravenosti ako tak, že na verejnom vypočutí by boli pripravení a schopní zodpovedať aj nepríjemné otázky o svojej odbornej pripravenosti a politickej nezávislosti? Rada STVR znemožnila verejnosti klásť tieto otázky, aby kandidáti mohli prejsť aj týmto testom, týmto svojím konaním tak dokázala, že tu ide o obyčajnú frašku a o všetkom je vopred rozhodnuté a teda, že sa STVR zmení na stranícke médium,“ poznamenal Grendel.

AKTUÁLNE Rada STVR rozhodla
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

O únose verejnoprávneho média hovorili aj Šipoš a Krátky. Kritizovali, že verejné vypočutie sa bude diať za zatvorenými dverami. „Rada je navolená, buď ministerstvom, alebo parlamentom, čiže všetko je to vlastne skupina ľudí, ktorí sú poplatní, ovplyvniteľní alebo vybraní len a len touto koalíciou. Nedá sa teda hovoriť o kontrole verejnosti. Koalícia, vláda si unáša verejnoprávne médium a to, že znemožnila prístup verejnosti a to aby kládla otázky, svedčí o tom, že má pravdepodobne dopredu vybraného svojho kandidáta,“ dodal Krátky.

STVR je v bode nula, ktorý znamená šancu, tvrdí kandidátka Flašíková

„Potrebujeme STVR, ktorá bude profesionálna, dôveryhodná a efektívna,“ uvádza súčasná riaditeľka televíznej sekcie STVR, ktorá verí, že modernizácia STVR môže pozdvihnúť celú audiovizuálnu scénu na Slovensku.

V projekte riadenia zdôrazňuje zámer zásadnej zmeny organizačnej štruktúry, ktorá by zvýšila rozhodovaciu právomoc stredného manažmentu a delegovala rozhodnutia na nižšie úrovne, a zabezpečiť ich priebežnú koordináciu a kontrolu. Zásadným opatrením má byť zavedenie systému producentských centier, so svojou zodpovednosťou za projekt od vývoja až po vysielanie. V oblasti televízneho vysielania ráta so súčasnými štyrmi programovými službami, zároveň upozorňuje na možnú zmenu v prípade programu Šport. „V prípade, že dlhodobé udržanie plnohodnotného športového kanálu bude finančne alebo personálne limitované, je potrebné flexibilne uvažovať o modeli, kde sa športový obsah bude strategicky rozkladať naprieč inými kanálmi STVR,“ upozorňuje. Chce však o konečnom rozhodnutí iniciovať širokú verejnú diskusiu.

Z Jednotky má ambíciu urobiť jednotku na trhu, program pre široké spektrum divákov by mal podľa nej dominovať z pohľadu programovej kvality, dôveryhodnosti a originality obsahu. Programová štruktúra Dvojky by prostredníctvom dokumentárnych, kultúrnych a edukačných formátov podľa Flašíkovej mala ponúknuť divákovi jasnú alternatívu ku komerčným staniciam. Vo svojej prezentácii pochválila súčasný koncept Dvojky, vníma však absenciu promo podpory tohto okruhu.

Zamerať sa chce aj na rozvoj programu pre detského diváka, jednak samostatnou sekciou na online platforme STVR, ale aj novým seriálom pre deti a rodičov. „Mojím osobným záväzkom bude už v prvom roku mandátu takýto seriál priniesť do vysielania,“ zdôrazňuje v projekte.

Zvýrazňuje význam spravodajského programu :24 a jeho kontinuálneho rozvoja. Medzi úlohy zaraďuje neustále dobudovávanie siete zahraničných spravodajcov, nové interaktívne formáty i posilnenie vstupu redaktorov z mimobratislavských redakcií netvoriacich len regionálne spravodajstvo.

V prípade Slovenského rozhlasu chce precizovať identitu a cieľovú skupinu poslucháčov každého zo súčasných programov a priniesť i nové formáty do vysielania, ako napríklad spoločenské debaty či ranné série s expertmi. Vo svojom projekte uvádza aj merateľné ukazovatele, ktoré sa týkajú rozhlasu - nárast dennej počúvanosti o minimálne desať percent do dvoch rokov, zníženie vekového priemeru poslucháča Rádia Slovensko na 50 rokov či minimálne dva nové formáty každého okruhu v rámci roka.

Flašíková sa v súvislosti so spravodajstvom v projekte venuje aj zámeru, ktorý smeruje aj k funkčnému prepojeniu STVR s TASR. „Spoločná platforma pre spravodajstvo - národné spravodajské centrum - by mohla výrazne posilniť informačné pokrytie, umožniť efektívne zdieľanie obsahu, technológií a ľudských kapacít,“ upozorňuje s tým, že v prípade zvolenia bude nad možnosťou takéhoto prepojenia bezodkladne aktívne pracovať.

Kandidátka na post šéfky telerozhlasu zvýrazňuje vo svojom projekte rebranding digitálnych služieb STVR, zásadné dokončenie digitalizácie archívu STVR i vytvorenie profesionálnej majetkovej stratégie u STVR, postavenej „na dôkladnom audite, transparentnosti a efektívnom využívaní každého štvorcového metra“.

Za dôležité považuje takisto vytvorenie novej identity STVR, ktorá sa však netýka iba dokončenia loga, ale bude odrážať i hodnotové a obsahové nastavenie verejnoprávneho média. V rámci nástrojov financovania STVR mieni zriadiť špecializovaný útvar pre grantové výzvy z eurofondov. Medzi efektívne modely financovania tvorby konkurencieschopných projektov zaraďuje aj koprodukciu, ale takú, ktorá bude mať reálny prínos pre slovenský audiovizuálny sektor. Ako príklad koprodukcie, ktorá túto možnosť nenaplnila, označila film Vlny.

Rada sa Flašíkovej pýtala na splniteľnosť cieľov

Vízia projektu riadenia a rozvoja STVR je nastavená realisticky, aby mohla vychádzať zo súčasných rozpočtových možností. Pri vypočutí pred Radou STVR to uviedla kandidátka na generálnu riaditeľku Martina Flašíková, ktorá zdôraznila, že pri mnohých projektoch nestojí riešenie primárne na finančnej injekcii, ale zefektívnení projektov.

Členka rady Jarmila Mikušová kandidátku upozornila na to, že bez premyslenia a zadefinovania harmonogramu cieľov sa celá vízia môže rozdrobiť do ambicióznych projektov, ktoré ostanú v riešení bez dosiahnutia výsledkov. „V prvom období je potrebné naštartovať výrobu a spravodajstvo. Pri spravodajstve je napríklad potrebné zabezpečiť silnejšie konkurenčné prostredie, ktoré bude redaktorov motivovať,“ upozornila Flašíková. V prípade zvolenia je pripravená rade predkladať systémové harmonogramy cieľov.

Igor Gallo sa je pýtal na ambíciu, ktorú uviedla vo svojom projekte, že chce zvýšiť v období dvoch rokov počúvanosť o 10 percent. „Každý, kto tomu čo i len trochu rozumie, Vám povie, že je to nereálne,“ zdôraznil Gallo. Flašíková priznala, že je to ambiciózny plán. „Pozerajme sa na to ako na motiváciu, nemôžeme sľúbiť, že sa to určite podarí, ale určite na tom treba začať pracovať,“ dodala.

Eva Koprena ako členka rady sa pýtala na zamýšľaný projekt fúzie STVR a TASR pre spravodajské národné centrum a či je TASR oboznámená, prípadne stotožnená s týmto zámerom. „Je to len vízia,“ priznala Flašíková. Chce však v prípade zvolenia otvoriť diskusiu a vyargumentovať benefity takéhoto spojenia.

Podpredseda rady Lukáš Machala sa pýtal na využitie kreatívnych centier i zvýšenie jazykovej kultúry redaktorov televízie i rozhlasu. Flašíková súhlasila, že kreatívnym centrám a ich využitiu pre potreby STVR je potrebné sa intenzívnejšie venovať, za dôležité považuje aj zušľachťovať jazykový prejav redaktorov.

Riadenie STVR má byť politicky nezávislé, podporiť treba aj regióny, uviedol Jakubec

Riadenie verejnoprávnej inštitúcie, akou je Slovenská televízia a rozhlas (STVR), by malo byť politicky nezávislé. Inštitúcia by mala byť zároveň bližšie k regiónom a vrátiť sa viac k pôvodnej tvorbe. Uviedol to kandidát na generálneho riaditeľa Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) Martin Jakubec počas pondelkového verejného vypočutia pred Radou STVR. Je zástancom úzkej spolupráce s radou, ako aj rezortom kultúry. Stotožňuje sa so zrušením nedeľných politických diskusií, presunul by ich na pracovný týždeň. Namiesto diskusie by na nedeľu zaradil program, v ktorom by riaditeľ odpovedal verejnosti.

STVR by podľa Jakubca nemala byť ovplyvňovaná vládnymi stranami ani tzv. lobingovými skupinami. „Riaditeľ by mal prichádzať ako nestranný človek, nezaťažený politickou minulosťou,“ povedal pred členmi rady. Presadzuje aj nezávislú a transparentnú programovú štruktúru. „Mala by byť transparentná pre novinárov, tí si, myslím si, vykonávajú prácu dobre, dostatočne, ale potrebujú mať v inštitúcii človeka, ktorý bude načúvať a ktorý ich bude zároveň motivovať,“ povedal o osobe riaditeľa.

Po prípadnom zvolení by Jakubec ako prvé urobil audit tvorivej činnosti a hospodárenia. „Som presvedčený, že aj v tejto inštitúcii sú nevýhodné zmluvy, ktoré podpísalo súčasné či bývalé vedenie,“ skonštatoval s tým, že sa treba pozrieť na externých dodávateľov i subdodávateľov, či sú zmluvy s nimi výhodné a či sa dajú aktualizovať.

Verejnosti by chcel jasne komunikovať programovú štruktúru i rozpočet. Chcel by tiež efektívne spolupracovať s Radou STVR, ale aj s Výborom Národnej rady SR pre kultúru a médiá a Ministerstvom kultúry SR. „Táto inštitúcia by mala byť istým spôsobom dozeraná aj zo strany ministerstva kultúry,“ povedal s tým, že ide o tzv. spojené nádoby. Štát má podľa neho prostriedky na podporu rozvoja telerozhlasu a je to na vyjednávacích schopnostiach riaditeľa. Chcel by si „vybojovať“ peniaze aj formou zmluvy so štátom.

Rozpočet by chcel „ohraničovať“, myslí si, že šetriť sa dá aj na koprodukciách. Rast príjmov by podľa neho mohla priniesť aj internetová reklama. Zaviedol by optimalizáciu nákladov, dá sa podľa neho ušetriť 30 percent finančných prostriedkov napríklad cez šetrenie na budovách i pracovných pozíciách - viaceré považuje za nadbytočné.

Posilniť a oživiť treba podľa Jakubca pôvodnú tvorbu. STVR by podľa neho mohla vyprodukovať aspoň jeden seriál ročne. Spravodajstvo by malo konkurovať zahraničiu. Vie si predstaviť vysielanie pôvodných inscenácií i tvorbu nových. Zaviedol by tiež tvorbu programu pre mládež, zameraná by mohla byť na rozvoj kritického myslenia. Priestor by chcel dať aj talentovaným mladým ľuďom.

Jakubec by chcel vybudovať mediálne centrum, ktoré by slúžilo STVR na výchovu študentov a svojich budúcich zamestnancov. V štúdiách a strižniach by podľa neho mohli fungovať budúci tvorcovia, režiséri, technici či dramaturgovia. Modernizovať by chcel aj technologickú infraštruktúru a dizajn webu. Posilniť by sa mala podľa neho investigatívna žurnalistika a podporiť regionálne štúdiá v Banskej Bystrici a Košiciach. Tie by mohli slúžiť na rozvoj regionálnej kultúry a tradícií či podporu regionálnych umelcov. Regionálne štúdiá by mali dostávať podľa Jakubca viac peňazí. Podporuje tiež zachovanie športového kanálu na STVR.

Kandidát Peter Janků navrhuje zmenu riadenia i Trojku s novým formátom

STVR chce formovať ako silnú verejnoprávnu inštitúciu, ktorá by bola v „mediálnom mori majákom právneho povedomia i právnej istoty, stojacich na rešpektovaní ústavných tradícií a hodnôt či demokratických princípov právneho štátu“. Za výzvu pre STVR pokladá Janků tvoriť priestor pestovania politickej kultúry, dialógu hodnotových oponentov a byť pritom nezávislou od tlaku na bulvarizáciu či vulgarizáciu tém. „STVR by tiež mala byť nezávislá voči deformáciám definície novinárskej slobody a práce s informáciami,“ zdôraznil na pondelkovom híringu pred Radou STVR kandidát, ktorý má redaktorské i manažérske skúsenosti z pozícií v televíznej i rozhlasovej sekcii verejnoprávneho média.

Vo svojom projekte hovorí o zásadnej zmene organizačnej štruktúry, kde k dvom základným zložkám STV a SRo chce pridať jednu prierezovú programovú zložku Spravodajstvo a šport, ktorá by poskytovala svoje programy televízii i rozhlasu. Prierezovými organizačnými zložkami by boli Generálne riaditeľstvo STVR, Ekonomika a majetok STVR a Marketing a rozvoj STVR.

„Zámerom novej organizačnej štruktúry je priniesť zjednotenie výrobných procesov pre všetky okruhy, s jasne definovanými vzťahmi medzi tromi základnými zložkami, ktorými sú distribúcia a vysielanie programov, tvorba a produkcia programov a tiež umelecká a technická podpora programov,“ objasňuje Janků. Tvorbu a produkciu programov by podľa jeho projektu tvorili nezávislé producentské centrá na základe objednávok distribúcie a vysielania. V novom formáte by redaktori nepracovali pre jednotlivé okruhy, ale boli by sústredení v producentských centrách, odkiaľ by prierezovo zásobovali okruhy a platformy požadovaným obsahom.

V prípade televízneho programu hovorí o Jednotke, ako programovej službe pre rodinného diváka s obsahovou rôznorodosťou, a Dvojke, ktorú by Janků chcel formátovať ako program pre dospelého náročného diváka s preferenciou oblastí kultúry, spoločnosti a vedy. „V závislosti od finančnej kondície STVR je v pláne zaviesť aj tretí okruh, ktorý by sa delil do dvoch programových profilov, a to od 6.00 do 20.00 h na Junior a od 20.00 do 2.00 h na Art,“ dodáva kandidát.

Televízny i rozhlasový program by vysielali tri štúdiá v Bratislave, Banskej Bystrici i Košiciach s tým, že banskobystrické i košické štúdium by nemali status regionálnych štúdií, ale získali by postavenie rovnocenného producenta programov. „Slovenský rozhlas bude programy ponúkať na zaužívaných programových službách,“ dopĺňa Janků.

Jeho zámerom je zintenzívniť vlastnú tvorbu, obnoviť produkčné scénické a kostýmové zázemie výroby i ozdraviť produkčné a postprodukčné prostredie. Konštatuje, že by to prinieslo úsporu na výške externej ceny práce, ako aj DPH pre externého dodávateľa. V prípade vlastnej dramatickej tvorby i kostýmového zázemia chce posilniť spoluprácu STVR so SND.

V rámci rozpočtu poukazuje na to, že získať dostatočné zdroje pre STVR, ktoré vidí na úrovni cca 200 miliónov eur, by pri súčasnom zákonnom rámci financovania pomohlo opatrenie, aby komunikačnú infraštruktúru vlastnil a spravoval štát a došlo k výraznému zníženiu či odpusteniu súčasných výdavkov pre STVR, rozpočtovaných na úrovni takmer 28 miliónov eur. Navrhuje takisto spustiť spoplatnený prémiový obsah, ktorý by tvorili relácie ešte pred odvysielaním, špeciálne podcasty i bohatý archív STVR. Plánuje tiež zásadný personálny audit, iniciovať chce i vznik mechanizmu pravidelnej obnovy technológie STVR. I Janků v prezentácii svojho projektu zmienil úzku kooperáciu STVR a TASR. „Nechcem hovoriť o zlučovaní, ale myšlienka jedného mediálneho verejnoprávneho domu je určite na mieste,“ dodal.

SaS namieta, že na vypočutí kandidátov na šéfa STVR nemohla byť verejnosť

„Na verejné zasadnutie Rady STVR, ako aj na verejné vypočutie, veľmi dôležité voľby generálneho riaditeľa STVR mi nebolo umožnené vstúpiť, nebolo možné vstúpiť verejnosti, médiám, zástupcom zamestnanectva STVR. Vo veľmi obmedzenom počte dovolili poslancom Národnej rady (NR) SR, aby sa zúčastnili tohto vypočutia,“ upozornil člen SaS René Parák.

Poslanec Tomáš Szalay (SaS) podotkol, že do miestnosti zákonodarcov síce pustili, no pýtať sa kandidátov nič nemohli. „Pri takejto dôležitej voľbe by mali mať poslanci právo sa niečo opýtať,“ podotkol. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že vysielanie online prenosu vypočutia nie je naplnením požiadavky verejnosti rokovania.

SaS zároveň pripomenula, že už skôr kritizovala, že Rada STVR neumožňuje verejnosti prístup na svoje zasadnutia a obrátila sa na generálnu prokuratúru. Tá však reagovala, že verejnosť vypočutia kandidátov nepatrí do jej dozorovej pôsobnosti. Strana avizovala, že zváži, aké ďalšie kroky môže v tejto veci urobiť. „Ale pravdepodobne ľudia, ktorí chceli byť prítomní na rokovaní Rady STVR, ale bolo im to znemožnené, majú možnosť brániť svoje práva na súde,“ dodal Dostál.

Janků vidí pri športovom programe možnosť partnerstva

Kandidát na generálneho riaditeľa (GR) STVR Peter Janků je za zachovanie športového programu. Spresnil to v odpovedi na otázku člena Rady STVR Martina Daňka počas pondelkového vypočutia kandidátov. „Veľmi to pomohlo Dvojke,“ argumentoval.

Zároveň práve v oblasti športového obsahu vidí priestor pre zvýšenie partnerstva STVR s komerčným mediálnym prostredím. Je presvedčený, že z partnerstva vie telerozhlas dosiahnuť viac ako pri konkurenčnom boji. „Vo všeobecnosti odmietam, aby sme s komerčným prostredím súťažili o sledovanosť a počúvanosť a podľa toho nastavovali program,“ dodal.

Členka rady Eva Koprena sa ho pýtala na prípady, keď pracovníci STVR v civilnej externej komunikácii spochybňovali inštitúciu, chcela vedieť jeho názor na to, ako tieto prípady riešiť a preventívne im predchádzať. „Myslím si, že zákazy, nariadenia nie sú v tomto prípade skutočným riešením, som za komunikáciu, v ktorej budeme vnútri inštitúcie otvorene hovoriť o problémoch,“ upozornil.

Člen rady David Lindtner chcel od kandidáta konkretizáciu relácií STVR, ktoré podľa neho, v súlade s myšlienkami v projekte, podliehajú ideologickým tlakom a deformácii definície novinárskej slobody. Janků odpovedal vo všeobecnosti, že je potrebné zamedziť tomu, aby sa cez médiá presadzovali obsahové a hodnotové rámce, ktoré sa vymykajú zo zaužívaných princípov, rovnako nie je stotožnený s tým, ak sa kladie nadmerný dôraz na rodovo vyvážené názvoslovie.

Majer by chcel v STVR zaviesť hodnotenie od užívateľov cez aplikáciu

Verejnoprávna Slovenská televízia a rozhlas (STVR) by nemala konkurovať komerčným televíziám a rádiám, mala by dávať pridanú hodnotu. Skonštatoval to počas pondelkového verejného vypočutia kandidát na post generálneho riaditeľa STVR Norbert Majer. Chcel by zaviesť vytvorenie elektronickej aplikácie, cez ktorú budú vykonávať hodnotenie programových relácií a pracovníkov STVR registrovaní užívatelia verejnoprávnej služby. Takto by chcel zaviesť do inštitúcie prvky priamej demokracie.

Majer hovorí vo svojom projekte o zvýšení vplyvu užívateľov verejnoprávnej služby vďaka hodnoteniu cez aplikáciu. Na vytvorenie elektronického systému by bola zostavená zvláštna sekcia, ktorá by bola zaň zodpovedná, a to od verejných obstarávaní na hardvér a softvér, cez testovanie až po riadne zavedenie do štruktúry hodnotenia kvality.

Kandidát by privítal vývoj nových programov do tzv. prime time, ako aj nové programy pre deti a mládež, vlastný seriál či pevný čas pre národnostné a regionálne vysielanie. Chcel by vytvoriť také podmienky, aby STVR aj naďalej mohla vysielať mimoriadne spravodajské relácie. Priestor chce vytvoriť aj na ďalšiu tvorbu a vysielanie vzdelávacích programov. Telerozhlas by mal podľa neho aktívne vyhľadávať mladých ľudí na stredných školách a univerzitách a poskytnúť tvorivý rozvoj mladým talentom.

STVR by sa mala podľa Majera zamerať na rozšírenie a poskytovanie verejnoprávnej služby aj na miesta so slabým signálom. Cieľom jeho rozvojového projektu v oblasti kritickej infraštruktúry je aj vybudovanie informačného centra na cielené poskytovanie informácií o krízových situáciách.

Kandidát na GR I. Slanina chce opätovne zaviesť Trojku, nanovo formátovanú

Medzi televízne programové okruhy verejnoprávnej televízie a rozhlasu by sa mala vrátiť nanovo formátovaná Trojka, dobudovať by sa mal samostatný odbor výroby pre Sekciu spravodajstva a vyvíjať by sa mali aj nové digitálne rozhlasové okruhy zamerané na mladého poslucháča, ale i na fanúšikov folklóru. To sú niektoré z vízií kandidáta na generálneho riaditeľa (GR) STVR Igora Slaninu, ktorý svoj projekt predstavil na pondelkovom verejnom vypočutí kandidátov pred radou STVR.

V prípade televíznych i rozhlasových okruhov zdôrazňuje súčasný, dočasne poverený šéf telerozhlasu nevyhnutnosť dôsledne vyprofilovať každú programovú službu, zadefinovať jej presnú cieľovú skupinu i programový formát. Okrem Jednotky určenej pre väčšinového diváka, Dvojky, ktorá sa má zamerať na dokument, kultúru, diskusiu a publicistiku, spomína Slanina vo svojom projekte aj Trojku - novú stanicu, ktorá by spájala dve odlišné, ale rovnako dôležité verejnoprávne misie - vysielanie pre deti a umelecko-archívne vysielanie pre dospelého diváka. „Cieľom je budovať divácky návyk (najmä u detí), i systematicky využiť bohatstvo archívu STVR,“ vysvetľuje Slanina.

V prípade rozhlasu chce zachovať súčasné okruhy, no precizovať ich formát, ale i tón komunikácie. Ambíciou je tiež napríklad zaviesť samostatný Žurnál Rádia Regina. „Najskôr jednotný pre všetky tri Reginy, neskôr osobitný pre každý kraj,“ objasňuje kandidát v projekte. Chce tiež rozvíjať nové digitálne rozhlasové okruhy STVR, napríklad okruh s pracovným názvom Radio Next Generation, ktorý by mal byť „živým a autentickým hlasom mladej generácie“. Ďalším má byť špecializovaný digitálny okruh, venovaný tradičnej ľudovej hudbe a folklóru s pracovným názvom Rádio Folklór, ktorý má mať domovské štúdio v Banskej Bystrici.

Spravodajstvo sa má riadiť štyrmi princípmi - Politika v praxi, Prepojený svet, Srdcom doma, Prinášanie faktov. „STVR dobuduje samostatný odbor výroby pre Sekciu spravodajstva pre vysielací okruh 24 a uzavrie tak logický výrobno-vysielací celok, ktorý bude dodávať spravodajské a publicistické výstupy nielen pre 24, ale aj pre ďalšie vysielacie okruhy STVR,“ uvádza Slanina.

Pri prioritách športového vysielania zdôrazňuje systematický návrat slovenských reprezentačných tímov na obrazovky Slovenskej televízie. „Vytvoríme digitálnu platformu pre živé prenosy a záznamy z domácich súťaží, ktorá bude dostupná na báze moderného OTT (over-the-top) streamovania,“ deklaruje kandidát.

Medzi programovými zámermi spomína aj znovuoživenie redakcie, zameranej na dianie v rezortoch obrany a vnútra. „Reagujúc na aktuálne vonkajšie udalosti, ako aj na dlhodobo podceňovaný systém informovania obyvateľstva v krízových situáciách, je potrebné zvážiť i opätovné konštituovanie Redakcie armády, bezpečnosti a brannosti,“ píše Slanina v projekte.

Prisľubuje, že ako GR sa bude zasadzovať o ďalšie posilňovanie autonómie regionálnych štúdií v Banskej Bystrici a v Košiciach, a to ako zásadných kultúrnych centier regiónov, v rámci manažmentu chce presadiť systémové projektové riadenie v celej STVR. „Za týmto účelom vznikne analyticko-projektová kancelária, ktorá bude riadiť, prepájať jednotnou metodikou prípravu, priebeh, ukončenie projektov,“ vysvetľuje. Upozorňuje aj na dôležitosť kompletného rebrandingu STVR, ktorej cieľom má byť zmena vnímania značky a jej modernizácia, prispôsobená potrebám verejnoprávnej inštitúcie 21. storočia.

Chce obnoviť aj výškovú budovu v Mlynskej doline

STVR vyvinie maximálne úsilie, aby zrekonštruovala výškovú budovu v bratislavskej Mlynskej doline. Počas vypočutia pred členmi rady to pri prezentácii svojho projektu riadenia a rozvoja STVR uviedol kandidát na generálneho riaditeľa (GR) Igor Slanina, v súčasnosti dočasne poverený šéf telerozhlasu.

Pri odpovedi na otázku člena rady Petra Benčuríka uviedol, že na tomto zámere už pracuje. Vie si predstaviť, že v zrekonštruovanej budove by mohla sídliť nielen STVR, priestory by tam mohli nájsť aj iné verejné inštitúcie. Martin Daňko ako člen rady sa Slaninu pýtal, či pri myšlienke rozšíriť televízne programové služby o Trojku s novým formátom má premyslené financovanie, Slanina verí, že disponibilné zdroje sa nájdu. „Pripomeniem, že môžeme využívať bohatý archív STVR a v prípade programu určeného pre detského diváka si viem predstaviť projekty, ktoré budeme vytvárať v spolupráci s ministerstvami, napríklad školstva,“ dodal.

Pri otázke na konkrétne kroky pri deklarovanej snahe posilniť autonómiu regionálnych štúdií v Banskej Bystrici a Košiciach zdôraznil najmä potrebnú modernizáciu a dobudovanie technologického zázemia, rovnako i personálne posilnenie. Avizoval tiež zámer zriadiť samostatný odbor zameraný na kybernetickú bezpečnosť.

Viac o téme: VoľbaRadaKandidátiGenerálny riaditeľSTVR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu