BRATISLAVA – Nielen koalícia nevie nájsť v týchto dňoch spoločnú reč. Ani v opozícii neťahajú za jeden povraz. Svedčí o tom aj najnovší návrh z dielne KDH. Kresťanskí demokrati chcú presadiť zmeny v Ústave SR, pričom za kľúčové považujú jasne zakotviť, že kultúrno-etické otázky nie sú súčasťou presunu kompetencií na EÚ. Vládny návrh zmeny ústavy, ktorý predstavil premiér Robert Fico (Smer-SSD), nie je podľa kresťanských demokratov v poriadku a majú voči nemu výhrady. So svojimi návrhmi chcú diskutovať so všetkými politickými stranami. Od Progresívneho Slovenska dostali odpoveď takmer okamžite. Nie je však pre nich pozitívna.
archívne video
Predseda najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka tvrdí, že ľudia na Slovensku dnes čelia „bezprecedentnej drahote, chaosu a rozpadu služieb štátu, ktoré na ne uvalila rozpadajúca sa vláda Roberta Fica.“ Opozícia by tak v tejto chvíli podľa neho mala venovať maximálne úsilie porážke Roberta Fica v predčasných voľbách. „Veríme, že túto zodpovednosť si uvedomuje aj KDH a nenechá sa ešte viac vtiahnuť do politických hier Roberta Fica, ktoré majú za cieľ odviesť pozornosť a rozdeliť opozíciu,“ uviedol.
Ústavné návrhy KDH podľa neho z tohto pohľadu nemajú šťastné časovanie. „Z meritórneho hľadiska sú tam návrhy, ktoré považujeme za škodlivé. V prvom rade ide o de facto zákaz všetkých umelých oplodnení, čo by ohrozilo tisícky párov, ktoré si dnes nemôžu mať dieťa. Rovnako nemôžeme podporiť ani zákaz rodičovstva párov rovnakého pohlavia, alebo ohrozenie zdravého vývoja a vzdelávania detí. Vnímame však aj návrhy, o ktorých si vieme predstaviť diskusiu a podporu (týkajúce sa skrátených legislatívnych konaní alebo postavenia prokuratúry),“ vysvetli.
„Naše argumenty odkomunikujeme predstaviteľom KDH na spoločnom stretnutí. A zdôrazníme im aj náš hlavný argument - všetku energiu dnes treba sústrediť na volebnú porážku Roberta Fica, a súbežne pracovať na tom, aby sme po voľbách vytvorili stabilnú vládu, ktorá bude konečne slúžiť ľuďom,“ dodal.
KDH v návrhu rieši viacero otázok
KDH predstavilo svoje návrhy na zmenu Ústavy SR dnes. Šéf KDH Milan Majerský zdôraznil, že vo svojom návrhu neriešia iba problematiku kultúrno-etických otázok, ale aj otázku suverenity Slovenska, jeho bezpečnosti, ekonomickej prosperity, skvalitnenia prijatia zákonov či fungovania inštitúcií v prospech občana.
Do ústavy chce KDH zakotviť princíp, že otázky ochrany manželstva, rodiny či morálky nikdy nebudú presunuté na úroveň Únie. Podpredseda hnutia Viliam Karas zdôraznil, že slovenská ústava už obsahuje vymedzenie zvrchovanosti a národnej identity, no hnutie chce reagovať na rôzne názory "extrémistických skupín" z oboch strán barikády. "Myslíme si, že je vhodné doplniť do ústavy interpretačnú klauzulu, nič nové. Chceme len jasne vymedziť tak, ako to zákonodarca už v roku 2002 myslel a deklaroval pred vstupom do EÚ a jasne to vymedzili poslanci v Národnej rade, že kultúrno-etické otázky nie sú predmetom presunu kompetencií na EÚ," ozrejmil Karas.
Podľa navrhovanej úpravy ústavy by sa na vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO vyžadovalo referendum. Ďalším návrhom chce KDH zabrániť tomu, aby deti neboli predmetom obchodovania cez napríklad tzv. "prenájmy maternice". Ústava by tiež mala obsahovať osobitné postavenie rodičov pri výchove a vzdelávaní svojich detí a pri formovaní ich náboženského a filozofického presvedčenia s rešpektom k aktuálnej zrelosti dieťaťa. V ústave by sa tiež malo sprísniť používanie tzv. skráteného legislatívneho konania. "Sankciou bude, že to bude môcť Ústavný súd SR preskúmať a prípadne aj vysloviť, že boli porušené tieto procedurálne pravidlá," priblížil Karas.
Hnutie tiež chce, aby ústava stanovila, že sa po zrušení špeciálnej prokuratúry budú vytvárať osobitné oddelenia na boj s terorizmom, organizovaným zločinom a na boj s korupciou, ktoré budú pôsobiť na celom Slovensku.
Podľa KDH je návrh zásadne odlišný od návrhu vlády. "Vládny návrh zákona hovoril o tom, že podriaďoval celé sekundárne právo, smernice, nariadenie, všetko právo Európskej únie pod Ústavu SR, je tam množstvo judikatúry," priblížil Karas s tým, že vládny návrh by nás dostal do konfliktu s EÚ. Priblížil, že návrh kresťanských demokratov nehovorí o podriadení ústavy pod tzv. sekundárne právo ani naopak. "Náš návrh len hovorí o interpretačnej výkladovej doložke v tom, že SR nikdy kompetenčne nepreniesla kultúrno-etické otázky. Vládny návrh hovoril o všetkých otázkach, o čomkoľvek, čo je v ústave, my hovoríme o kultúrno-identických otázkach," dodal.