BRATISLAVA - Členstvo Ukrajiny v Európskej únii a NATO patrí medzi dôležité geopolitické otázky posledných rokov. Kým západné krajiny vyjadrujú podporu integračným snahám Kyjeva, názory obyvateľov jednotlivých štátov sa líšia. Najnovší prieskum ukazuje, že na Slovensku je väčšina verejnosti proti tomu, aby sa Ukrajina stala súčasťou týchto organizácií.
Podľa výsledkov prieskumu agentúry NMS Market Research sa viac ako polovica Slovákov stavia proti vstupu Ukrajiny do EÚ aj NATO. Naopak, len približne štvrtina respondentov by členstvo Ukrajiny podporila.
Najväčší odpor voči integrácii Ukrajiny do západných inštitúcií vyjadrujú voliči vládnych strán SMER, SNS a Republika, ktorí sa v tejto otázke takmer jednohlasne zhodujú. Negatívne sa však k tejto možnosti stavia aj značná časť voličov mimoparlamentnej opozície.
Podpora členstva Ukrajiny je vyššia medzi voličmi parlamentnej opozície, najmä Progresívneho Slovenska. Aj tu však badať značné rozdiely – menej naklonení sú voliči strán SaS a KDH. Prieskum zároveň ukázal, že elektorát KDH sa v tejto otázke približuje voličom strany HLAS, ktorá sa dlhodobo snaží oslovovať konzervatívne orientovaných voličov.
„Aj z tohto dôvodu by sme mali byť pri konštatovaní, že spoločnosť je rozdelená na dve protichodné skupiny, opatrní. Voliči sa v súčasnosti väčšmi vymedzujú v rámci línie koalícia – opozícia. V prípade vnímania iných hodnotových a spoločenských tém je však situácia výrazne komplikovanejšia a treba uvažovať o rôznych názorových fragmentoch v rámci spoločnosti,“ skonštatoval výsledky analytik NMS a autor prieskumu Michal Mislovič.
Názory Ukrajincov sú opačné
Na rozdiel od slovenských respondentov väčšina Ukrajincov členstvo v západných inštitúciách podporuje. Zatiaľ čo v roku 2014, keď Ukrajina podpísala asociačnú dohodu s EÚ, bola podpora členstva na úrovni 50 %, v roku 2021 už stúpla na 69 %. Po vypuknutí vojny v roku 2022 sa podpora členstva Ukrajiny v EÚ vyšplhala na 80 %.
Podobný trend je viditeľný aj pri vstupe do NATO – v prieskumoch z roku 2024 sa za vstup Ukrajiny do Aliancie vyjadrilo približne 70 % obyvateľov krajiny.
Ani Slovensko nevítali s otvorenou náručou
Prieskum poukázal aj na historický kontext rozširovania Európskej únie. Keď Slovensko vstupovalo do EÚ v roku 2004, až 40 % Nemcov bolo proti rozšíreniu únie o východoeurópske krajiny. Ich obavy sa týkali ekonomických dopadov a tlaku na pracovný trh. „Treba mať na mysli, že aj Slovenská republika a jej členstvo v EÚ bolo podobne rozpačito vnímané obyvateľmi vtedajších členských krajín. Preto by sme nemali zabúdať, kým sme kedysi boli,“ dodáva Mislovič.
Online prieskum prebiehal v čase od 09.01. – 13. 01. 2025. Zber dát bol realizovaný cez European National Panels- Zúčastnilo sa ho 1 001 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku online populácie vo veku 18+ rokov.