BRATISLAVA - Symbolicky počas prvého mája vystúpilo aj opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS). Tlačová konferencia na Námestí slobody v Bratislave sa konala za prítomnosti predsedu hnutia PS Michala Šimečku a člena predsedníctva Ivana Korčoka. Hlavnou témou bolo výročie vstupu Slovenska do EÚ a dôležitosť udržania sa v tejto únii.
Predseda opozičného hnutia Prgresívne Slovensko Michal Šimečka na tlačovej konferencii poznamenal, že Slovensko stojí na správnej strane. "Patríme do Európy už 21 rokov," vyhlásil.
Šimečka pripomenul, že naše členstvo v EÚ nie je samozrejmosťou. Kritizuje, že členstvo v EÚ je vážne spochybňované významnými politikmi. Slovensko potrebuje byť podľa neho silným a konštruktívnym partnerom v EÚ, a to je dnes problém.
"Dnes, 21 rokov od vstupu, je Slovensko asi v najslabšej pozícii, pokiaľ ide o naše členstvo v Európskej únii. Sme izolovaní, jediný náš partner je Viktor Orbán, maďarský premiér. Spolu s Maďarskom sme problémové články Európskej únie," vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Korčok spomenul suverenitu
Bývalý diplomat a kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok začal slovami, že bol pri vstupe SR do EÚ. Nikdy ale nechce vidieť odchod Slovenska z EÚ, pričom poznamenal, že už teraz je svedkom odklonu od únie. Následne dodal, že v PS bude robiť všetko pre to, aby k takejto situácii nedošlo.
"Chcem sa pristaviť aj pri slove suverenita, ktoré dnes od premiéra v súvislosti s EÚ zaznieva najčastejšie. Suverenita je o schopnosti presadiť svoje záujmy. O tom, či máte spojencov, ktorí zdvihnú telefón, keď im zavoláte – a hlavne, či sú ochotní sa za vás postaviť, keď to potrebujete," povedal Korčok.
Galéria: Tlačová konferencia Michala Šimečku a Ivana Korčoka na tému: Výročie vstupu do EÚ
EÚ sa podľa Hojsíka musí stať veľmocou
Podpredseda Európskeho parlamentu a člen predsedníctva Progresívneho Slovenska (PS) Martin Hojsík už skôr skonštatoval, že Slovensko potrebuje akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.
Európska únia sa musí podľa PS stať skutočnou veľmocou. Pripravená musí byť na rozšírenie smerom na Ukrajinu a západný Balkán. "V inštitucionálnych otázkach by sme mali posilniť rolu Európskeho parlamentu, zlepšiť ochranu ľudských práv, slobody médií a právneho štátu. Bez reformy inštitúcií a rozhodovacích procesov bude rozšírenie ťažké," uviedol Hojsík.
EÚ potrebuje podľa PS aj silnejší rozpočet s vlastnými zdrojmi, aby sme mohli lepšie riešiť nielen spoločnú obranu a energetickú nezávislosť, ale aj nerovnosti medzi členskými štátmi a s nimi spojené sociálne problémy.