PARÍŽ/BRATISLAVA – V Paríži sa dnes stretávajú lídri niektorých európskych štátov ako aj predstavitelia Európskej únie s jasným cieľom – reagujú na postoj Spojených štátov, ktoré chcú o mieri na Ukrajine hovoriť iba s Ukrajinou a Ruskom. Slovensko na rokovaní svojho zástupcu nemá a nebolo ani prizvané. Dianie vo Francúzsku napriek tomu neuniklo pozornosti slovenského premiéra Roberta Fica. Ten nerozumie, čo robia na stretnutí v Paríži, kde sa má hovoriť o umiestnení cudzích vojsk na Ukrajine, predstavitelia EÚ. Podľa neho ide o agendu, s ktorou nemá Únia nič spoločné. V kritike nie je jediný. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó dokonca obvinil európskych lídrov, že chcú zabrániť dohode o konci vojny na Ukrajine.
archívne video
V metropole Francúzska sa dnes stretnú predstavitelia veľkých európskych krajín a lídri EÚ, aby rokovali o situácii okolo Ukrajiny po tom, čo americká administratíva dala najavo, že chystá rokovania o prímerí priamo s Ruskom bez účasti Európanov. Schôdzku zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron a zúčastnia sa jej šéfovia vlád Británie, Nemecka, Poľska, Talianska, Španielska, Holandska a Dánska. Prítomní budú aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady António Costa a generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Úrad vlády SR v tejto súvislosti informoval, že Robert Fico kvôli stretnutiu telefonoval s Antóniom Costom, aby sa ho opýtal, prečo predseda Európskej rady ako najvýznamnejšieho orgánu EÚ prijal pozvanie na stretnutie siedmich členských štátov EÚ a Veľkej Británie v Paríži, ktoré sa má zaoberať otázkou účasti cudzích vojsk na území Ukrajiny ako bezpečnostnej garancie pre Ukrajinu po ukončení vojnového konfliktu a odmietnutí členstva tejto krajiny v NATO. Slovenský premiér považuje účasť najvyšších predstaviteľov EÚ vrátane predsedníčky Komisie bez akéhokoľvek mandátu na stretnutí v Paríži za udalosť, ktorá nenapomáha dôvere vo vnútri EÚ.
EÚ podľa Fica nemá oprávnenie prijímať rozhodnutia o účasti cudzích vojsk na území iného štátu. Toto je možné len na báze rozhodnutia prijatého v príslušných orgánoch OSN alebo na základe bilaterálnych dohôd Ukrajiny s jednotlivými krajinami ochotnými vyslať na jej územie svoje vojská. Fico preto bez akýchkoľvek námietok rešpektuje stretnutie štátov pripravených poslať na Ukrajinu svoje vojská. Ide však podľa neho o tému, s ktorou nemá EÚ nič spoločné a ani by sa k tejto téme nemala hlásiť.
Úrad vlády tiež uviedol, že Fico opakovane zdôraznil svoje postoje. „Po prvé, že nikdy nebude súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO. Tento jeho postoj je dlhodobý a konzistentný. Po druhé, Slovensko nevyšle na územie Ukrajiny žiadne ozbrojené sily. Stretnutie v Paríži malo byť utajené. Jeho konanie prezradil na konferencii v Mníchove poľský predstaviteľ. R. Fico je dlhodobým otvoreným odporcom pokračovania vojny na Ukrajine. Veľmi jasne komunikuje, že stratégia Západu zneužiť vojnu na Ukrajine na oslabenie Ruska zlyhala a že viedla k státisícom obetí na jednej aj druhej strane vojenského konfliktu. R. Fico rovnako verejne a opakovane vyhlásil, že Ukrajina príde o časť svojho územia, nebude v NATO, jej územie budú kontrolovať cudzie armády a ešte jej budú kladené prekážky pri vstupe do EÚ, ktorý Slovensko mimochodom bezpodmienečne podporuje,“ dodal Úrad vlády.
Maďarsko obvinilo európskych lídrov
Stretnutie v Paríži skritizoval aj šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Ten obvinil európskych lídrov, že chcú zabrániť dohode o konci vojny na Ukrajine. Počas návštevy Kazachstanu naopak privítal rokovania medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Informuje o tom agentúra MTI s odvolaním sa na vyhlásenie maďarského ministerstva zahraničia. "V Európe sa organizuje provojnový tábor. Sledujeme, že tí v Európe, ktorí nechcú mier, začali konať," povedal Szijjártó.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
V Paríži sa podľa šéfa maďarskej diplomacie stretnú "tí, ktorí neustále prilievajú oleje do ohňa". Ide podľa neho o "frustrovaných európskych lídrov, ktorí v uplynulých troch viedli chybnú stratégiu, ktorá nás priviedla do nebezpečenstva eskalácie". "Na rozdiel od týchto lídrov my podporujeme snahy (amerického prezidenta) Donalda Trumpa a podporujeme americko-ruské rokovania," uviedol tiež. Poldruha hodín trvajúci telefonický rozhovor medzi Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom z minulej stredy podľa Szijjárta v Maďarsku vyvolal "radosť a úľavu". Budapešť rovnako víta rokovania zástupcov Ruska a Spojených štátov o vojne na Ukrajine, ktoré sa zrejme v utorok uskutočnia v Saudskej Arábii.
Ukrajina na rokovania v Rijáde pozvánku nedostala. Jej zástupcovia kvôli tomu majú obavy, aby Washington a Moskva neurobili dohodu za chrbtom Ukrajincov.
Maďarsko napriek ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá trvá už skoro tri roky, udržuje dobré vzťahy s Ruskom. Napadnutej krajine odmietlo poskytnúť vojenskú pomoc a kritizuje sankcie, ktoré na Rusko kvôli agresii voči susednému štátu uvalila Európska únia.
Španielsko tvrdí, že na diskusie o vyslaní vojakov na Ukrajinu je priskoro
Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares tvrdí, že je "priskoro" na diskusie o vysielaní vojakov na Ukrajinu v rámci mierovej misie v prípade dosiahnutia dohody s Ruskom. Albares sa takto vyjadril v pondelok v reakcii na tvrdenia britského premiéra Keira Starmera, podľa ktorého je Spojené kráľovstvo na takýto krok pripravené, informuje AFP.
"Momentálne je príliš skoro hovoriť o nasadení vojakov na Ukrajinu. V súčasnosti tam nie je mier a je potrebné sa snažiť o jeho čo najskoršie dosiahnutie," povedal Albares na tlačovej konferencii so svojím brazílskym rezortným kolegom Maurom Vieirom, ktorý je na návšteve Španielska.
"Keď už bude mier, budeme musieť zistiť, aké podmienky si bude vyžadovať. A vždy, keď sa hovorí o akomkoľvek nasadení síl, musíme zvážiť, aká je to misia, kto ju môže tvoriť, pod akou vlajkou, s akým mandátom," dodal.
Starmer v nedeľu deklaroval, že Británia je v prípade potreby pripravená vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, aby zabezpečili implementáciu mierovej dohody s Ruskom. Lídri viacerých európskych krajín sa v pondelok od 16.00 h SEČ stretávajú v Paríži na mimoriadnom summite. Zaoberať by sa mali Ukrajinou, respektíve rokovať o svojej širšej stratégii vzhľadom na prekvapivú zmenu politiky v tejto otázke zo strany novej administratívy USA, píše AFP.
Summit bol dohodnutý v krátkom čase počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC). Osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg na nej zaskočil Európu vyhlásením, že na rozhovoroch o ukončení rusko-ukrajinskej vojny nebude mať miesto pri rokovacom stole.