Štvrtok2. máj 2024, meniny má Žigmund, zajtra Galina

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie smrti Chovanca: VIDEO Kollár apeluje na belgickú políciu

Policajtka hajlovala, zatiaľ čo šiesti ďalší policajti mali kľačať 16 minút na hrudníku Chovanca. Zobraziť galériu (9)
Policajtka hajlovala, zatiaľ čo šiesti ďalší policajti mali kľačať 16 minút na hrudníku Chovanca. (Zdroj: Reprofoto - Youtube/7sur7)

BRATISLAVA - Slovák Jozef Chovanec zomrel pred dvoma rokmi v Belgicku. Jeho smrti predchádzalo aj brutálne zaobchádzanie letiskovej polície. Jedna príslušníčka dokonca ukazovala nacistické gestá. Predseda parlamentu Boris Kollár požaduje vyšetrenie prípadu. K téme sa uskutoční spoločné vyhlásenie Kollára a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka.

Vedenie Národnej rady SR a jej podpredsedovia predložia návrh uznesenia k úmrtiu slovenského občana v Belgicku a udalostiam okolo zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018. Informoval o tom šéf parlamentu Boris Kollár.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky:Vlado Anjel)

Kollár predloží do parlamentu uznesenie

Uznesením má parlament vyjadriť znepokojnie a ľútosť nad udalosťou, odsúdiť neprimeraný postup belgickej polície. Rovnako má požiadať vládu SR, aby vyžadovala od belgickej strany riadne vyšetrenie s cieľom vyvodenia disciplinárnej i trestnoprávnej zodpovednosti. Zároveň má požadovať informácie z vyšetrovania a zákroku belgickej polície.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie smrti Chovanca: Vedenie NRSR predloží uznesenie (Zdroj: Vlado Anjel)

Rovnako má požiadať vládu SR, aby vyžadovala od belgickej strany riadne vyšetrenie s cieľom vyvodenia disciplinárnej i trestnoprávnej zodpovednosti. Zároveň má vláda požadovať informácie z vyšetrovania, zákroku a postupu belgických zložiek voči Jozefovi Chovancovi. "Prípad musí byť vyšetrený a musí byť spravodlivosti učinené zadosť," uviedol Kollár.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky:Vlado Anjel)

Zdôraznil závažnosť udalosti. Priblížil, že uznesenie predloží spoločne so všetkými podpredsedami parlamentu - Jurajom Šeligom (Za ľudí), Milanom Laurenčíkom (SaS), Gáborom Grendelom (OĽANO) a Petrom Pellegrinim (nezaradený). Eviduje aj opozičný návrh k tejto veci, v pléne zrejme podľa jeho slov zlúčia diskusiu k bodom. "Je rozdiel, či niekto chce niečo úprimne, alebo len vytĺka politický kapitál a snaží sa úplne každého pošpiniť," poznamenal a poďakoval sa "príčetnej časti opozície", ktorá sa pridala k spoločnému návrhu s koalíciou.

Konať musia belgické orgány

Korčok zdôraznil, že slovenská diplomacia koná od začiatku kauzy. "Tlačíme, intervenujeme, ale konať musia belgické orgány," podčiarkol. Veľa podľa neho povedalo už samotné zverejnené video. "Počkajme, aký bude priebeh a dynamika vyšetrovania a potom sa môžeme pozrieť, aké ďalšie prostriedky sú na našej strane," doplnil s tým, že už v súčasnosti je na belgickú politiku vyvíjaný veľký tlak. Myslí si, že i samotné vyšetrovanie naberie úplne inú razanciu.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky:Vlado Anjel)

Ohradil sa voči tvrdeniam a postupu časti slovenskej opozície. Tá podľa neho nemá zábrany zbierať lacné politické body ani pri tragickom čine. Vysvetlil, že hoci koná v tejto veci, nezvoláva denne tlačové konferencie aj preto, aby ešte viac netraumatizoval rodinu zosnulého. "Nebudem z každého jedného parciálneho kroku robiť mediálnu šou. Tá rodina si to nezaslúži. Budem sa snažiť celé svoje úsilie vložiť do toho, aby sme vytvárali tlak na belgickú stranu. Primeraný, kultivovaný," povedal.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky:Vlado Anjel)

Podľa predkladateľa opozičného návrhu Juraja Blanára (Smer-SD) je evidentné, že Korčok a Kollár konajú až pod tlakom opozície a verejnosti. "Uznesenie, ktoré predkladá vládna koalícia s Pellegrinim na rokovanie parlamentu v stredu, je reakciou až na naše uznesenie, ktoré som predložil do parlamentu už minulý štvrtok," zdôraznil s tým, že v strane sú pripravení rokovať aj o koaličnom uznesení. Považuje ho však za mierne a málo razantné oproti jeho návhru. "Okrem iného chýba mu totiž, aby vláda požadovala belgickú vládu o účasť aj našich vyšetrovacích pozorovateľov pri vyšetrovaní, aby sme zistili, ako je možné, že belgický systém dokázal zahmlievať a zamlčiavať tento ohavný čin viac ako dva a pol roka," skonštatoval.

Bolo by dobre, ak by sa toho zúčastnili aj naši vyšetrovatelia

Smer-SD v stanovisku, ktoré poskytol jeho hovorca Ján Mažgút, označil uznesenie koalície za dôkaz servilnosti vládneho zoskupenia. Napriek tomu víta, že parlament bude rokovať o oboch návrhoch. Pýtať sa chce, prečo vláda prípad ignorovala a ako je možné, že belgický systém dva roky úspešne zatajoval pravdepodobne vraždu Slováka Jozefa Chovanca belgickými policajtmi.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) počas dňa informoval, že aj slovenská strana je v tomto prípade súčinná a že sledujú prípad. "Pokiaľ by sme boli požiadaní o súčinnosť našich vyšetrovateľov v medzinárodnom tíme, boli by sme ochotní. Myslím, že by bolo dobre, keby sa toho naši vyšetrovatelia zúčastnili," zdôraznil s tým, že sa skutok stal na území Belgicka a podlieha teda tamojším orgánom činným v trestnom konaní.

Spis je predmetom vyšetrovania

Súdny spis súvisiaci so smrťou slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel vo februári 2018 v nemocnici po niekoľkých dňoch v kóme, do ktorej upadol po potýčkach s políciou na letisku v Charleroi, je stále predmetom vyšetrovania. Jozef Chovanec (39) bol zatknutý 23. februára 2018 na letisku Charleroi, keď sa dostal do potýčky s letiskovou políciou.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky:Vlado Anjel)

Brutálna smrť Slováka v Belgicku: DETAILY vyšetrovania! Rodina mesiace nič nevedela, nezrovnalosti v spise

Podľa správ belgických médií sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia. Policajti ho odviedli do záchytnej cely na letisku, kde podľa pôvodných správ si spôsobil sebapoškodzujúce údery, čo si vyžiadalo opätovný zásah polície v snahe ho upokojiť. Po tomto zásahu Slovák utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.  Viaceré belgické médiá však nedávno upozornili na videozábery, podľa ktorých sa situácia odohrala ináč.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Reprofoto Youtube/7sur7, Topky/Ján Zemiar)

Kollár požaduje dôsledné vyšetrenie

Boris Kollár na minulej tlačovke zverejnil chronologický prehľad vykonaných úkonov a intervencií zo strany Bruseli. Podľa jeho slov sa belgické úrady „absolútne vyhovárali“. „Mám z toho pocit, že to chceli hodiť pod koberec,“ povedal vtedy Kollár. Slovensko žiada riadne vyšetrenie prípadu, ministerstvo zahraničných vecí už poslalo nótu.

Slovensko žiada dôkladné vyšetrenie
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Veľvyslanectvo SR v Bruseli sa prípadom zaoberá už od začiatku, teda od februára 2018. Zároveň je v kontakte s rodinou, priebežne informuje o prípade a apeluje na belgické orgány, aby bol prípad vyšetrený.

Viac o téme: SmrťBelgickoBoris KollárJozef Chovanec
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu