Štvrtok7. december 2023, meniny má Ambróz, zajtra Marína

Cieľom plánu obnovy je posunúť celý zdravotnícky systém, vraví Eduard Heger

Eduard Heger
Eduard Heger (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Vláda sa zhoduje na tom, že zdravotníctvo potrebuje reformy. Cieľom plánu obnovy je posunúť celý zdravotnícky systém, nielen veľké nemocnice. Uviedol to počas druhého ročníka konferencie Vizionári v zdravotníctve premiér Eduard Heger (OĽANO).

"Naše zdravotníctvo potrebuje vizionárov a spoluprácu tých, ktorí sa snažia urobiť zo zdravotníctva výkladnú skriňu. Dôležitosť zdravotníctva sme vyzdvihli aj v pláne obnovy," pripomenul Heger. Do zdravotníctva by malo z plánu obnovy smerovať jeden a pol miliardy eur. "Verím, že všetky reformy, ktoré sme zadefinovali v pláne obnovy, dosiahneme, hlavne keď sa všetci spojíme a nevzdáme sa," dodal Heger.

Podľa neho je čas, aby sa začalo s obnovou zdravotníctva, ktorá má viesť najmä k zvýšeniu prístupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov. Heger je preto presvedčený o správnosti reformy optimalizácie siete nemocníc, na ktorej pracuje rezort zdravotníctva a podporuje ju. "V rámci vlády máme jednotný názor, že zdravotníctvo potrebuje reformy, či to bude v tmavo- alebo svetloružovom, to sa dohodneme," skonštatoval Heger. Zdôraznil však, že nemocnice sa rušiť nebudú.

Reforma ráta s investíciami do modernizácie lôžok či do výstavby nových nemocníc. Cieľom reformy je podľa Hegera aj posilnenie primárnej starostlivosti, teda všeobecných lekárov, tak aby v nemocnici končili len nevyhnutné prípady. "Potrebné je zmeniť systém a manažment," uviedol Heger.

Vytvorí sa optimálna sieť nemocníc

Optimalizácia nemocničnej siete definuje podľa rezortu zdravotníctva nárok pacienta, teda aký typ zdravotnej starostlivosti má pacient dostať, v akej vzdialenosti od bydliska, do akého času od indikácie, za akých podmienok a v akej kvalite. Vytvorí sa optimálna sieť nemocníc, ktorá sa bude odvíjať od reálnej potreby lôžok, stanovia sa transparentné podmienky na tvorbu siete, centralizujú sa náročné výkony.

Systém bude podľa ministerstva nastavený tak, že pacient bude mať garanciu časovej dostupnosti. Zároveň však bude mať možnosť voľby poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Úrovne nemocníc budú definované cez poskytovanú starostlivosť a nie podľa odbornosti. Fungovať má približne 30 bodov siete. Bod siete predstavuje nie nemocnicu, ale lokalitu. V Bratislave má byť takýchto bodov desať. Nemocnice by mali byť odstupňované podľa zložitosti výkonov. Zvýšiť sa má aj počet lôžok pri následnej starostlivosti. V praxi to má podľa rezortu zdravotníctva vyzerať tak, že na izbe by mal byť len jeden pacient, čím sa zvýši komfort. Materiál by mal byť zverejnený v medzirezortnom pripomienkovom konaní približne v auguste. Legislatívna časť by mala byť zrealizovaná do decembra tohto roka.

Chceme, aby si pacient nemusel hľadať odborníkov sám, tvrdí Lengvarský

Cieľom pripravovanej optimalizácie siete nemocníc má byť najmä to, aby si pacient nemusel hľadať a vybavovať zdravotníckych špecialistov sám. Uviedol to počas druhého ročníka konferencie Vizionári v zdravotníctve minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Podľa opozície a odborníkov je potrebné do reformy zdravotníctva zahrnúť aj ambulantný sektor.

Sieť nemocníc by mala byť po novom nastavená tak, aby bol pacient včas diagnostikovaný a doliečovaný. "Sieť nemocníc bude vypočítaná aj vzhľadom na dojazdové časy. Nemocnice budú tiež odstupňované podľa zložitosti poskytovaných medicínskych zákrokov a manažment pacienta bude jasný, aby nemusel vyvíjať aktivitu a hľadať si odborníkov sám," priblížil minister.

Do reformy by mal byť podľa poslanca parlamentu a člena mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richarda Rašiho viac zakomponovaný aj ambulantný sektor. Potrebné je podľa neho zamerať sa aj na prevenciu. "Neviete spraviť reformu nemocníc bez toho, aby ste na to nepripravili celý zdravotnícky terén," poukázal Raši.

Michal Pišoja, člen rady Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a predseda predstavenstva skupiny Agel, upozornil na to, že pri optimalizácii siete nemocníc nestačí vychádzať len z matematických modelov, počítania dojazdových časov. "Treba ísť do regiónov a naozaj si to vyskúšať, lebo iný dojazdový čas je v lete a iný v zime. Nemôžeme sa držať len matematiky," zdôraznil Pišoja. Nevyhnutné podľa predsedu Asociácie súkromných lekárov (ASL) Mariána Šótha je aj také nastavenie siete nemocníc, aby to bolo možné finančne zvládnuť, aby sa nové nemocnice nezadlžovali.

Minister Lengvarský s výhradami súhlasí. Matematický model využitý pri nastavovaní siete nemocníc sa bude musieť podľa jeho slov zreálniť. "Reforma ambulantnej starostlivosti musí byť postavená dostatočne robustne. Musíme riešiť kompetencie ambulantných lekárov, potrebné je zvýšiť počet lekárov a sestier, uľahčiť či zrýchliť ich vzdelávanie, treba tiež motivovať študentov medicíny, aby sa stali všeobecnými lekármi," zhrnul minister.

Viac o téme: ZdravotníctvoPremiérEduard HegerPlán obnovy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu