°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Žiadosť na stíhanie sudcov podala na ÚS SR neoprávnená osoba, tvrdí obhajca Jankovskej

Právny zástupca Moniky Jankovskej Peter Erdös.
Právny zástupca Moniky Jankovskej Peter Erdös.
Zdroj: Topky:Ján Zemiar
20.03.2020 18:12

BRATISLAVA - Žiadosť Generálnej prokuratúry (GP) SR o vydanie súhlasu s návrhom na vzatie bratislavských sudcov do väzby bola podaná na Ústavný súd (ÚS) SR v Košiciach neoprávnenou osobou. Tvrdí to Peter Erdös, obhajca bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti a sudkyne Moniky J.


"Či už v konaní pred ÚS, respektíve v rámci výsluchu pred plénom ÚS sme poukazovali pre nás na veľmi dôležitú skutočnosť, a to takú, že samotná žiadosť podaná GP SR o vydanie súhlasu na vzatie do väzby bola podaná neoprávnenou osobou. Pretože v zmysle zákona o ÚS SR takúto žiadosť môže podať len generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Táto žiadosť bola však podaná prvou námestníčkou generálneho prokurátora Vierou Kováčikovou," zdôraznil obhajca.

Poukázal na to, že s týmto sa vo svojom odôvodnení rozhodnutia nevyrovnal ani ÚS SR. "Zároveň v rámci sťažnosti sme poukázali aj na takú skutočnosť, že uznesenie o vznesení obvinenia voči mojej klientke bolo vydané prokurátorkou Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Pričom v zmysle paragrafu 207 a odseku 1 takéto uznesenie môže vydať len prokurátor GP SR," vysvetlil Erdös.

"Postup bol v súlade so zákonom o prokuratúre a Trestným poriadkom," reagovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. NAKA obvinila minulý týždeň v rámci akcie Búrka 18 osôb, z toho 13 sudcov, z trestných činov podplácania, prijímania úplatku a zasahovania do nezávislosti súdu. Vzhľadom na to, že bolo viacero obvinených sudcami, musel o ich možnosti väzobného stíhania rozhodnúť ÚS. Ten tak urobil iba pri piatich z 13 sudcov. Ostatní sudcovia sú stíhaní na slobode.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR v piatok rozhodol, že Monika J., Eugen P., Denisa C., Richard M. a Miroslav M. ostávajú vo väzbe. "Keďže nemám doručené písomné rozhodnutie NS SR, ktorý rozhodoval o sťažnosti proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici, tak sa neviem bližšie a podrobnejšie vyjadriť k tomu, na základe akých skutočností a prípadne ďalších iných okolností rozhodol tak, že bola zamietnutá sťažnosť mojej klientky voči uzneseniu," reagoval Erdös.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články